Zákon o autosedačkách


Majoritním cílem použití dětské autosedačky při jízdě autem je zajistit co nejlepší bezpečnost pro vaše potomky. Používání dětských autosedaček, respektive zádržného bezpečnostního systému je však také definováno zákonem a patří tak mezi základní povinnosti každého řidiče.

Pravidla pro používání dětské sedačky a samotné přepravy dětí vymezuje zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.

Zákon o autosedačkách

Ze zákona vyplývá, že řidič motorového vozidla nesmí přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě mladší tří let, nebo dítě, které je menší než 150 cm na předním sedadle.

Pokud je vozidlo kategorie M1, N1, N2 nebo N3 vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, smí řidič přepravovat dítě, jehož tělesná váha nepřevyšuje 36kg a výška nepřevyšuje 150cm, pouze za použití dětské autosedačky.

Při této přepravě musí být dítě umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Pokud je sedadlo vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo se jedná o typ airbagu, který byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.

Řidič je dále povinen umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do autosedačky uložit podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky uvedených v návodu k použití této sedačky.

Autosedačka ve vozech M1 a N1

V případě, že máme vozidlo kategorie M1 nebo N1, která je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, a na zadním sedadle už máme umístěné 2 dětské autosedačky a z důvodu nedostatku volného místa nejsme schopni připevnit třetí autosedačku, můžeme přepravovat třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle. Toto dítě však musí být za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem.

Výjimky, kdy dítě nemusí být umístěno v autosedačce vždy

Existují však i případy, kdy řidič vozidla není povinen přepravovat dítě v dětské autosedačce. Řidič nemusí pro přepravu dětí použít autosedačku v případech, kdy:

 • zdravotní stav dítěte neumožňuje použít zádržný bezpečnostní systém
 • je přepravním prostředkem vozidlo bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností (vozidla policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby, či Horské služby)
 • se přepravují děti ve vozidlech zabezpečujících svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol nebo jejich přeprava na sportovní, kulturní nebo společenské akce za podmínky omezení rychlosti daného vozidla na maximálně 70 km/hod (toto ustanovení platí od 1.5. 2008)

Autosedačka se nemusí používat ani tehdy, kdy použijeme k přepravě vozidlo taxislužby. Dítě však nesmí být přepravováno na předním sedadle vedle řidiče a při jízdě musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

Pokuty při porušení zákona o autosedačkách

V případě, že řidič poruší povinnost použít dětskou autosedačku při přepravě dětí, tak jak je uvedeno v §6 zákona č. 361/2000 Sb. hrozí mu připsání 4 bodů, bloková pokuta až do 2000 Kč nebo pokuta ve správním řízení 1.500 až 2.500 Kč.

Máte dotaz k zákonu o autosedačkám? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

226 komentářů u „Zákon o autosedačkách

 1. vera lachmanova

  Dobrý den,mám dotaz,zda je možno dítě v autosedacce přepravovat na předním sedadle? Vzadu je mu špatně a celou cestu zvrací.
  Děkuji za odpověď.
  Věra Lachmanova

  1. josem Autor příspěvku

   Ano, dítě je možné na místě spolujezdce přepravovat. Jen si dejte pozor, pokud je toto místo vybaveno airbagem – tento musí být v případě přepravy dítěte čelem v protisměru směru jízdy, vypnut.

   1. Mike

    Pozor! Celem PROTI smeru jizdy, tzn.zady po smeru jizdy, nejcasteji v korbicce. Pak je potreba vypnout airbag. Pokud je v klasicke autosedacce, tak airbag je mozne pouzit, ale cele sedadlo posunout co nejvice dozadu.

   2. František

    Dobrý den, přispěvatel „josem“ se dopustil chyby – přečtěte si pozorně, kdy musí být airbag vypnut. V překladu do srozumitelné češtiny: je to v případě, že dítě převážíte ve „vajíčku“ (sedačka pro nejmenší, kdy dítě jede pozpátku).

  2. Anonym

   Ano je to možné pokud je dítě starší tří let pokud ne a je sedačka směrem do sedadla vypnout airbag

 2. Pavel

  Dobrý den,
  článek se mi líbil a považoval jsem jej za návod, až do chvíle, než jsem dočetl do konce a dozvěděl se, že řidiči hrozí odebrání bodů, to by určitě řidiče potěšilo, ale tato informace ohrožuje korektnost celého článku. Jsou v něm nějaké další chyby?
  Řidič v naší zemi, za přestupky, body dostává ne ztrácí.
  Pavel

  1. Anonym

   Pritom by to bylo logictejsi mit cely system naopak. Mit na startu 12 bodu a kdyz neco provedu, body mi seberou. Vzdycky cloveku neco seberou, kdyz neco provede (ridicak, penize,…svobodu :)). Davalo by vetsi smysl ne? A nebylo by to zavadejici..

 3. petr dedek

  dobrý den, chtěl bych se zeptat od kolika (cm,kg,let) se může přestat používat na zadní sedačce auto sedacka.
  děkuji, Petr Dedek.

 4. Robert Simon

  Dobry den mam dva male syny a v aute mam na zadnim sedadle umystene dve autosedacky zabiraji cele zadni prostory rad bych se zeptal zda mohu memu starsimu synovi dat pouze podsedak tento mesic mu byly tri roky a rad se mnou jezdi a jeste dotaz jezdime casto do polska a nemecka jsou tam stejne zakony o preprave deti nebo se lisi?jsme z hradku nad nisou mame to kousek a jezdime tam na nakup dekuji za odpoved

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   Váš syn, pokud mu byly teprve tři roky, je na podsedák příliš malý, jeho použití tedy výrazně nedoporučujeme!

   V Německu musí děti do 150cm výšky používat dětský zádržný systém, v Polsku je nutné děti převážet v autosedačce při výšce do 150cm nebo věku 12 let. Následně je možné děti poutat pouze bezpečnostním pásem, kterým disponuje automobil.

   1. Pavel

    Dobry den,
    chapu to spravne, ze dite napr. 8 let, 40kg, 142cm, musi mit u nas i v nemecku na zadnim sedadle stale jeste nejaky detsky zadrzny system? Nektere weby pisi, ze staci dite pripoutat pasem, kdyz dosahlo v CR jednoho z parametru 36kg nebo 150cm a v nemecku si nejsem jisty, nekde se pise, ze staci pas.
    Moc dekuju za odpoved.
    Pavel Fiala

 5. Kristyn

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu prepravovat syna vpredu vedle ridice ve vetsi autosedacce (9-36kg). Je mu rok a muz mi neustale tvedi, ze dite muze sedet vpredu jen ve vajicku, ne v te velke. Je tedy v zakone psano neco o velikosti autosedacky?
  Dekuji

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   zákon o provozu na pozemních komunikacích neurčuje, kam je možné dětskou autosedačku umístit. Rozhodující je v této chvíli doporučení od výrobce. Často toto doporučení najdete v manuálu k dané sedačce. Mělo by tam být uvedeno, zda je možné tento typ sedačky umístit na přední sedadlo či nikoliv.
   Pozor! pokud se rozhodnete svoji ratolest převážet na místě spolujezdce a autosedačka bude umístěna po směru jízdy, tedy dítě bude koukat dozadu, je na tomto místě nutné vypnout airbag!

   1. Veronika

    Dobry den,
    Airbag musi byt vypnuty v kazdem pripade!!!!! Pokud mate sedacku umistenou po smeru i proti smeru!!!!
    Veronika

    1. Josef Kroupa Autor příspěvku

     Dobrý den,
     podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí být airbag vypnut pouze v případě, kdy je dítě otočeno zády proti směru jízdy.
     Přesné znění zákona § 6, odstavec c): „2: na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy“

    2. Kuba

     Dobrý den,

     Airbag musí být vypnut u sedačky typu „vajíčko“ hlavně proto, že vzhledem k jeho konstrukci reálně hrozí deformace (zlomení) dané autosedačky, a tím pádem i vážný úraz dítěte. U jiných typů sedaček toto nehrozí.
     Kuba

   2. Nikita

    Dd, mohu prepravovat dite 5. Lete v autosedacce (15-36 kg) na miste v protismeru na otocnem sedadle za ridicem?- auto mercedes viano . Dekuji

 6. kuncarovah

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jezdím často sama autem a moje osmiměsíční dcera vzadu v autosedačce ( ve vajíčku ) pláče. Můžu ji dát na sedadlo spolujezdce dopředu?
  Díky za odpověď

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   ano, možné to je a dokonce některými odborníky je převážení dětí na předním místě doporučováno. Vy jako matka máte své dítě po ruce, nemusíte se otáčet dozadu a navíc poslední crash testy ukázaly, že sedadlo spolujezdce již dávno není tím nejnebezpečnějším místě v automobilu.
   Nezapomeňte však prosím, pokud dítě převážíte na předním sedadle vybaveném airbagem, a sedačka je otočená proti směru jízdy, airbag musí být na tomto místě vypnut!

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   podle zákona o silničním provozu nesmí být dítě menší, než 150cm přepravováno na místě spolujezdce bez použití zádržného systému. Pokud tedy použijete podsedák nebo autosedačku, dítě na tomto místě převážet lze.

 7. Marek

  Dobrý den,
  Nikde jsem se nedočetl přesně jak to je. Syn má 38kg a 148cm. Musí mít ještě pod sebou autosedačku nebo podsedák nebo už může jezdit bez nich. Někde je psáno že autosedačka musí být do 150cm a 36kg a někde do 150cm nebo 36kg. Tak jak to tedy je? A za jakých podmínek může vepředu? Děkuji.

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   pokud Váš syn váží více, jak 36 kilogramů a za chvíli navíc překoná i hranici 150 cm výšky, je možné jej přepravovat ve vozidle za použití zádržného systému automobilu, tedy za pomoci bezpečnostních pásů. Vpředu mohou děti sedět již od malička a to za použití patřičné autosedačky. Děti větší, jak 150 cm či těžší, než zmíněných 36 kg, mohou sedět na předním sedadle při použití bezpečnostního pásu – stačí tedy „překonat“ jednu ze zákonem určených veličin, buď váhu nebo výšku.

 8. Anonym

  Dobrý den, mohu převážet dítě, které ma 22 KG a výšku 125 Cm na zadní sedačce za použití bezpečnostního pasu, bez dětské sedačky? Dekuji za odpověď

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   můžete a to pouze v případě, kdy jsou na obou postranních zadních sedačkách přepravovány dvě autosedačky a třetí by se tam jinak nevešla.
   V opačném případě musí dítě s Vámi uvedenou váhou a výškou sedět v autosedačce vždy!

 9. David Kaifos

  Dobrý den, nerozumím Vašim odpovědím k několika dotazům, že: „…autosedačka bude umístěna po směru jízdy, tedy dítě bude koukat dopředu, je na tomto místě nutné vypnout airbag!“. Ve výše citovaném zákoně o pozemních komunikacích se ale píše: „…Pokud je sedadlo vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, …, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.“
  Doposud jsem tomu rozumněl tak, že pokud je zapnutý airbag, nesmí dítě „koukat dozadu“ a to v jakékoliv sedačce či „skořápce“.
  Pokud ale dítě „kouká dopředu“, t.j. čelem po směru jízdy, o vypínání airbagu z uvedené citace nic nevyplývá a z logiky existence airbargů by měl být v takovém případě funkční.

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   máte pravdu, ve Vámi uvedeném komentáři se jednalo o překlep. Skutečně je to tak, jak píšete – airbag musí být vypnut v případě, kdy dítě kouká proti směru jízdy a tedy dozadu.
   Děkuji za upozornění.
   Josef Kroupa

 10. Eva

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, mam 2 měsíčního syna, mam kočárek od Jane (3 kombinaci), kde je i korba kočárku certifikovaná jako autosedacka 0-10kg. Mohu syna přepravovat v CR v teto korbe na zadním sedadle? Korba zabírá 2 místa vzadu, prikurtuje se z každé strany bezpečnostním pasem a dítě ma jeste uvnitř pasy přes ramena a nohy, je to ten samy systém uvnitř jako je to ve vajicku jen s tím rozdílem, ze tady dítě lezi.
  Dekuji za odpoved.

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   ano, dítě je takto možné převážet a osobně bych toto řešení doporučoval. Dítě uspíte v kočárku a pak jej pouze přendáte do automobilu, kde mimčo dál nerušeně spí.
   Sami jsme to takto dělali a vždy bez problémů. Jediné, co mi na tomto řešení hodně vadilo, bylo opětovné nandávání a vyndávání kočárku z automobilu. Přece jen se korpus i s dítětem řádně pronese 🙂

   1. Martina

    Dobrý den, mám kočárek Mutsy Evo a v popisku produktu není zmíněno, že korba je certifikovaná k použití jako autosedačka. Chci se proto zeptat, zda novorozence mohu odvést v korbě anebo si opravdu musím pořídit autosedačku. Jde mi jen o převoz novorozence domů s použitím taxi – auto ještě nemáme.

    Děkuji za Vaši odpověď,

    Martina Králová

 11. Martina Hergerová

  Dobrý den,
  chtěla jsem se optat. Chystáme se s kamarádkou na výlet a máme 3 děti (3 roky, 4 roky a 6 let) Bohužel se mi do zadu 3 autosedačky nevejdou, je možné nejstaršímu dát jen podsedák doprostřed nebo je lepší ho vést na předním sedadle v autosedačce? Děkuji Martina

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,

   děti starší mohou sedět uprostřed dokonce pouze za použití bezpečnostního pásu vozidla a to v případě, kdy se doprostřed již další dětská autosedačka nevejde. Pokud je to ale možné, vždy bych doporučoval dítě převážet v plnohodnotné autosedačce – dítě je zde vždy mnohem lépe chráněno proti nárazu.

   1. Marta

    Dobrý den, jak přepravit dítě, které je menší než 150cm a jeho váha je vyšší jak 36kg. (podsedák i sedačka jsou od výrobce do 36kg).

 12. Martin

  Dobrý den,
  mám dvojčata 6let, váha 18kg, výška 110cm, musím mít autosedačku? Nebo stačí jen podsedák. Děkuji za odpověď.

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   podsedák z hlediska zákona stačí. Jen je potřeba pohlídat, aby bezpečnostní pás vozidla byl veden dítěti přes hruď a nikoli přes krk. V opačném případě bude nutné zakoupit dětské autosedačky.

   1. Petra

    Dobry den, ja jako ridic se 156cm a nastavenou sedackou co nejvyse mam problem s pasem, ktery nemam pres hrud, ale prave pres krk a docela mi to vadi. Jsou nejake moznosti reseni? Dekuji

 13. Maria Bondira

  Mam vnuka 5 let a často ho vozím do školky na podsedaku,neporušujem pravidla? Je to jenom 6km. Děkuju

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   zákon neporušujete. Jen je důležité, aby vnuk měl veden bezpečnostní pás vozidla ve správném místě – tedy přes hruď. Vzdálenost, po kterou dítě přepravujete není rozhodující v žádném případě.

 14. Michaela Pipek

  Dobrý den, omlouvám se, ale stále to nechápu. Podsedák a autosedačka, kdy stačí podsedák a kdy je nutná autosedačka? Snažím se to najít v nějaké vyhlášce, ale moc nechápu tu terminologii.
  Autosedačka do 150cm? Od kolika cm či kg stačí podsedák? Chápu, že kvůli bezpečnosti je lepší sedačka i kvůli pohodlnosti na delších cestách a boční ochraně. Ale od kdy tedy podsedák?
  Děkuji Michaela

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   pro použití podsedáku platí jednoduchá poučka. Pokud bezpečnostní pás vede dítěti sedícímu na podsedáku přes hruď (a ne přes krk), je použití podsedáku možné. Nelze to tedy paušalizovat na výšku či váhu dítěte. Každé má trošku odlišnou tělesnou konstelaci a také konstrukčně je každý automobil jiný.

   1. Zuzana

    Dibry den chtela jsem se zeptat mam 3 deti ve vieku 3/6/10/pristi mjesic jim bude 4 a 6 mnelo bi stacit podsedak a pas

 15. Magda

  Dobrý den,
  můj syn má 42 kg a 142 cm. Jelikož už má víc než 36kg může už jezdit bez podsedáku nebo musí splnit i druhou podmínku, tj. dosáhnout 150 cm?
  Děkuji
  Magda

 16. Bartos

  Dobrý den.
  Chystáme se do polska a mám dceru ve věku 5,5 roku. Může do Polska ject na podsedaku?
  Děkuji S pozdravem

 17. Jarmila

  Dobrý den, chápu dobře, že dítě které neváží 36 kg nebo neměří 150 cm musí být připoutáno v sedačce a je jedno kde, jestli na zadních sedadlech nebo vedle řidiče? Jinými slovy, že pravidla pro připoutávání jsou stejná pro přední i zadní sedadla? Slyšela jsem totiž, že na předním sedadle může jet pouze nejstarší převážené dítě a to pouze v případě, že se už nevejde na zadní sedadla. Stejně tak, že pokud jede uprostřed zadních sedadel z důvodu malého místa bez sedačky, musí tam sedět nejstarší převážené dítě. Též jsem slyšela, že na zadních sedadlech může jezdit dítě bez sedačky již od 135 cm. Dále se chci ještě ujistit, že pokud mám v autě na zadním prostředním sedadle jen dvoubodový pás, je lépe, aby tam bylo dítě připoutáno bez sedačky (pokud se již nikam jinam nevejde), než aby tam bylo připoutáno na podsedáku?
  Děkuji, Jarmila

 18. Marta Gajdošíková

  Dobrý den, mám dotaz ohledně používání korbičky místo autosedačky. Mám kočárek Cam, který má hlubokou korbičku homologovanou jako autosedačku 0-10 Kg, součástí je kit , který obsahuje bezpečnostní pás pro dítě, ochranu hlavičky a také dva pásy pro připojení na stávající bezpečnostní pásy v autě. Korbička při umístění na zadní sedadlo zabírá 2 místa a je upoutaná pomocí pásů ke stávajícím bezpečnostím pásům. Můžu ji používat místo vajíčka pro dítě do 10 kg? Neporušuji tím zákon? Ráda bych znala odpověď , abych mohla v případě konfrontace s policií, kdyby byl nějaký problém, odkázat na daný zákon, který to umožňuje. Moc děkuji za odpověď.

 19. Jiří Vacíř

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně přepravy dětí v dodávce s dvoubodovými pás. Máme dodávku 8+1 a všechny zadní sedačky jsou vybaveny pouze dvoubodovými pásy. vozíme děti ve věku 5-10 let. Jaké autosedačky musíme použít nebo lze děti převážet i bez autosedaček.

 20. Jana Pakostova

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné usadit dets.sedačku do třetí řady sklapecich sedaček v aute,domnívám se,že na tyto nepevne sedačky nelze,ale nevim.Jedna se o přepravu tři děti.dekuji za vysvětlení.S pozdravem.J.Pakostova

 21. Adi

  Dobrý den,
  dcera má 17 kg a 108 cm a je jí nad 4 roky. Chtěla jsem se zeptat, zda se může převézt po městě na cvičení (či části města ze zahrady domů) na podsedáku či pouze s pásem, když jsou v autě 4 dospělí (objemnější) a autosedačka se tam již bohužel nevejde. Nebo ji tam musí mít?

  A k tomu přikládám dotaz či upřesnění,, syn 2 roky 12 kg a 90 cm musí mít sedačku, to vím, ale kdyby byly v autě 3 dospělí, syn a dcera, musí mít dcera podsedák či autosedačku?

 22. Hanka

  Dobrý den
  Mám 2 měsíční dceru vozím ji ve vajíčku ve předu ale je otocena proti směru jízdy aniž nemam vyplý airbag. Vím rýskuji její bezpečnost, ale airbag mi nejde vypnout. Tak, že když jsem si ted přečetla Vaše odpovědi pochopila jsem, že ji mužů vozit ve předu do směru jízdy ?? Děkuji za odpověď.

 23. Petra

  Dobrý den, chci se prosím zeptat.
  Shořela nám při požáru u rodičů dceřina autosedačka.Musim koupit novou, nebo stačí už podsedák?
  Dcera má 8 roků, 20 kilogramů a 107 cm.
  Moc děkuji, Petra

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   klasická sutosedačka je vždy lepší, než podsedák, upřednostnili bychom tedy určitě nákup vlastní autosedačky.

 24. pavel

  Zdravim.chteli bychom jet do chorvatska pres rakousko.pojedeme 3 dospeli a dve deti.maly 4 roky v sedacce.starsi 8 let na podsedaku vzadu uprostred.je to mozne??nebudu mit problemy??diky pavel

 25. Hurtová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 9 měsíční holčičku můžu ji již převážet ve větší autosedačce 9 až 36 kg? Ve vajíčka už se ji moc nelíbí a hlavně už je ji jen tak tak. Děkuji. Hurtová

 26. Jana Škardová

  Dobrý den, chci se zeptat. Mám syna ještě ve vajíčku a jezdíme autem s manželem. Musí s ním sedět dospělá osoba vzadu? děkuji za odpověď

 27. Anton Harvan

  Dobrý deň,
  na veľa miestach sa píše „pokuď má auto zádržný systém“.
  Čo spadá do pojmu zádržný systém?
  Je to iba izofix?
  Ďakujem za odpoveď.

 28. Dita

  Dobrý den,
  upravuje zákon, do jakého věku by dítě mělo jezdit v autosedačce proti směru jízdy? Nebo spíš nechystá se změna zákona. Nebo vůbec žádný zákon (ani připravovaný) nezasahuje do pozice, ve které by byla sedačka využívána?

  Děkuji za odpověď.

 29. Pavel

  Dobrý den
  Mám dvě děti kluk holka
  Kluk má váha 18,5 výška 109
  Dcera má váha 17,0 výška 105
  Mohu použít pro ně do auta podsedaky. Děkuji

 30. Jiří

  Dobry den,
  mam dodavku 9 mist, vzadu 2 rady sedacek (3 +3 mista)
  proti sobe pouze na dvoubodove pasy.Deti 20 kg do 150 cm lze prepravovat na podsedaku,detska autosedacka nad 18 kg uchyceni dvoubodove neexistuje. Jak tedy deti prepravovat,
  dekuji za odpoved a hezky den

  1. Jiří

   Dobry den,
   mam dodavku 9 mist, vzadu 2 rady sedacek (3 +3 mista)
   proti sobe pouze na dvoubodove pasy.Deti 20 kg do 150 cm lze prepravovat na podsedaku,detska autosedacka nad 18 kg uchyceni dvoubodove neexistuje. Jak tedy deti prepravovat,
   dekuji za odpoved a hezky den

 31. Martin

  Brzo se stehuji z Kanady zpet do Cech. Ocekavame potomka a zajimalo by me jak zjistit zda autosedacka (0-13kg), kterou zakoupime v Kanade odpovida predpisum pro Ceskou Republiku a zda je vubec mozne pouzivat autosedacku zakoupenou v cizine. Ptam sem protoze napriklad podle Kanadskych predpisu to mozne neni – autosedacka „musi“ byt zoukepna z Kanade a opatrena nalepkou. Ma nekdo zkusenost?

 32. Petra

  Dobrý den, je nutné, aby dcera při váze 36kg a výšce 140 cm používala při jízdě autem jakýkoliv zádržný systém?
  Děkuji

  1. Jana

   Samozřejmě!!! Stejně jako každý, kdo v autě jede.. Nejde jen o porušování zákona, ale takový nepřipoutaný člověk při nehodě – pokud tedy nevylítne okénkem ven – dokáže uvnitř vozu nadělat celkem paseku i na ostatních. Nechápu, že se vůbec někdo zeptá, jestli je NUTNÉ v autě připoutat DÍTĚ … 🙁

 33. Jan

  Jsem presvedcen o tom, ze zakonodarce to myslel takto:

  celo po smeru jizdy… dite kouka dopredu ,
  celo proti smeru jizdy… dite kouka dozadu.

  Myslim, ze v teto diskuzi to bohuzel bylo ke skode veci popleteno.

 34. Jan

  Jsem presvedcen o tom, ze zakonodarce to myslel takto:

  celo po smeru jizdy… dite kouka dopredu ,
  celo proti smeru jizdy… dite kouka dozadu.

  Myslim, ze v teto diskuzi to bohuzel bylo ke skode veci popleteno.

 35. Marcela

  Dobrý den
  Chtěla bych se zeptat když můj syn má 38kg a 133cm musi mít podsedak?
  Děkuji za odpověď Marcela

 36. Markéta K.

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s přepravou dětí do 150 cm a 36kg, starší 5 let /skupina autosedaček II.) na sedadlech ve voze, které jsou – ve druhé řádě (za řidičem), zároveň jsou otočeny PROTI směru jízdy a mají pouze bederní pásy. Příklad VW Transporter r.v. 1998 (jsou zde 3 řady, 1. a 3. po směru, v prostřední jsou 2 sedadla proti směru). Jde mi jen o občasný stav, kdy děti neumístím lépe. Musím mít autosedačku? Resp. klasickou skupinu 2 tam nedám – není tam 3 bodový pás. Musí tam tedy být podsedák? Pás nevede přes tělo, tedy je tam nutný? Nebo nelze takto děti vůbec přepravovat. Děkuji velice za Vaši odpověď MK

 37. Veronika Cibenkova

  Dobry den,
  cestujeme do Cr na dovolenku a dostala som informaciu, ze 5 rocne dieta nemoze v cr sediet na podsedaku. Je to pravda? Syn ma 5 rokov, 124 cm, 23 kg. Dakujem za odpoved. Veronika Cibenkova

 38. Petr Císař

  Dobrý den,
  Mohu při přepravě 3 dospělí + 2 děti použít vzadu pouze 1 autosedačku pro mladší dítě a druhé dítě + 1 dospělý budou vzadu připoutáni pouze bezpečnostním pásem? Pokud bych vzadu použil dvě dětské sedačky, tak se tam třetí dospělá osoba už nevejde. A mohu takto cestovat i na Slovensku?
  Děkuji

 39. Jan Šurkala

  Dobrý den.
  Chtěl bych se Vás zeptat, zdali můj syn musí používat zádržný systém …….váží 36 kg a měří 146 cm.
  Pokud jsem dobře pochopil zákon 361 , měl by splňovat obě podmínky. Tedy 150 cm a 36 kg.
  Děkuji za odpověď.
  Honza

 40. Martina

  Dobrý den,
  máme měsíc staré miminko, které vozim v zadu v autosedačce a poutam jí ve směru jízdy, návod k „vajíčku“ nemám. Je zde v zadu háček na poutání v proti směru jízdy, ale chci na dítě vidět při jízdě a na místě spolujezdce ho vozit nemohu, protože ní nejde vypnou airback. Je to porušení předpisů? Mohu dostat pokutu a v první řadě, myslíte, že je to nějak nebezpečné pro dítě?

 41. Eva G.

  Dobrý den,
  může sedět dítě 6 nebo 8 let vzadu uprostřed pokud je prostřední sedadlo vybaveno pouze dvoubodovým pásem? A musí mít na tomto sedadle podsedák? Děkuji

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   v případě, kdy jsou vzadu v automobilu umístěny dvě další autosedačky, je skutečně možné přepravovat děti starší 3 let na místě uprostřed a to bez použití podsedáku.

 42. Ivana

  Dobry den,chtela jsem se zeptat,jestli muzu dceru prevazet na zadnim sedadle bez podsedaku.Je ji 8 let,meri 124cm a vazi 37 kg.

 43. Dagmar

  Dobry vecer,

  Chceme s kamaradkou vyrazit na vylet mame 2 mesicni miminko(vajicko) 5 a 6lete deti.chci se zeptat kdyz dam mimco do vajicka a jedno dite do autosedacky, tretimu dam doprostred podsedak muzeme tak vyrazit?

 44. petr

  Dobry den klukovi je 7 let mneri 116cm a vazi 22 kilo. Musi mit vzadu autosedacku nebo staci podsedak ? Dekuji

 45. Jan

  Dobrý den, mám vůz z roku 1999. Zadní prostřední sedačka je vybavena jen dvoubodovým pásem.
  Je nutné používat podsedák?

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   podsedák není nutné v tomto případě používat, ale pouze v případě, kdy jsou vzadu umístěny další dvě sedačky, které zmenšují prostor uprostřed. Z hlediska bezpečnosti ale není příliš vhodné umisťovat děti na místa s dvoubodovým pásem. V případě nehody totiž může dojít k nepříjemnému zranění v oblasti břicha.

 46. David

  Dobry den,mam VW Sharan r.v.2009.V zadni prostredni sedacce je zabudovana vyklopna autosedacka s pasy.Nekde jsem slysel,ze i kdyz je to original z vyroby a homologovane,tak v dnesni dobe to jiz neni uznavano jako plnohodnotna sedacka a je to zakazano.
  Je to pravda?

 47. Andrea

  Dobry den,
  Slyšela jsem o nějaké novele zákona o přepravě děti do roka a půl. Že by měli tyto děti být přepravovány v protisměru jízdy. Je to pravda? Jestli jo, tak kdy tento zákon bude platný?
  Děkuji ,přeji hezký zbytek dne
  Andrea K.

 48. Slavíková

  Dobrý den. Chystám se koupit autosedačku pro dítě vážící 9-18 kg. Na prodejně mi sdělili, že od roku 2018 bude povinnost vozit dítě do 18 měsíců protisměru, avšak ne všechny sedačky tohoto typu lze umístit ne jen po směru, ale i protisměrně. Další den mi v tomtéž obchodě jiná prodavačka sdělila, že to nebude paušálně od roku 2018, ale pro sedačky vyrobené od roku 2018. Můžete to prosím uvést na pravou míru? Zdá bude takové omezení, od kdy a pro koho platné? Mého prvního potomka se to již nedotkne, ale dalšího plánovaného bezpochyby ano. Děkuji.

 49. Jana Š.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je už uzákoněno že v Německu musí dítě do 18kg sedět protisměru jizdy. Děkuji za odpověď.

 50. Anonym

  Dobrý den,

  Existuje nějaký zákon ze kdyz čerstvě narozené dítě se připravuje v autě v autosedačce která odpovídá jeho věku a hmotnosti jeden dospělý musí být s ním vzadu?

 51. Broněk

  Dobrý den. Jak můžu přepravit šestileté dítě v obytném autě vybaveném v obytné nástavbě pouze dvoubodovými pásy? Sedačky této váhové kategorie na dvoubodový pás nejsou. Jaký zádržný systém mám v tomto případě použít. Podle zákona musí být dítě v zádržném systému. Děkuji za odpověď.

 52. Alena Bobková

  Dobrý den
  Když v zadu budou sedět 2 dospělí a dítě 7 let.
  Dítě bude sedět uprostřed na podsedáku?
  Děkuji za odpověd

 53. Milos

  Dobry den, chystame se na cestu do Italie pres Nemecko a Rakousko. Je mozne pro deti 6 let, vaze 25 kg a vysce 110 cm pouzit pouze posedak?Diky Milos

 54. Lucie

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, od kdy může dítě jezdit po směru jízdy. Máme zatím vajíčko, ale syn se do něho přestává vejít (má 11kg a 76cm) a v zimním oblečení je tam velmi natěsno a určitě nepohodlně a za chvíli začne přesahovat i hlavou přes okraj sedačky. Není ale na roční dítě ještě brzo jezdit po směru jízdy?
  Mnohokrát děkuji.

 55. Lenka Drapáková

  Dobrý den chtela bych se zeptat dceri bude osm let ma 22 kg a 112 cm muzu ji v aute vozit jiz jen na podsedaku nebo musi byt v autosedacce dekuji moc

 56. miras

  Dobry. Den mam synovce je mu 7let a vazi 25kg co mam delat kdyz nemam podsedak a potrebuju jet

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   takto malé děti není možné přepravovat bez použití zádrženého systému.

   1. Petr

    Dobrý den,
    Chtěl bych reagovat na vaši odpověď.
    Dle zákona 361/2000Sb. par. 2 odstavec ii zádržný systém je např. dvoubodový bezpečnostní pás. Podle toho by zmíněné dítě mohlo cestovat na prostředním zadním sedadle.

 57. denisa

  Dobrý večer chtěla jsem zeptat dohadujeme se od kolika let může sedět dítě v autě na podsedaku syn od přítele ma 6 let a prej musí mít autosedacku nemůže mít uz podsedak? Děkuji za odpověď

 58. Zdeněk

  Dobrý den,prosím o radu. Je možné vozit dítě ve věku 7 let a váze 19 kg (drobeček) v auto sedačce,kdy není v ní upoután,má jen přes prsa upoutaný bezpečnostní pás,který drží dítě v sedačce i sedačku samotnou.Pás mu sahá i ke krku. Děkuji za odpověď.

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den, Zdeňku,
   pokud sedačka nemá vlastní pásy, je skutečně možné využít pásů umístěných ve vozidle. Pozor však na zmíněné umístění pásu. Ten by v žádném případě neměl nikdy vést přes krk dítěte. I v případě většího zabrždění totiž hrozí možnost velmi vážného zranění dítěte.

 59. Jarek

  Dobrý den, mám 3 děti. A jelikož na dovolené jezdíme do zahraničí, mám dotaz. Je zákonná norma shodná/jiná v chápání se zahraničím (Rakousko, Slovinsko, Itálie, Chorvatsko, Polsko, ..)? A to z pohledu:
  – podsedák a autosedaček
  – dítě na předním sedadle
  – autosedačka na předním sedadle (resp. věk dítěte, hmotnost dítěte)
  – 3 dítě bez autosedačky vzadu
  – jiné omezení …
  ´Děkuji za odpověď, Jarek

 60. PAVEL

  dobrý den,mám vnuka váha 35kg výška 130cm chci cestovat přes Rakousko,Slovinsko do Chorvatska,stači podsedák nebo ne. Dík za info S pozdravem Pavel Blaheta

 61. michal

  Dobrý den,
  mám hlavě zsmatek, stoho kdy můžu použít autosedačku a okdy bych měl používat podsedák? kde je všeobecná hranice pro jednu a druhou variantu. Děkuji za odpověˇd.

 62. dasa

  Dobry den chci se zeptat sym ma 40kg ale jen 139cm muže jezdit už bez sedaku moc děkuji za odpověd

 63. Karel

  Dobry den,
  lisi se predpisy o použití sedaček a sedáků v CR od okolních států? Polsko, německo, Rakousko, Slovensko?
  Dekuji

 64. Jitka Lepiarzová

  Dobrý večer,
  Potřebovala bych vědět jestli mohu jet se třemi dětmi do Německa pokud 2 šestileté pojedou v řádných autosedačkách a nejstarší dítě 9 let na posádku mezi nimi. Samozřejmě pás je veden přes hruď dítěte.Tři plnohodnotné sedačky se bohužel neobejdou.
  Děkuji za odpovodpověď.
  S přátelským pozdravem Jitka

 65. Martin

  Dobrý den,
  chystáme se na cestu do Chorvatska přes Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko může naše 5letá dcera sedět v autosedačce na předním sedadle i v těchto státech?
  děkuji, Bárta

 66. Martin

  Dobrý den,
  máme 5letou dceru a chystáme se na dovolenou přes Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko a chci se zeptat jestli je možné v těchto státech dceru přepravovat na přední sedačce v autosedačce
  děkuji za odpověď

 67. Tvrdý

  Dobrý den ,
  mám VAN s druhou řadou sedaček které se dají otočit proti směru jízdy ( proti třetí řadě sedaček ). Mohu upevnit autosedačku proti směru jízdy ve druhé ředě sedaček ?
  Děkuji Tvrdý

 68. Zuzana

  Dobrý den, jedeme s manželem a dětmi na Slovensko a do Polska. Mladší dítě má sedačku, ale starší dítě 120 cm věk 5 let má pouze podsedák, vím že v Česku na podsedáku jet smí,ale nevím čí smí jet i na Slovensko a Polsku? Děkuji předem za odpověď

 69. Marie

  1) Od kolika let/Kg/cm muze syn pouzivat podsedak? Mame Boostapak od Trunki, ktery patri do skupiny 2/3 a ma doporuceni 15-36Kg. (Tedy asi 4-12let, do cca 153cm).
  2) Jaka plati pravidla pro pouzivani podsedaku po evrope? Dekuji

 70. Jana

  Dobrý den, měla bych dotaz od kdy nebo kolika let může dítě sedět na podsedáku? Děkuji

 71. Zuzana

  Dobrý den syn má 18kg a 4.5let a měří cca 105cm. Prodávají se podsedaky do auta a mají uvedeno 15-36kg…můj dotaz zní jestli je to vhodné pro syna?a nebo je to nějak ještě rozděleno na výšku? Předem děkuji Zuzana

 72. Věra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je podle zákona možné přepravovat dítě o hmotnosti cca 13kg a výšce cca 90cm na sedadle spolujezdce v autosedacce kategorie 9-36 kg. Neměla by být umístěna na zadním sedadle? Bývalý partner vozí syna takto ve favoritu, který erbegy nemá, ale vlastní i vůz, který je má. Co je vlastně správné ca bezpečné pro dítě? Děkuji za odpověď. V.

 73. Jana Sinanovičová

  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda je z hlediska bezpečnosti možné dát pod autosedačku nějakou vyšší podložku. Nemám na mysli ochranu proti poškození látky, ale něco, co by vyrovnalo sklon autosedačky. Náš syn (10 měsíců v autosedačce Römer King II) nemá rád polohu v polosedě, chtěl by skutečně sedět, což autosedačka umožňuje, jen když je na vodorovném podkladě. Sedačky v našem autě (asi jako ve všech dnešních autech) jsou ale mírně skloněné směrem dozadu (zadek je níž než kolena), takže v autosedačce může syn buď polosedět nebo ležet. V návodu k autosedačce jsem se o tom nic nedočetla.
  Mnohokrát děkuji za odpověď.

 74. Pavel

  Dobrý den, prosím o informaci, zda můžu vozit 11ti leté dítě na zadním sedadle bez autosedačky, když výška dítěte je 145cm, ale váha 40kg.
  Děkuji za odpověď.

 75. Kateřina

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli 8leté dítě potřebuje ještě podsedák když váží 42kg,ale měří jen 130cm.Je to cvalík.V předchozích odpovědích píšete,že se můžeme řídit jenom váhou nebo výškou,když přesáhnem kg nebo cm.Ale můžu se tím řídit i já,když je dcera o 20cm menší než udává zákon?Děkuji za odpověď.

 76. Jiri

  Dobry,a ve predu jsou jake moznosti vozeni?mam 3leteho syna a 6letou dceru.kazdy ma svoji sedacku,dcera ma trochu vetsi s tim ze sedacka je volne polozena a pres ni a dceru vede pas z auta.syn ma sedacku pripevnenou pasem z auta a pak syna drzi pasy z autosedacky.je mozne vest syna ve predu v autosedacce dcery,pokud mu povede pas z auta teda pres hrudnik?

 77. Evžen Chovanec

  Dobrý den pane Kroupo, jen bych se rád zeptal, kde v zákoně o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb se něco píše o podsedáku? Hned si i odpovím, a vy mi prosím napište zda se pletu. I ve výše uvedeném článku: “ Pokud je vozidlo kategorie M1, N1, N2 nebo N3 vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, smí řidič přepravovat dítě, jehož tělesná váha nepřevyšuje 36kg a výška nepřevyšuje 150cm, pouze za použití dětské autosedačky. Při této přepravě musí být dítě umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům.“ Je jasně napsáno – zdůrazňuji POUZE ZA POUŽITÍ DĚTSKÉ AUTOSEDAČKY. No, je možné že se x lidí shodne na tom, že podsedák autosedačka není, já bych se k nim přiklonil,( křeslo bez opěradla asi nenazveme křeslo že ) opak je ale asi pravdou. Takže když v obchodě kupujete podsedák, ve skutečnosti kupujete dětskou autosedačku, která má homologaci E20 směrnice 44R-04 a je schválená pro provoz v celé Evropě, tak to píšou prodejci podsedáků. Nakonec tedy zákonu bylo učiněno za dost a je jen na rodičích zda budou preferovat dražší a bezpečnější autosedačku nebo lacinější podsedák – autosedačku. Všem přeji všechny kilometry bez nehody.

 78. Ivana

  Je možné požívat dětskou autosedačku koupenou v zahraničí (Kanada)? Ake su na to pravidla?

 79. Veronika

  Dobrý den! Pokud tedy mám auto pro 5 osob, můžu na zadních sedadlech přepravovat autosedačku a dvě dospělé osoby zároveň?

 80. Vladimír Menc

  Dobrý den, syn váží 46 kg a měří 142 cm, autosedačky jsou vyráběné do 40 kg můžu ho přepravovat na zadním sedadle jen upoutaného bezpečnostními pásy. Děkuji za odpověď

 81. Pavelková

  Dobrý den,syn 6 let, 40 kg, 131 cm. Jakou sedačku či podsedak, nebo může mít jen pás? Dekuji

 82. Markéta

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mohu syna (7let, 120cm, 18kg) přepravovat jen na podsedáku. Autosedačku máme ale bez pštibodového pásu, je připoután normálním pásem co je v autě, autosedačka je tak dělaná. Děkuji za odpověď.

 83. Gita

  Dobrý den,
  máme obytné auto, kde jsou kolem stolu 4 sedadla. 2 sedadla jsou s tříbodovým pásem po směru jízdy a dvě sedadla umístěná protisměru jízdy mají dvoubodový pás. Není to rok staré auto, prý to tak pro sedadlo proti směru jízdy stačí.
  Máme tři děti, takže vždy jedno či dvě děti sedí na sedadlech proti směru jízdy. Kymácejí se tam na podsedácích, dle mého názoru zbytečně. Uškrcení nehrozí, je tam dvoubodový pás a na sedačkách zde spíše ztrácí stabilitu. Celkově nás to při jízdě pozadu obtěžuje.
  Nikde jsem nenašla tento případ a nevím tedy, jestli děti na těchto sedadlech musí podsedák mít. Poradil by někdo? Je to v zákoně?
  Velmi děkuji.

 84. Josef Kroupa Autor příspěvku

  Veroniko,
  ano, pokud se tam všichni vejdou a budou řádně připoutání, můžete vzadu přepravovat dítě v autosedačce i dvě další dospělé osoby.

  1. V.A.

   Dobrý den, je vhodné na dlouhou trasu (ČR -HR) přepravovat 5 leté dítě v autosedačce uprostřed? 2 starší děti po stranách.
   Děkuji předem za odpověď.

 85. Kateřina

  Dobrý den, pokud dítě nemá 150 cm a má víc než 36 kg nepotřebuje autosedačku?
  Od kdy je možné, nebo do kdy není možné použít podsedák?
  Děkuji, Kateřina.

 86. petra

  Dobry večer,chtěla bych se zeptat,zda mohu přepravovat 4leté díte ,které važí 17kga měří cca kolem 110 cm pouze na podsedáku? Děkuji za odpověd

 87. Milan

  Dobrý den, jezdíme každých 14 dní k rodičům na Slovensko, máme dvě děti, jedno miminko ve vajíčku u něj sedí vzadu manželka kdyby něco, a syn 3 roky v autosedačce (po směru jízdy) u mě vepředu. Nedávno sem se ale dověděl že na Slovensku být autosedačka vepředu snad nesmí. V našem autě nelze deaktivovat airbag takže se děcka přehodit nemůžou a miminko vzadu bez dozoru nechat nemůžeme. Lze to nějak řešit? Děkuji.

 88. Aleš

  Dobrý den,potřebuji prosím poradit,máme 7 měsíční dceru(9 kg) a autosedačku vajíčko do 13 kg,ale dcera když narovná nožky,tak jí z autosedačky asi 7 cm vyčnívají,tudiž když ji dáme do auta,má pořád nožky pokrčené,je tedy už čas ji dát do polohovatelné sedačky od 9 do 18 kg,nebo ji nechat ještě ve vajíčku?Nemohu nikde najít,zda je vajíčko omezeno i délkou dítěte,nebo jen váhou a věkem.Děkuji za odpověď.

 89. Roman

  Dobrý den,
  každým rokem jezdíme autem do HR. Chci se zeptat, musím mít pro své dvě děti autosedačku nebo stačí podsedák. 135cm/30kg a 120cm/20kg. Předem děkuji za odpověď.

 90. Pavlína Šmahelová

  dobrý den, mám 11 letého syna který měří 146cm a váží 37kg. Může sedět vzadu připoutám bezpečnostnímí pásy bez podsedáku?

 91. Renáta Gembčíková

  Dobrý den,
  trochu jsme se v pravidlech ztratili. Dcera mladší má 8 let, 45 Kg a 140 cm, sedí vzadu na podsedáku, starší je 11 let , měří 144 cm a 35 kg, taky vzadu na podsedáku. Můžou už obě sedět vzadu bez podsedáku , pouze připoutané pásem? A od kdy vpředu? Stačí hranice 12 let i když nebude mít 150 cm? Děkuji za odpověď. Renáta.

 92. Lenka

  Dobrý den, jak je tomu, prosím vás, v případě, kdy vzadu po krajích už jsou autosedačky, přičemž jedna z nich je vajíčko pro mimčo… můžu čtyřletého syna i tak dát bez autosedačky doprostřed a zapnout dvoubodovým pásem? Nepřijde mi tato varianta moc bezpečná, ale já tam tu jeho sedačku prostě nenarvu. Když pojedu sama, dám si ho samozřejmě dopředu v sedačce. Děkuji za odpověď.

 93. Honza

  Ahoj,
  vlastnim starší vůz který není vybaven bezpečnostními pásy, mohu přepravovat děti starší 3 let na zadních sedačkách?
  Děkuji Honza

 94. Milena

  Dobrý den, můžu svého šestiletého vnuka vézt na zadní sedačce staršího typu vozu Škoda, který nemá vzadu bezpečnostní pásy?
  Prosím o odpověď, děkuji.

 95. Nela

  Dobry den, je možné převézt dítě cca 105cm a 17kg na podsedaku? Jedna se jen o kousek cesty. Známí nás vyzvednou na nádraží a odvezou domu,maji pouze podsedak..
  Jedna se mi spise o to, ze ma ridic strach,kdyby nás nahodou zastavila policie , jestli za to nemůže dostat pokutu… Dekuji za odpověď

 96. Luděk

  Dobrý den, mám devítiměsíčního syna a potřebuji ho převážet v obytném autě VW T3, které je na zadních sedadlech vybaveno pouze dvoubodovým bezpečnostním pásem. Když ho převážím na předním sedadle často mu svítí slunce do obličeje, což je v letních měsících bez klimatizace velice problematické a také z hlediska bezpečnosti, kdy je vpředu malá deformační zóna mi příjde cestování dítěte vzadu bezpečnější. Existuje prosím nějaká dětská sedačka, která se dá připevnit pouze na dvoubodový pás? Systémem isofix zadní sedačky bohužel vybavit nejdou. Velice děkuji za odpověď. Luděk

 97. Romana Čišecká

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli může můj bývalý přítel vozit našeho 11 měsíčního syna bez autosedačky v taxiku.Prý ano.Děkuji za odpověď.

 98. Pavel

  Dobrý den. Vnuk má 135 cm,je mu 7,5 roku. Musí mít na zadním sedadle podsedák?? Nebo ho stačí pouze připoutat pásem??

 99. Anonym

  Dobrý den. Mám velký dotaz. Vzadu v autě za řidičem vozim dětskou autosedacku vajíčko proti směru jizdy. Airbag tam vypnout nemůžu. Mám to tak spravne? Dekuji za odpoved

 100. Kateřina

  Dobry den,
  Upravuje zákon stáří autosedačky? Ma autosedačka podle zákona neco jako datum spotřeby? Díky, Kateřina

 101. Petr

  Dobrý den,
  věk syna je 8 let, meri 145cm, váží 42kg. Sedáky jsou do váhy 36kg, pro větší hmotnost jsem nenašel. Musím jej prosím přepravovat s podsedákem??

 102. petra

  Dobry den, lamu si hlavu s tim, ze muj 8 lety syn, ma vysku jiz 144 cm a vahu 36.5 kg. sedacku mame kvalitni s isofixem do 36kg. na podsedak tedy nema jeste 150cm, ale vahove uz nezapada do sedacky….co s tim??? vozim ho denne. moc diky a radu.

 103. Veronika

  Dobrý den, mám 5 měsíční miminko, které váží cca 7 kg. Z vajíčka už mu trčí nožičky a tak řešíme autosedačku. Lze polohovat do polosedu, jelikož samo nesedí a mám tam ještě vložku od 5,5 kg. Může už být otočeno po směru jízdy?

 104. Kateřina

  Dobrý den syn má rok a sedí v protisměru,od kdy může jezdit po směru jízdy? Ma 10,5 kg děkuji

 105. Lucie Petrová

  DOobry den, mam 2 syny.
  1. 6l-20kg-120cm.
  2. 4r-29kg-122cm.
  Muzou jezdit na podsedaku?

 106. Tonda

  Dobrý den. Občas vozím sousedovu dceru s mojí na trénink. On mi tvrdí, že ji nemusím dávat podsedák, protože měří přesně 150 cm. Ale váží cca 36 kg. Mám jí podsedák nutit nebo nemusím?

 107. Andrea Štanglová

  Dobry den,
  chci se zeptat, dceři je 9let, meri 143cm a vazi 40kg musi mit jeste sedacku nebo ne. Dekuji Štanglova

 108. Michal

  Dobrý den,do kdy se má používat vajíčko (věk nebo váha) ,a od kdy podsedák-bobek (věk nebo váha)?Děkuji za odpověď.

 109. Renata Dítětová

  Dobrý den, také jsem narazila na problém s podsedáky. Mám dvojčata 8,5 let – váží 38 až 40 kg a měří od 135 cm. Chtěla bych se Vás zeptat, jak máme jezdit s dětmi vzadu, když podsedák je do 36 kg? Děkuji za odpověď

 110. Anonym

  Dobrý den chci se zeptat holčička váží 7.5kg a měří 75cm ve vajíčku už má skrčené nožičky, mohu ji převážet v klasické autosedačce

 111. Ivana

  Dobrý den,kdo zodpovídá za to zda je dítě v autě řádně připoutané.Řidič je děda dítěte a spolujezdec matka.
  Děkuji

 112. Dasa

  Dobry den, chci se zeptat jestli dite s vahou 22kg vyskou 119cm musi mit klasickou autosedacku nebo staci jen podsedak a bezp. Pasy ktere jsou v aute?

 113. Edita

  Dobrý den, prosím mohu přepravovat děti na podsedáku na zadním sedadle připoutané. Děti žijí v Řecku a zde jsou jen 2 týdny na dovolené 9 a 5 let , jsou oba drobní a nemají 150 cm.

 114. Kalousková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dcera, věk 11 let, výška 144 cm, váha 39 kg může jezdit v autě bez podsedáku, případně zda může jezdit vepředu ? Děkuji

 115. Anonym

  Rada bych se zeptala jak převážet dítě 6 let 125 cm a 35 kg? V sedacce se mu špatně sedi… V ramenou uz to ma malé – úzké a sedacka je do 36 kg. Mohu dat podsedak? Popř.existuje nejaky vyssi podsedak nez jen 15 cm?

 116. Anonym

  Dobrý den, rada bych se zeptala,proc je výhrada detskych autosedacek i ve vozech taxisluzby ,kdyz jde predevsim o bezpecnost ditete? Děkuji.

 117. Miroslav

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je ze zákona povinné uchycení sedačky Isofix nebo stačí jen klasické uchycení bezpečnostními pásy.
  Děkuji moc za odpověď

 118. Kralova

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsem zákon pochopila,správně . mám 3 děti do auta se mi vajde vajíčko a sedačka od 15 kg ale už se mi tam nevejde třetí doprostřed dcera ma 9 let a 36 kg mužů ji vozit bez ničeho jen s pasem nebo musím shánět podsedak který se mi tam vejde .

  1. Petr

   Muzete vyuzit puvodni pas i bez podsedaku, pokud uz vzadu mate 2 sedacky a 3 se tam nevejde. Doporucuji procist diskuzi, toto se tam take objevilo.

 119. Hana Jeřábková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, máme takový problém, syn má 2,5 roku, má 15,6 kg a 95 cm a bohužel autosedačka mu už je malá na výšku, přesahuje mu hlavička a máme autosedačku 9-18 kg takže on v ní už být nemůže, jenže autosedačka do tich 36 kg už nemá pětibodový pás a malej nechápe že musí sedět v klidu a jak zjistil že se může hýbat tak i dosáhne na kliku a otevře si dveře, tak by jsme potřebovali radu jak vyřešit tuto situaci, moc děkuji Jeřábková

  1. Jirka

   Dobrý den,

   k tomu slouží dětské pojistky proti otevření zevnitř na zadních dveřích. Při otevřených dveřích se přehodí páčka na dveřích zevnitř a dveře pak jdou otevřít pouze zvenku.

 120. Pavlína

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné vozit syna v autě bez podsedáku , když váží 43 kg a měří 135 cm a je mu 7 let. Děkuji

 121. Anonym

  Mám dotaz. Moje dcera má 2 roky a necelé 2 měsíce. Tchán ji vozí autem kde má starou autosedačku 26 let a nemá žádnej bezpečnostnej pás, když je vtéto době připoutaná jenom pásem auta a to dokonce na levé straně. Co dělat ?

 122. Lucia

  Dobrý chtěla bych se zeptat když by jsme chtěli cestovat autem se třemi dětmi na Slovensko ,a dvě děti by měli podsedak a třetí se tam nevejde jestli může cestovat bez podsedaku? Nejstarší dceři je 8 let a váží víc než 36 kg.Dekuji za odpověď

 123. Zuzana

  Dobrý den,
  prosím máme dceru cvalíka, má 48 kg, ale výšku teprve 140 cm.. musí mít podsedák? Ona se do něj totiž už moc nevejde:-( Moc děkuju

 124. Jiří

  Dobrý den,čekáme třetího potomka a stále uvažujeme jak je narovnáme do auta.Prosím může můj nejstarší syn jsou mu 4 roky váha 17 kg 110 cm sedět ve prostřed bez podsedáku mezi autosedačkou a vajíčkem?Moc děkuji za vaši odpověď

 125. Kopičkova

  Dobrý den od kolika měsíců muže Dítě sedět vzadu v sedačce po směru jízdy…Budeme přecházet z vajíčka na autosedacku malému je 9mesicu.dekuji

 126. Michal

  Dobry den mam problem diteti je 7 let ma 44kg ale jeste nema 150cm potrebuje prosim podedak ci ne dekuji.

 127. Lenka

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jakou autosedačku potřebuji pro dítě, vážící 38 Kg a měřící 120 cm? Pro cestu Praha Pardubice.
  Předem děkuji

  LK.

 128. Pavel Jeníček

  Dobrý den.
  Chtěl bych poprosit o radu . Jezdíme často nakupovat do Německa a Polska . Máme k dispozici golf iv combi a v současnosti 3 děti. . Věk 0 , 2 roky a 5 let . Bohužel se se 3 sedačkami do auta do zadu nevejdeme a tak využíváme našeho zákona a syn 5, sedí mezi autosedačkami uprostřed připoután bez . pásem.
  Pamatuje na něco podobného Polsko a Německo?
  Děkuji předem za odpověď.
  Pavel Jeníček,Liberec

 129. Jirka

  Dobrý den, lze přepravovat (dle zákona) na zadních sedadlech (pro tři dospělé osoby – tři pásy) čtyři děti? Pakliže budou všechny připoutány? Ve Felicii kombíku dvě malé autosedačky a na prostředním dvě větší děti na společný dvoubodový pás? Ve Volvu V70 se čtvrtá sedačka vejde krásně bokem i před prostřední místo (jde uchytit). Díky.

 130. Jitka

  Zeptam se. Mam syna 4 roky a dceru 3 roky a mam problem je zapnout v autosedacce. Pasy jsou kratke.

 131. Vjaceslav Roškanjuk

  Dobrý den.chci se zeptat můžu převážet syna 11let. bez podsedaku na zadním sedadle když má 45kg.138cm.d
  ekuji.Jaroslav.

 132. Ziky

  Dobrý den,
  tak jsem zmatená……..Dceři je 8let a má pouze 19kg a 116cm.
  Dle mého nemůže jezdit na místě vedle řidiče i když by měla autosedačku a byl vypnut airbag.
  Vzadu taky nemůže mít ještě pouze podsedák.Nebo se pletu?Díky moc PeZi

 133. Anonym

  Dobry den chci se zeptat donkolika let musi mit dite pod sedak.dceri je 11 let a meri asi zhruba 135 cm a vazi 40kg.dekuji

 134. Marcela

  Dobry den chci se zeptat do kdy ma mit dite podsedak.dceri je 11 let vazi 49kg a neri 135 cm.dekuji marcela

 135. Lucie

  Dobrý den,
  můžu na zadní sedadlo umístit 2 dětské sedačky a doprostřed dceru 12 let /145 cm a 39 kg/, která bude připoutána bez podsedáku jen tím břišním, dvoubodovým pásem? Máme starší auto, které není vybaveno uprostřed tříbodovým pásem.
  Děkuji

 136. Andrea Tobolova

  Dobrý den,chtela jsem se zeptat mám 5ti mistne auto budu vozit 4děti do školky a školy věk 1,5 ; 3; 5; 7 let .Muže nejstarší dítě sedět vepředu na podsedaku nebo musí mít sedačku ?a deti v zadu může dítě uprostřed sedět na podsedaku?nevejdou se tři sedačky vedle sebe.děkuji za odpověď

 137. Viky

  Dobry den,muj syn meri 147 cm a vazi 39 kg,v autosedacce ma hlavu malinko nad operkou,kdyz je v nejvyssi mozne poloze. Obcas ho musim umistit na sedadlo spolujezdce kvuli mistu v aute a tam se mi zda,ze sedi strasne vysoko. Neni to nebezpecne? Nebylo by lepsi,kdyby byl bez? Zase umisteni pasu mi prijde lepsi,kdyz ji ma. Vim,ze vpredu to neni ta uplne nejbezpecnejsi varianta,tak bych chtela mit alespon jistotu,ze je umisten nejmene nebezpecnym zpusobem. Dekuji za odpoved.

 138. Jirka

  Dobrý den,

  chci se zeptat, máme holčičku 18-ti měsíční, 7,7 kg a 74 cm a vozíme jí zatím ve vajíčku. Nohy jí koukají, ale nad hlavičkou ještě místo má. Vajíčko je jí ale již nepohodlné a na sedačku od 9-ti kg ještě nemá váhu a ještě třeba rok mít nebude. Můžete prosím poradit, jak to řešit?Slyšel jsem o autosedačkách 0-18 kg, ale uznává tyto legislativa?

 139. Eva

  Dobrý den, chci se zeptat spíše zjistit syn 5 roků váha 20kg vysoký 120cm . Exmanzel tvrdí a dohaduje se že syn může jezdit na předním sedadle a to jen na podsedaku…. Kdo má pravdu

 140. Lenka

  Dobry den, mam tri deti a vozim nejmensiho 4 leteho syna v sedacce od 15kg do 25kg a starsi dcery jedna 6let 26kg a druha 8 let 27kg vozim na podsedacich. Chci se zeptat jestli je to tak dobre a neposusuji zakon. Tri sedacky vedle sebe se mne do auta na zadni sedadlo nevejdou ale dva podsedaky a jedna sedacka ano. Je to povoleno takto?
  Dekuji za odpoved

 141. Beránková

  Dobrý den, chtěla bych se zaptat mám syna 6 let. Váží 22 kg měří 120 mohu mu místo autosedačky dát jen podsedák? Připadá mi že už z autosedačky vyrostl nebo to musí ještě pár měsíců vydržet v autosedačce. Děkuji

 142. Marie

  Dobrý den, pokud máme ve voze isofix, musíme mít sedačku připevněnou isofixem?
  Platí už, že dítě do 15 měsíců smí jezdit pouze v protisměru?
  Děkuji, Marie

 143. Jana

  Dobrý den, mám dítě cca 12.-13kg. Cca 95 cm vysoké má 3 roky.
  Přijde mi za sedačka v které je maxi cosi 9-18 kg. Mu už na výšku je tak akorát.. Vršek hlavy má zároveň se sedačkou.. Můžu mu dát už tu větší sedačku Maxi cosi Rodí na tříbodový pás ? Přesto že nemá kilogramy na 15-36kg.?
  Děkuji za odpověď.
  Haničáková

 144. Eva Supova

  Dobrý den, mám dotaz ohledně dcerky, má necelých 120 cm, ale už 37 kg, je možné přepravovat vzadu jen na podsedáku a připoutanou pásem? Sedačka už je těsná. Děkuji za odpověď

 145. Kamil

  Dobrý den, v létě pojedeme do Chorvatska, tedy přes Rakousko a Slovinsko. Musíme mít na dítě 7 let, 125 cm a váha 15 kg, v těchto státech autosedačku nebo stačí podsedák?
  Deěkuji za odpověď.

 146. Jana

  Dobrý den, prosím o info, zda můžeme přepravovat dceru z čr do chorvatska pouze na podsesaku na zadním sedadle bez dalších sedaček okolo. Výška 140cm vaha 30kg. Děkuji.

 147. Lenka Kozova

  Dobry den, mohu se prosim zeptat, mam 13kg/3roky dceru, od kdy mohu pouzit upevneni v autosedacce ne 5ti bodovym pasem, ktery je soucasti, ale normalne 2bodovym? Samozrejme s chranicem? Dekuji moc za odpoved

 148. Alena

  Dobrý den,chci se zeptat,zda mohu přepravovat syna v autosedačce od 15kg,když má syn 92cm a 13kg nebo musíme počkat,až dosáhne těch 15kg? Děkuji

  1. Jiřina Sedlaříková

   Dobrý den
   Chci se zeptat, pojedeme autem na dovolenou do Itálie a syn má 23kg a 130cm bude mu 7let. Stačí nám na cestu podsedak nebo musí mit do zahraničí ještě klasickou sedačku? Děkuji za odpověď

 149. Maminka

  Dobrý den,
  rozumím tomu dobře, prosím, že dítě se musí vozit v autosedačce a nikoli jen na podsedáku dokud bude nebude vážit více než 36 kg či měřit více než 150 cm? A že ho lze, v autosedačce dokud nesplní výše uvedené, vozit na předním sedadla i v dodávce od jakéhokoli věku (nebo až po dovršení 3 let)? Děkuji.

 150. Říhová B.

  Dobrý den, mohu autosedačku – vajíčko upevnit na prostředek zadního sedadla? Je tam tříbodový pás. Děkuji za odpověď Říhová

 151. Smrk

  Dobrý den chci se zeptat jestli stejná pravidla použití dětské autosedačky či podsedáku platí stejně i na Slovensku. Tedy jestli je stejná hranice 150 cm výšky a 36 kg váha dítěte. Věk zřejmě nerozhoduje nebo ano? Děkuji za odpověď…

 152. Milan

  Mám syna, má 44kg a měří 145cm. Musí mít podsedák nebo sedačku? Myslím že se takové už ani nevyrábí.
  Děkuji

 153. Anonym

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli na cestu do Chorvatska můsí mít dcera autosedačku nebo jí bude stačit podsedák? Má 4 roky a asi 20kg, takže u nás může, jen hledám na netu, jak to je v chorvatsku a tam je to všude napsáno trochu jinak, tak si nejsem jistá.

 154. Filip Kutálek

  Dobrý den. Můžu svého osmiletého syna, který nemá ještě 150 cm. vést v Německu na přední sedačce v podsedaku? Teď měří 140 cm

 155. scott

  Dotaz k přepravě dítěte v mém vozidle, které je vybaveno pásy pouze vpředu. Dítě je předškolák pod 150cm. Přijde mi divné, aby sedělo vpředu a ještě divnější, aby nesmělo do vozu vůbec.

 156. Jana Kukalová

  Dobrý den, Chci se zeptat když autě taxi služby nemusí být dítě v sedačce Od kolika let dítěte tato výjimka platí? Jak lze ve voze taxislužby převážet třeba tři měsíce staré miminko?
  Díky

 157. Lenka

  Dobrý den jak je to s podsedákem v roce 2020 je možné jej použít? (jsme na návštěvě a je potřeba přejet ke známým cca 20km daleko) Syn 4roky

 158. Lenka Křížová

  Dobrý den, jak má být správně nastavena přední sedačka před vajíčkem s isofixem na zadním sedadle. Má se vajíčko o ni opírat nebo ne?
  Děkuji
  Lenka Křížová

 159. Martina Ortinská

  Dobrý den,
  prosím o radu. Dcera 11 let, váží 37,5 kg, ale neměří ještě 150 cm. Má sedačku do 36 kg, ale uvažovali jsme o podsedáku. Ale podsedáky jsou také jen do 36 kg. Co je tedy správně? Jezdíme s autem často a bezpečnost je pro nás důležitá. Děkuji za odpověď.

 160. Lucie Löblová

  Dobrý den, pokud má syn 34kg a 134cm, má být raději v sedačce, nebo na podsedáku? Co když bude mít 36kg a stejné centimetry? Od kdy je autosedačka nebezpečná? Pokud vůbec..Je lepší když bude mít 37 kg a stále nebude mít 150cm, aby byl stále v autosedačce? Děkuji.

 161. Petr

  otazka
  Tento zákon je platný od roku 2000.
  A je vám všem jasný že v roce 92 nebylo referendum a zákon je neplatný.
  Rád bych vás posadil do sedačky na 6hidin aby jste věděli jak se na tom sedí.
  Ani jedna sedačka nezachránila život je to jen kšeft.
  Za nás sedačky nebyli a vzadu pásy nebyli a kupodivu žijeme.
  Tak na co kupovat blbost která jen v autě překáží.
  A co autobusy,taxi, to je v pohodě to je ta bezpečnost
  Komediemi pro řidiče a policisty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *