Homologace aneb co všechno najdeme na autosedačce


Každá autosedačka, která je uváděna na trh a vy si ji můžete koupit v kamenných či internetových obchodech, musí obdržet schválení k provozu od Ministerstva dopravy a spojů ČR. Schválení k provozu je udáváno na základě Osvědčení o homologaci podle platného předpisu EHK OSN č. 44 – Jednotná ustanovení pro schvalování typu zádržných zařízení pro děti cestující v motorových vozidlech. Osvědčení o homologaci připravuje správní orgán dané země, který testuje autosedačku, zda vyhovuje normě ECE R 44/04 podle předpisu EHK OSN č. 44.

Každá autosedačka, která prošla procesem homologace a byla schválená její technologická způsobilost k provozu, dostane tzv. mezinárodní štítek. Co nám říkají informace uvedené na tomto štítku? A jaké další informace můžeme najít na autosedačce? Odpovědi na tyto otázky byste měli najít v tomto článku.

Mezinárodní značka schválení

Mezinárodní značka schválení musí být dobře čitelná, nesmazatelná a odolná proti opotřebení. Vyznačují se buď prostřednictvím oranžového štítku, nebo jsou informace přímo vyraženy do některého z plastových dílů zádržného zařízení.

Mezinárodní značka obsahuje tyto informace:

 • kružnice, ve které najdeme písmeno E (označující Evropskou unii) doplněné o malé číslo udávající stát, který schválení udělil (1 Německo, 2 Francie, 8 Česká republika, 11 Spojené království, 27 Slovensko).
 • číslo schválení: každému schvalovanému typu dětské sedačky je přiděleno číslo schválení. Jeho první 2 číslice udávají verzi normy, podle které je sedačka testována a chválena (od 12.9.2005 vstoupila v platnost norma ECE R 44/04 –> číslo schválení bude začínat dvojčíslím 04).
 • Homologace autosedaček

 • slovo určující rozsah použití autosedačky:
 • univerzální – možnost použití ve všech typech vozidla na kterémkoliv místě k sezení (i přední sedadlo), instalace podle návodu výrobce
 • omezená – možnost použití v určených místech k sezení pro jednotlivé typy vozidel (instalace např. jen na zadním sedadle), která jsou definována výrobcem autosedačky nebo výrobcem vozidla
 • polo-univerzální – autosedačka je ve vozidle fixována kromě systému ISOFIX také nožní opěrkou. Tento systém nemusí být použitelný ve všech typech automobilů. Seznam kompatibilních automobilů s polo-univerzální sedačkou by měl být součástí balení.
 • určité vozidlo – autosedačka je fixovaná pomocí kotevních úchytů zkonstruovaných výrobcem vozidla nebo výrobcem dětského zádržného systému. Sedačka může být použita právě jen v daném typu vozidla.
 • rozsah hmotnosti, pro kterou je sedačka konstruována
 • symbol
 • Y – v případě, kdy autosedačka obsahuje takovou kombinaci popruhů, kde jeden popruh vede mezi nohami dítěte a další dva vedoucí přes ramena dítěte
 • S – v případě, že se jedná o Speciální zádržný systém

Informační obrázek, zobrazující správnou instalaci autosedačky
V případě, že se autosedačka instaluje ve vozidle s pomocí bezpečnostního pásu pro dospělé, musí být na autosedačce nákres, který zobrazuje správnou dráhu popruhu. Dráha popruhu musí být navíc na autosedačce vyznačena pomocí barevných značek. Stejné barevné označení se používá i u informačního nákresu na autosedačce. U sedaček skupiny 0 musí být obrázek viditelný i v případě, že je v nich dítě usazeno.
Zádržný systém směřující dopředu – dráha popruhů bezpečnostního pásu označena červeně
Zádržný systém směřující dozadu – dráha popruhů bezpečnostního pásu označena modře

Varovný štítek s informacemi o použití airbagu
Štítek se nachází u sedaček instalovaných proti směru jízdy na viditelném místě na vnitřní straně sedačky (na potahu), přibližně na úrovni hlavičky dítěte. Minimální velikost štítku je 60 × 120 mm. Texty na štítku jsou napsány v jazycích země, ve kterých se autosedačka prodává.
Štítek obsahuje výstražný obrázek doplněný textem: „NEUMÍSŤUJTE dětskou sedačku směřující proti směru jízdy na přední sedadlo s airbagem. Hrozí SMRT NEBO VÁŽNÉ ZRANĚNÍ.“

Štítek autosedačka

 

Na autosedačce byste měli být schopni najít také její rok výroby. Ten musí být zřetelně a nesmazatelně vyražen na jedné z plastových částí, s výjimkou popruhů. Rok výroby tedy většinou najdete na skořepině, nárazovém štítu, přídavném sedáku apod.

Veškeré údaje a více podrobností ohledně homologace, značení a testování autosedaček můžete najít v předpisu EHK OSN č. 44, který je dostupný v českém jazyce v úředním věstníku Evropské unie


Máte dotaz k informacím, které najdete na autosedačce? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

4 komentáře u „Homologace aneb co všechno najdeme na autosedačce

 1. Pavla

  Dobrý den Prosím o pomoc prala jsem potahy na autosedačku ferrari be line a nevím jak správně dat popruhy zpet už jsem zoufala a žádný návrh jsem nenašla moc děkuji za pomoc

 2. andrea

  dobry den, muze byt tato sedacka BELINE SP LX CORSA FERRARI COSX1 pouzita v letadle? Dekuji za odpoved

 3. Eliska Belohrad

  Dobry den. Muzu pouzivat autosedacku s australskou homologaci behem me dovolene v Cechach? S pozdravem Eliska

 4. Rok vyroby cybex aton

  Dobrý den, nemohu na vajíčku Cybex Aton Platinum najít vyražený rok vyroby. Hledala jsem už několikrát a už nevím, kam se podívat. Poradíte prosím?
  Pěkný den
  E.S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *