Dětské kočárky – velký průvodce výběrem

Dětský kočárek je takřka nezbytnou součástí výbavy pro děti od narození až do zhruba 3 let věku. A protože je mnohdy používán prakticky každodenně, je třeba věnovat jeho výběru patřičnou pozornost.

Nevíte si rady s výběrem toho nejlepšího kočárku? Poradíme vám.

Dětské kočárky

Pro jaký dětský kočárek se rozhodnete vy?

Druhy dětských kočárků

Jelikož se na českém trhu dá sehnat velké množství rozličných kočárků, připravili jsme pro vás představení dostupných modelů, kdy většina z nich se hodí pro různá použití.

Hluboké kočárky

Jsou určeny pro děti od narození do přibližně 8 měsíců. Mají hlubokou korbu a vodorovné pevné dno, které je důležité zdravý vývoj páteře ještě nesedících dětí.

Sportovní kočárky

Sportovní kočárky (tzv. „sporťáky“) jsou pro děti přibližně od 6 až 8 měsíců až do 3 let. Mají sportovní korbu, která je vesměs polohovatelná. Jsou určeny pro děti, které již sedí. Většinou mají spojenou rukojeť.

Sportovní kočárek

Mezi jedny z nejpopulárnějších kočárků současnosti patří právě ty sportovní

Golfové kočárky

Také golfové kočárky (tzv. „golfáče“) jsou pro děti od 6 až 8 měsíců až do 3 let. Jejich konstrukce je však výrazně lehčí, vyznačují se vysokou skladností a lze je snadno přenášet v ruce. Jsou určeny pro děti, které již sedí a které jsou již schopny ujít část cesty sami. Většinou mají rozdělenou rukojeť.

Kombinované kočárky

Pro ty, kteří nechtějí kupovat každý druh kočárku zvlášť, jsou ideální volbou kočárky kombinované. Nejběžnější je tzv. trojkombinace, kdy lze na jeden podvozek podle potřeby připevnit hlubokou nebo sportovní korbu či autosedačku. Jedná se tedy o multifunkční kočárky, kdy jedinou investicí do budoucna bude pořízení golfového kočárku.

Pořídit je možné i tzv. dvojkombinaci (bez autosedačky) nebo dokonce čtyřkombinaci (navíc má ještě vložnou tašku).

Kočárky pro dvojčata

I v případě dvojčat jsou na trhu kočárky hluboké, sportovní a golfové, případně kombinované. Většinou mají korby umístěny těsně vedle sebe (někdy bývají také šikmo nad sebou nebo jsou řešeny ještě jiným, méně běžným způsobem).

Sourozenecké kočárky
Tyto kočárky nejsou určeny pro dvojčata, ale pro sourozence s menším věkovým rozdílem. Jejich řešení je variabilní, na jeden podvozek je většinou možné umístit hlubokou i sportovní korbu zároveň. Malé miminko tak může pohodlně ležet, zatímco starší sourozenec sedí nebo stojí na stupátku.

Speciální kočárky

Zvláštní kategorií jsou kočárky speciální. Jedná se například o kočárky přizpůsobené potřebám hendikepovaných dětí. Řadí se sem však rovněž kočárky určené pro sportování. Ty jsou navrženy tak, aby s nimi bylo možné snadno běhat nebo se věnovat třeba in-line bruslení.

Co ovlivňuje volbu konkrétního kočárku?

Faktorů, které ovlivňují výběr konkrétního modelu dětského kočárku, je celá řada. Priority, tedy vlastnosti považované za stěžejní, mohou být různé. Někdo dá přednost kočárku, který se honosí prestižní značkou a je vyvedený v duchu nejnovějších módních trendů, pro někoho jiného je stěžejní co největší praktičnost a snadnost používání.

Nejčastěji se však při výběru kočárku řeší následující vlastnosti.

Preferovaný terén

Před koupí dětského kočárku je třeba si ujasnit, kde bude používán nejčastěji. Je důležité vědět, zda se s ním bude jezdit převážně v nenáročném terénu (například ve městě a na zpevněném povrchu) nebo by měl dobře zvládat nerovné polní a lesní cesty. Skutečnost, do jakého terénu je konkrétní model kočárku určený primárně, je dána zejména charakterem a počtem jeho kol.

Skladnost

Častý převoz kočárku v kufru automobilu nebo jeho uložení v malém bytě kladou vysoké nároky na jeho skladnost. Složení stejně jako rozložení kočárku by mělo být také v ideálním případě jednoduché a rychlé.

Hmotnost

Záleží na tom, jak často se bude s kočárkem manipulovat (cestování v hromadné dopravě, ukládání do zavazadlového prostoru auta apod.). S kočárkem se snáze manipuluje, pokud je lehký. Těžší kočárky bývají pro změnu celkově stabilnější.

Osobní zkušenost

Pokud má již někdo dobrou předchozí zkušenost s konkrétní značkou, není divu, že bude jeho první volbou i do budoucna. Někdy také stačí, když si maminka zkusí kočárek kamarádky a skvěle jí „padne do ruky“. Osobní zkušenost hraje zkrátka při výběru kočárku významnou roli.

Reference

Na internetu je k dispozici mnoho referencí a hodnocení, které se týkají určité značky kočárku či konkrétního modelu. Nalézt lze spoustu diskuzí, kam přispívají lidé s praktickou zkušeností s určitým kočárkem, ještě cennější pro orientaci jsou nezávislé spotřebitelské testy, které hodnotí kvalitu, funkčnost a v neposlední řadě také bezpečnost dětských kočárků.

Výbava

Velikost výbavy, která je ke kočárku dodávána, bývá jedním z faktorů, které mohou rozhodnout. Bohaté příslušenství uspoří čas a často i peníze, kdy není třeba jednotlivé části výbavy dokupovat zvlášť. Běžnou výbavou bývá pláštěnka, moskytiéra, někdy i sluneční clona a v případně sportovních kočárků nánožník. Součástí bývá také fusak, přebalovací taška s možností upevnění na rukojeť kočárku, rukávník do chladného počasí, držák na lahev a další drobnosti.

Funkce

Volbu dětského kočárku ovlivňují rovněž jeho funkce. Mnoho maminek, které měly předchozí dítě nespavé, budou trvat na houpacím kočárku. Poměrně novou a zatím i dost neznámou funkcí je možnost rotace. Takový kočárek je vybavený rotačním kloubem, který umožňuje točit s korbou libovolně kolem osy.

Design

Na design, barvu či vzor hledí především maminky, které zkrátka touží po tom, aby jim to s kočárkem na procházkách slušelo. V současnosti je na trhu celá škála možných designů a stylů – klasických, moderních, retro, extravagantních i minimalistických. K dostání jsou kočárky zářivě bílé, sytě barevné, jemně pastelové i bohatě vzorované.

Retro kočárek

Máte rádi osvědčenou klasiku? Vsaďte na retro kočárek!

Finanční možnosti

Kromě samotného kočárku potřebuje dítě celou řadu dalších nezbytností od dětské postýlky až po autosedačku, pleny, hračky a oblečení. Není tedy divu, že když k tomu připočteme ještě kočárek, jedná se o podstatný zásah do rodinného rozpočtu.

I nákup kočárku pro starší dítě (sportovního nebo golfového) se často kryje s dobou, kdy je pravý čas na výměnu autosedačky za větší. Proto jsou finanční možnosti jedním z důležitých faktorů, na který berou rodiče při výběru kočárku důraz.

Kočárek z bazaru nebo raději nový?

Drtivá většina těch, kteří se rozhodnou pro kočárek již používaný, respektive bazarový, tak volí z finančních důvodů, jelikož chtějí pořídit kočárek levně. To je samozřejmě pochopitelné, ale ve výsledku se může kočárek pořízený z druhé ruky prodražit.

U bazarového kočárku neexistuje jistota, že je zcela v pořádku, a to dokonce i v případě, kdy se na první pohled jeví bez známek poškození. Může mít totiž skryté vady nebo být již na hranici své životnosti, což se může projevit až o pár měsíců později.

Jestliže nastane nutnost koupit konkrétní náhradní díl, může vyvstat další problém, kdy pro starý model kočárku mohou být náhradní díly prakticky nesehnatelné. Ve výsledku tak může použitý kočárek přinést mnoho starostí a jeho případná oprava jej může také výrazně prodražit.

Samozřejmě i v případě bazarové koupě lze mít štěstí na zánovní dětský kočárek, který bude takřka neježděný a v perfektním stavu. Sázkou na jistotu je však nákup kočárku nového. U něj je jistota, že by měl být zcela v pořádku. A pokud by se přece jen nějaká výrobní vada projevila, není problém na něj uplatnit záruku.

Nejprodávanější dětské kočárky podle Heuréka.cz