Sportovní kočárek – velký průvodce výběrem

Současný trh je dětskými kočárky takřka přesycen. K dispozici jsou typy hluboké, sportovní, golfové, pro dvojčata, sourozenecké (pro různě staré děti), speciální (například pro běhání) i kombinované.

Pro mnohé rodiče tak není snadné se v této bohaté záplavě kočárků zorientovat a vybrat ten pravý.

Jakmile dítě odroste hluboké korbě, nastává pravá chvíle pro pořízení sportovního kočárku. A právě na ně se v tomto článku podrobněji zaměříme.

Sportovní kočárek

Nabídka sportovních kočárků je opravdu široká

Pro jaké děti je určený sportovní kočárek?

Prvním kočárkem, se kterým se dítě setká, je ten s hlubokou korbou. Je totiž určený pro nejmenší děti od narození do přibližně 6 až 8 měsíců. Miminko v něm leží ve vodorovné poloze, což je velmi důležité pro správný vývoj páteře.

Jakmile dosáhne zhruba půl roku věku (ne však dříve), je již možné provést výměnu za kočárek sportovní, ve kterém může dítě i sedět. Většinou tuto změnu začne samo vyžadovat, čas v kočárku totiž už netráví v naprosté většině spánkem, je zvídavé a chce mít dobrý rozhled kolem sebe, ale to mu hluboká korbička neumožňuje. Sportovní kočárek je určený pro děti zhruba od 6 měsíců až do 3 let.

Někdy se plete kočárek sportovní a golfový (neboli golfové hole). Ten golfový je oproti němu většinou výrazně lehčí, rychle se dá složit a je velmi skladný. Většinou se pozná na první pohled, má totiž rozdělenou rukojeť, respektive rukojeti dvě. Oproti sportovnímu kočárku je však určený spíše pro kratší trasy a do nenáročného terénu. Je vhodné například tehdy, kdy je již dítě schopné ujít část trasy samo.

Základní parametry sportovních kočárků

Jestliže tedy již dítě splňuje věk pro přechod na sportovní kočárek, je třeba si ujasnit, co všechno by měl splňovat.

Terén
Základem je zvážit, zda bude sportovní kočárek používán převážně v nenáročném terénu (například ve městě) nebo by měl zvládnout i lesní cesty a jiné nerovné povrchy. Skutečnost, do jakého terénu je primárně konkrétní model kočárku určený, je dáno především charakterem jeho kol.

Bezpečnost
Na co nejvyšší bezpečnost se rodiče zaměřují především při výběru dětské autosedačky. Mnohem méně je známý fakt, že rovněž dětské kočárky musí splňovat předepsané bezpečnostní normy. Konkrétně se jedná o normu označovanou jako ČSN EN 1888.

Polohování
Sportovní kočárek by měl mít možnost polohování, tato funkce výrazně zvyšuje pohodlí pro dítě. Ideálně by měl jít polohovat od úplného sedu (maximální rozhled) až do úplného lehu (maximální komfort při spánku).

Charakter kol

  • Počet
    K základnímu rozdělení sportovních kočárků patří jejich členění na tzv. tříkolky a čtyřkolky. Každá varianta má své pro a proti. Tříkolky (mají jedno přední kolo a dvě zadní) nezabírají tolik místa, lépe se s nimi zatáčí na menší prostoru, na druhou stranu většinou nemají prostorný úložný koš a mohou mít horší stabilitu. Čtyřkolky (mají dva páry předních i zadních kol) jsou celkově stabilnější, vhodnější do terénu, mohou mít velký úložný koš, ale jsou rozměrnější.
  • Velikost
    Menší a užší kola jsou vhodná pro pohodlnou jízdu v městském prostředí, po asfaltu nebo jiném rovném povrchu. Do náročnějšího terénu se však nehodí, s nerovnostmi si totiž mnohem lépe poradí kola větší a silnější.
  • Druh
    Kola mohou být nafukovací nebo bezdušová (pěnová či jinak řešená). Nafukovací zvyšují pohodlí při jízdě ve složitějším a nerovném terénu, na druhou stranu je třeba je čas od času dofouknout a pochopitelně se může stát, že dojde k jejich propíchnutí. Druhý typ kol je takřka bezúdržbový, ale při jízdě může mít o něco horší jízdní vlastnosti.

    Pokud má kočárek zatáčecí přední kola, lze s ním snadno provádět „úhybné manévry“ například v davu lidí. Běžná je možnost aretace kol, kdy se jejich funkce zatáčení v případě potřeby zablokuje.

  • Odpružení
    Odpružení kol výrazně zvyšuje komfort z jízdy, obzvláště to pak platí po nerovný povrch. V ideálním případě by měla být odpružena přední i zadní kola kočárku.
  • Odnímatelnost
    Některé kočárky mají kola, které lze velmi snadno a rychle odejmout. Tato vlastnost je výhodou zejména v případě malého kufru automobilu. Sundání kol totiž zvyšuje skladnost kočárku.

Brzda
Bez parkovací brzdy se pochopitelně žádný kočárek neobejde. Nejlepší kočárky umožňují najednou zabrzdit přední i zadní kola. Některé sportovní kočárky disponují ještě tzv. ruční brzdou, která je doplňkem k parkovací a bývá umístěna na rukojeti.

Rukojeť
Jednoduše přehazovací rukojeť je velmi užitečnou vlastností, kterou v mnoha situacích opravdu oceníte. Lze tak snadno zabránit tomu, aby dítěti svítilo slunce do očí nebo na něj foukalo. V případě potřeby může mít rozhled do okolí nebo bude tváří proti vám, takže ho budete mít stále pod kontrolou (a ono vás).

Výhodou je také výškově nastavitelné madlo. To je užitečné zejména v případě, pokud s kočárkem jezdí více osob, které se výrazně liší svou výškou. Možnost zvýšit nebo snížit madlo zvyšuje komfort ovládání kočárku.

Skladnost
Výborná skladnost je vlastnost důležitá především při častém převážení prázdného kočárku například v zavazadlovém prostoru auta. Skládání kočárku by mělo být rychlé a jednoduché, stejně by to mělo pochopitelně platit i v případě opětovného složení.

Hmotnost
Nejlehčí sportovní kočárky na trhu mají méně než 6 kg, hmotnost těch nejtěžších se blíží k 18 kg. Jedná se tedy o široké rozpětí, kdy rozdíl mezi jednotlivými modely činí až 12 kg. Spíše na nižší hmotnost sportovního kočárku je dobré se zaměřit tehdy, pokud budeme muset s kočárkem často manipulovat, typickým příkladem je cestování hromadnou dopravou. Je totiž třeba si uvědomit, že kromě samotného kočárku je třeba zvedat i jeho obsah.

Adaptéry na autosedačku
Prostřednictvím kompatibilních adaptérů lze na podvozek kočárku místo sportovní korby jednoduše nacvaknout autosedačku. Tato vlastnost se hodí například v případě nakupování, kdy je možné do kufru auta uložit pouze podvozek a výrazně tak ušetřit místo.

Úložný koš
Většina sportovních kočárků je vybavena úložným košem, kam lze uložit například nákup nebo různé nezbytnosti. Kromě jeho velikost je dobré zjistit si rovněž jeho nosnost, tedy kolik kilogramů je do něj možné bezpečně uložit. Užitečnou funkcí je také možnost sundání a vyprání koše kdykoliv v případě potřeby.

Užitečné doplňky ke sportovním kočárkům

Fusak a nánožník

Fusak je nezbytným doplňkem do studeného a větrného počasí, chrání totiž dítě před prochladnutím. Pro dlouhé procházky nebo do opravdu mrazivých teplot je vhodný beránek, v jiných případech většinou postačí ten, jehož vnitřní vrstva je vyrobena z hřejivého fleecu či plyše.

Zatímco fusak svým vzhledem připomíná spací pytel, nánožník se od něj liší hlavně tím, že se do něj dítě nezapíná, nánožník se totiž upíná přímo ke korbě kočárku. Často bývá automatickou součástí nákupu sportovního kočárku.

Pláštěnka
Pláštěnka se navléká přes kočárek v případě deštivého počasí, ale často také jako ochrana dítěte při sněžení nebo v silném větru. V přední části bývá okénko, které zajišťuje ventilaci vzduchu a zabraňuje zamžení pláštěnky.

Protisluneční clona a slunečník
V obou případech se jedná o doplňky, které mají za úkol chránit dítě před slunečním zářením, zabraňují spálení pokožky a tomu, aby slunce svítilo do očí. Slunečník má vzhled malého deštníku, zatímco clona je většinou jakási stříška.

Síťka proti hmyzu
Ochranná síťka neboli moskytiéra chrání dítě před poštípáním hmyzem, používá se především v letních měsících a tehdy, když dítě v kočárku spí.

Podložka a vložka do kočárku
Podložky do kočárku zvyšují komfort během konkrétního ročního období. Letní podložky jsou prodyšné a mají za úkol odvádět vlhkost. Zimní podložky jsou příjemně hřejivé a jsou určeny do chladného počasí.

Na trhu existuje i celá řada univerzálních podložek, jejichž cílem je „zatraktivnit“vzhled kočárku. Vybírat lze z bohaté nabídky nejrůznějších barevných odstínů i vzorů.

Vložka nebo podložka? Význam těchto doplňků se do značné míry překrývá. Jako vložka do kočárku však bývá častěji označen výrobek, který má na sobě vyznačen prostupy na pásy. Podle konkrétního umístění pásů se tato vyznačená místa opatrně prostřihnout nůžkami.

Držák nápojů
Držák nápojů je praktickým doplňkem. Dítě má oblíbený nápoj stále po ruce a za jízdy se může kdykoliv obsloužit samo.