Nezávislé organizace a spotřebitelské testy autosedaček


Při prohlížení autosedaček jste si možná všimli, že některé z nich získaly určitá ocenění. Možná už ale nevíte, co které ocenění znamená, nebo kdo ho vlastně uděluje. Pokud vás to zajímá, tak by vám mohl pomoci tento článek.

V Evropě je mnoho nezávislých spotřebitelských a motoristických organizací, které se snaží dětské sedačky co nejlépe otestovat, aby vám poradili, která sedačka je ta nejlepší. Na autosedačku je možné se dívat z mnoha úhlů pohledů, protože každý při výběru sedačky preferuje něco jiného a proto je hodnotících kritérií často více. Hodnotící kritéria tak můžeme rozdělit na:

  • Bezpečnost a s ní související crash testy
  • Ergonomie a instalace sedačky v automobilu
  • Použité materiály a podíly škodlivých látek
  • Zpracování autosedačky a její další možnosti použití

ADAC – německý autoklub

Německý automobilový klub ADAC je největší v Evropě. Němci jsou známí svojí precizností a smyslem pro detail a proto pokud se budete řídit výsledky jejich testů, neměli byste při svém výběru šlápnout vedle.

Všeobecně ADAC provádí bezpečnostní testy automobilů nárazové crash testy nevyjímaje, ale kromě toho se také specializuje na hodnocení zádržných systémů. Německý autoklub se snaží poskytnout uživateli komplexní hodnocení autosedačky, skládající se z provedených crash testů a testů týkajících se každodenního použití.

Stiftung Warentest

Stiftung Warentest je přední německá spotřebitelská organizace a nadace, která se považuje za jedničku v oblasti testování v Evropě. Organizace provádí nezávislé porovnání služeb a výrobků. Každé ohodnocené autosedačce potom přidělí svojí známku, která obsahuje i výsledek testu, podobně jako známka ADAC.

Tato organizace se dále zaměřuje na vzdělávání spotřebitele v oblasti hospodářské, zdravotní a oblasti životního prostředí.

Which?

Which? je přední nezávislá zkušební společnost působící ve Velké Británii. Za dobu svojí existence vyzkoušeli více než 100 „vajíček“, dětských sedaček a podsedáků, takže rodiče vědí, které z nich nabízejí nejlepší ochranu při nehodě. Podobnou společností jako je Which? nebo německá organizace Stiftung Warentest, je pak ve Francii organizace UFC Que Choisir

ÖKOTEST

Öko-Test je německý spotřebitelský časopis, který se zaměřuje na ekologické témata. Během měsíce otestuje až 1000 výrobků v nezávislých laboratořích. Mezi testované výrobky patří ty, které známe z každodenního života od minerálních vod, prací prášky, až k dětským přikrývkách, či sedačkám.

Kind+Jugend Innovation Award

Kind + Jugend je největší mezinárodní veletrh zabývající se dětskou tématikou a výrobky pro děti (kočárky, autosedačky, dětská móda). Každý rok se koná v Kolíně nad Rýnem. Kind + Jugend Innovation Award je ocenění pro nejvíce inovativní produkt pro dítě. Vítězové jsou vybíráni porotou předních odborníků v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví dítěte.

BPA Baby & Child

The Baby Products Association sehrává aktivní roli ve vývoji standardů v oblasti výrobků pro malé děti. Zároveň vybízí výrobce k vývoji nových výrobků a inovacím. BPA pořádá každoročně obchodní výstavu ve Velké Británii, na které uděluje ocenění pro nejnovější a nejinovativnější produkty.

Mother & Baby

Mother & Baby je časopis pro moderní maminky, který se věnuje těhotenství a rodičovství. Každý měsíc radí mladým nebo nastávajícím maminkám v oblastech těhotenství, rodičovství a zdraví dítěte. Časopis Mother & Baby uděluje každý rok nezávislé ocenění pro širokou škálu produktů, které jsou dostupné na trhu.

Ocenění udává na základě vlastního pravidelného hodnocení výrobků, ale i na základě testování výrobků a zkušeností od čtenářů časopisu. V rámci této zpětné vazby od čtenářů a vlastního hodnocení pak vydají ocenění „Best Buy“ (nejlepší nákup) a „Best Value“ (nejlepší hodnota) na konkrétní produkty, kdy jedním z hodnocených produktů jsou právě dětské autosedačky.

Prima Baby – ocenění čtenáře

Časopis Prima Baby and Pregnancy je magazín pro nastávající a nové maminky. Časopis obsahuje praktické informace o těhotenství, porodu a péči o děti a základní informace pro spotřebitele. Každý rok čtenáři hlasují pro dětské výrobky a služby, které jim nejvíce usnadňují život.

Ty produkty, které dopadnou v hlasování nejlépe, pak obdrží ocenění „Best Buy“ – nejlepší nákup nebo „Best Value“ – nejlepší hodnota.

dTest

dTest je česká nezisková organizace – Občanské sdružení spotřebitelů TEST, jejichž cílem je chránit spotřebitele. Každý měsíc testují určitou skupinu výrobků, ze kterých se snaží najít ty, které jsou nejkvalitnější a splňují tak požadavky náročného spotřebitele.

Zároveň odhalují produkty, které mohou být pro zdraví i život nebezpečné. Organizace dTest nabízí spotřebiteli také pravidelné testy dětských autosedaček.


Máte dotaz k organizacím testujícím autosedačky? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

1 komentář u „Nezávislé organizace a spotřebitelské testy autosedaček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *