Tři dětské autosedačky v jednom vozidle


Možná jste se dostali do situace, kdy potřebujete umístit 3 dětské autosedačky do vašeho vozidla, ale prostor na zadních sedadlech vám to neumožňuje. Nebo očekáváte narození třetího potomka a i tuto situaci budete nuceni zanedlouho řešit. Jaké máme v tomto případě možnosti? Tak na to by vám měl odpovědět tento článek.

Na přepravu třech dětí v jednom vozidle pamatuje také zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.

V paragrafu 6 najdete ustanovení, které nám říká, že řidič je povinen přepravovat ve vozidle kategorie M1 a N1, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem a ve kterém jsou na zadním sedadle již umístěny 2 dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit třetí dětskou autosedačku, třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle pouze, je-li toto dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem.

Ale co v případě, kdy jsou všechny děti mladší 3 let a nesplňují tak jednu z podmínek? Víceméně máte jen tři možnosti:

  • Nákup většího, rodinného vozidla
  • Výběr jiného typu sedačky
  • Umístění jedné autosedačky na přední sedadlo

Prostornější automobil

Nákup většího, rodinného vozidla – jednoduché řešení, které však může pro některé rodiny znamenat ekonomické problémy. Ne každá rodina si může dovolit koupit prakticky ze dne na den nové či ojeté vozidlo, nicméně je to jedno z možných řešení. Pokud plánujete mít velkou rodinu, měli byste už při koupi rodinného vozidla uvažovat nad tím, že by někdy v budoucnu mohla existovat potřeba instalovat tři autosedačky do zadní části vozidla.

Aby bylo možně snadno instalovat tři autosedačky na zadní sedadla, mělo by auto splňovat dvě podmínky: tři samostatně oddělená zadní sedadla, přičemž každé z nich bude mít tříbodový bezpečnostní pás. Tyto podmínky splňují např. Renault Scenic, Ford Galaxy, Citroen Xsara Picasso, Hyundai Trajet, Dacia Logan MCV, Volkswagen Sharan apod. Značek a typů vozidel je mnoho a to nejlepší auto, které bude vyhovovat veškerým vašim potřebám, si vyberete určitě sami.

Výběr jiného typu sedačky

Nedostatečné místo pro instalaci 3 dětských sedaček na zadní sedadla vozidla může být důsledkem špatného výběru autosedaček. Některé sedačky jsou opatřeny bezpečnostními prvky, které zvětšují jejich vnější rozměry, což může ve vašem případě způsobit problém s místem.

Příkladem mohou být např. sedačky Römer Kidfix SICT nebo Cybex Pallas 2 Fix, které mají bezpečnostní polštáře, které pomáhají absorbovat vzniklou energii při bočním nárazu. Pokud byste řešili problém nákupem nového typu dětské sedačky, konzultujte tento problém nejdříve s prodejcem a před samotným nákupem instalaci 3 sedaček na zadním sedadle vyzkoušejte.

Umístění jedné autosedačky na přední sedadlo

Poslední variantou je umístění jedné z autosedaček na sedadlo spolujezdce, přičemž spolujezdec by zaujal místo na zadním sedadle. Výhodou tohoto řešení je přítomnost dospělé osoby na zadním sedadle, kde se může snadno věnovat aktuálním potřebám dětí. Dítě na předním sedadle pak po zastavení může obsloužit řidič vozidla. Jestliže se rozhodnete umístit dětskou sedačku na přední sedadlo, nezapomeňte na následující fakta.

Pokud vezete na předním sedadle vajíčko, ve kterém sedí dítě proti směru jízdy, je potřeba deaktivovat airbag. V případě, že dítě sedí na sedadle spolujezdce po směru jízdy, airbag může zůstat zapnutý. Airbagy jsou ale dimenzované na výšku dospělého člověka.

Proto by mělo mít dítě obličej minimálně ve stejné výšce jako člověk, který měří 150 cm. Vystřelený airbag pak zasáhne hrudník člověka a ne hlavu. Náraz airbagu do hlavy dítěte by mohl totiž způsobit nepříjemné, či dokonce vážné zranění. Pokud si nejste jistí, že je dítě na předním sedle ve správné výšce, měli byste posunout přední sedadlo s instalovanou dětskou sedačkou do polohy co nejvíce vzadu.


Máte dotaz k umístění tří autosedaček ve voze? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

1 komentář u „Tři dětské autosedačky v jednom vozidle

  1. Rebilas Aleš

    Dobrý den,mame tri deti a vuz Opel Zafira Tourer 2015,pochopil jsem z vaseho clanku,ze vzadu mohu mit 2 autosedacky a treti dite starsi 3 let a mensi nez 150 cm muze sedet v druhe rade uprostred pripoutane pouze bezpecnostnim pasem,tak se chci zeptat jestli musi mit podsedak,nebo nemusi?Samozrejme bych radeji pouzil podsedak,ale chci vedet jestli ho musim pouzit,nebo muze byt i bez podsedaku.Druha otazka,bere se podsedak jako zadrzny system?Ja jenom,ze v prirucce od Opel Zafira se pise,ze v druhe rade uprostred,neni zadrzny system povolen.Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *