Umístění autosedačky ve vozidle


Nevíte, které sedadlo ve vozidle je z hlediska bezpečnosti to nejméně rizikové? Nebo jen hledáte informace, které místo je v automobilu nejvhodnější pro umístění dětské sedačky? V tomto článku se vám pokusíme na tyto otázky odpovědět a také poukázat na další výhody a nevýhody plynoucí z umístění dětské autosedačky.

Nejdříve se však podíváme na zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, který definuje pravidla a podmínky, které je třeba při přepravě dětí dodržovat.

Umístění autosedačky ve vozidle

Zákon o autosedačkách

Podle zákona je řidič povinen přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky.

Přičemž dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům a na sedadle, které je vybaveno airbagem, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy, v případě, že není možné airbag deaktivovat. (více o zákonu o autosedačkách)

Které sedadlo je ve vašem vozidle nejvhodnější pro umístění dětské autosedačky?

Podle posledního průzkumu se zjistilo, že sedadlem smrti už není sedadlo spolujezdce, ale sedadla zadní! Je však potřeba dodat, že jsou tyto výsledky notně podpořeny faktem, že cestující na zadních sedadlech podceňují poutání se bezpečnostním pásem a dopravní nehoda tak často končí tragicky. Pokud by však pasažéři používali bezpečnostní pásy tak jak mají, staticky by byly zadní sedadla bezpečnější.

Nejvhodnější sedadlo pro umístění dětské autosedačky je z hlediska bezpečnosti to vzadu uprostřed. Někteří řidiči umísťují dětskou sedačku na přední sedadlo, aby na dítě dobře viděli, snadno na něj dosáhli a mohli se mu v případě nutnosti věnovat za jízdy nebo při zastavení u krajnice.

Toto sedadlo by ale měli řidiči využívat pro umístění autosedačky jen v opravdu výjimečných případech, kdy není možné použít zadní sedadlo, protože hazardují nejenom se životem dítěte, ale i s tím svým.

Pokud jezdíte s dítětem ve vozidle sami a potřebujete občas věnovat dítěti pozornost, umístěte sedačku dozadu za sedadlo spolujezdce. Dítě můžete kontrolovat ve zpětném zrcátku a po zastavení vozidla se můžete lehce otočit a dítě obsloužit.

Pokud je dítě při cestovaní neklidné a kope nožičkami do přední sedačky, nebude kopáním rozptylovat a znervózňovat řidiče. Další nesporná výhoda umístění dětské sedačky dozadu za sedadlo spolujezdce, respektive do pravé části vozidla, je její obslužnost.

Při podélném parkování bude dítě nastupovat a vystupovat na stranu chodníku a nebudou ho tak ohrožovat právě projíždějící vozidla. Také instalace dětské sedačky je ze strany chodníku méně riziková.

Použití airbagu - dětská autosedačka na předním sedadle
Někteří výrobci automobilů sami upozorňují na zákaz používání otočené autosedačky proti směru jízdy

Autosedačka na předním sedadle a airbag

Pokud jste donuceni nebo se sami rozhodnete vozit vaše dítě na předním sedadle, nezapomeňte vždy deaktivovat airbag, v případě, že vozíte dítě proti směru jízdy. Pokud byste vezli dítě v sedačce na předním sedadle čelem po směru jízdy, nezapomeňte dát sedadlo co nejvíce dozadu. Pokud byste tak neučinili, mohlo by vystřelení airbagu vést až ke zranění dítěte.


Máte dotaz k umístění Vaší autosedačky ve vozidle? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

Comments 98

 • Dobrý den, spíše než komentář, mám dotaz: vlastním starou Š 120. V loňském roce jsem si z důvodu přepravy vnuka chtěla dát doplnit zadní pásy, ale technik zjistil, že moje karoserie nemá úchyty. Vnuk byl loni malý, tudíž jsem ho nakonec mohla vozit ve „vajíčku“ na předním sedadle.
  Potřebuji vědět, zda i větší sedačku (vnuk má 2 roky a asi 13 kg)mohu dát na přední sedadlo, když tedy Š 120 není vybavena pásy na zadních sedadlech.
  Děkuji za odpověď.
  Švarcová

  • Dobrý den, paní Švarcová,
   dle Zákona č. 361/2001 Sb. (Zákon o silničním provozu) je nutné sedačku vozit na místě vybaveném bezpečnostním pásem. Ve Vašem případě tedy na předním sedadle. V novějších automobilů vybavených airbagem je nutné airbag vypnout v případech, kdy se autosedačka umísťuje proti směru jízdy. Při umístění autosedačky po směru je jízdy je naopak nutné airbag nechat zapnutý! U automobilů, které umožňují posun sedačky spolujezdce je rovněž doporučeno její posunutí co nejvíce dozadu automobilu.
   Hezký den
   Dětská-autosedačka.cz

 • Dobrý den, mám prosbu, nevím zda mohu dát sedačku doprostřed. Ve Felicii byl v prostřed jen takový jeden pás přes kyčle takže tam jsem nad tím ani neuvažovala, ale v Renaultu Thalia je trojbodý. Někdo říka že to lze, někdo zas že je to nejhorší umístění, že my holka prolítne dopředu, fakt nevím. Uvažuji nad tím z důvodu, že dcerka chce koukat dopředu a často se v sedačce zkroutí tak aby viděla mezi přednímy sedačkamy. Děkuji za odpověd Ladislava

  • Dobrý den,
   pokud je automobil vybaven tříbodovým bezpečnostním pásem, je možné autosedačku na toto místo umístit a to bez větších bezpečnostních rizik, než je tomu na sousedních místech.
   Dětská-autosedačka.cz

 • Dobry den,
  Mam dotaz, zda muze byt autosedacka ve vozidle ktere ma 3 rady sedadel (Opel Zafira), i na 3ti rade, tj uplne vzadu, sedadlo ma klasicky 3bodovy pas.
  Predem dekuji za odpoved

  S pozdravem Petr

 • Dobrý den přeji,
  chtěla jsem se zeptat, je možné umístit autosedačku na přední sedadlo tranzitu? bylo by umístěno po směru jízdy – tudíž airbagy je nutné mít zapnuté – chápu-li to správně? bezpečnostní pás je samozřejmostí…
  Děkuji za odpověď Zuzana

  • Dobrý den,
   ano, v Tranzitu je možné dítě přepravovat v dětské autosedačce.
   S pozdravem
   Dětská-autosedačka.cz

   • Mám šestileté 2kluky jedno dítě ve vajíčku a felicii jde jedno z děti umístit na ten pas přes kyčle. Třeba když bych pořídil sedačku s 3bodovym pasem?

 • Dobrý den, mám dotaz na používání zadních bočních airbagů, když ve voze cestují děti v autosedačce /vajíčku/. Je to vůbec bezpečné? Predem dekuji za odpověď. Zak

  • Dobrý den,
   z nejnovějších statistik vyplývá, že každá čtvrtá nehoda se odehraje právě při bočním nárazu. Z tohoto důvodu mají boční airbagy valný smysl. Pokud je dítě umístěno ve vajíčku či v jiné „plnohodnotné“ autosedačce, je doporučeno nechat boční airbag zapnutý. Výrazně tím omezíte riziko v případě bočního nárazu.

  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 3 děti. Dvě jsou 6ti leta, mají 120 cm, váha přes 20kg. Třetí 12let. Řešíme autosedacky. Zajímalo by mě, zda už mohou mít podsedaky? Když sedí všechny tři vzadu, tak starší tam už má problém se mezi autosedačky vejít. A větší auto si kupovat nemůžeme.

 • Dobrý den, v pondělí odjíždím s dvouletou dcerou do německa. Je lehce hyperaktivní a potřeboval bych ji dát dopředu ve Fabii I. Pokud jsem dobře pochopil zákon, pokud ji budu mít po směru jízdy ( tudíž sedí jako já ), ( sedačka ma tříbodový vlastní pasy ) tak stačí posunout sedačku co nejdále, a mělo by to být v pořádku. Airbag mám nechat zapnutý tedy. Děkuji mnohokrát za odpověď. Jarda

  • Dobrý den,
   ano, je to jak píšete. Pokud umístíte dítě vedle sebe, do sedačky, která je otočena po směru jízdy, airbag spolujezdce musí být zapnutý.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, která sedačka lze upevnit na předním sedadle? Máme Römer King Plus váhová kategorie 9-18kg. Syn má 2,5 roku a 13kg, takže o nové AS zatím neuvažujeme. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, Vaši sedačku můžete bez problémů umístit na přední sedadlo. Ujistěte se však, že před sedadlem spolujezdce máte zapnutý airbag!

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné dítě přepravovat v nákladním autě nad 7,5 tuny vybaveným 3-bod. bezpeč. pásy? V autoškole nám řekli, že se děti přepravovat nesmí a známý policista nám řekl, že může za stejných podmínek, jako v osobním autě. Tzn. v autosedačce proti směru jízdy vypnout airbag, v sedačce po směru jízdy zapnout airbag je-li jím náklaďák vybaven.Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

  • Dobrý den,
   podle váhy, kterou jste uvedla se jedná o automobil kategorie N2 a zde skutečně děti přepravovat v autosedačce lze a to způsobem, který jste sama popsala.
   S přáním mnoha šťastných kilometrů,
   Dětská-autosedačka.cz

 • Dobry den, mam obecny dotaz – do kdy (pokud je takovyto limit stanoven) je mozne prevazet dite v autosedacce na prednim sedadle spolujezdce?

  • Dobrý den,
   dítě je na předním místě možné převážet v sedačce i v podsedáku neomezeně. Tedy dle litery zákona. Z hlediska bezpečnosti je vždy ale vhodnější umístění dítěte dozadu.
   Hezký den,
   Dětská-autosedačka.cz

 • Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda může být dítě v podsedáku na zadním sedadle u prostřed. Je tam pás pouze přes břicho.Může tam být či ne?

  Děkuji

  • Dobrý den, ano, pokud je dítě dostatečně velké na použití podsedáku, může sedět uprostřed připoutané pouze dvoubodobým zádržným systémem. Z hlediska větší bezpečnosti však raději doporučujeme umístění dítěte za řídiče a jeho připoutání klasikým (3-bodovým) pásem.
   S pozdravem
   Dětská-autosedačka

 • Dobrý den,
  máme tři vnuky, jeden 4roky/13 kg, druzí dva 10 roků/30 kg. U toho prvního používáme kompletní autosedačku, u dvou dalších „podsedáky“. Kdy budou moci oba starší vnuci jezdit bez podsedáků, jen s bezp. pásy? Po dosažení 150 cm výšky nebo stačí dosáhnout váhy 36 kg, nebo obojí? A také na předním sedadle?. Děkuji

  • Dobrý den,máme na cestě 3.dítě, tak řešíme koupi auta, kam se vejdou na zadní sedačky 3 dětské sedačky,jelikož děti budou s odstupem vždy 2 let. Líbila se nám Opel Zafira Tourer,ale dočetli jsme se, že i když by velikostně odpovídala a má uprostřed 3.bodový bezpečnostní pás, nemá tuto sedačku pro dětskou autosedačku homologovanou,můžeme se zeptat, co to znamená v reálu a jaká jsou rizika, kdybychom ji na toho místo připnuli? Jezdíme každý rok i do Chorvatska, tudíž nás zajímá i dopad v jiných zemích. Předem děkuji za odpověď.

 • Dobrý den,
  mám dotaz je možné podle předpisů vozit na zadním sedadle tři děti v autosedáčkách, když jednomu je 5,5 let, druhému 2 roky a třetí se za nedlouho narodí. Někdo tvrdí, že uprostřed žádná sedačka být nesmí a někdo zas, že stím problém není, A po připadě které z těch dětí by tam mělo sedět. jedná se o kombik, kde vzadu jsou všechny pásy stejné, tedy ty asi jak jim říkáte trojbodový. děkuji za odpověď

  • Dle české legislativy je dovoleno umístění tří autosedačka na zadní sedadla. Pravděpodobně však budete mít ve svém voze problém s místem, jelikož dětské autosedačky jsou zpravidla větších rozměrů a tři vedle sebe se nevejdou. Poohlížel bych se tak po užších autosedačkách, abyste se při případném převozu dětí pohodlně dostala k upínacím pásům.
   Doprostřed bych doporučoval umístit nejménšího člena rodiny, jelikož se jedná o bejbezpečnější místo ve vozidlo a nejmenší děti jsou nejnáchylnější na případná zranění.

 • Dobrý den, zajímá mě, zda se šestileté dítě může vozit na předním sedadle v autosedačce čelem po směru jízdy a zda je to bezpečné. Děkuji

  • Dobrý den Lenko,
   ano, je možné i 6-leté dítě vozit na předním místě v sedačce. Pokud však můžete, dávejte jej vždy dozadu. Sice nad dítětem nemáte takový přehled, ale bezpečnost na zadních sedačkách je výrazně vyšší.

 • Dobrý den. Kamarádka přiletí z USA a požaduje umístění dětské autosedačky na zadní sedadlo ….. proti směru jízdy. Když vozí ročního chlapečka v USA v autě, sedí v autosedačce umístěné na zadním sedadle a dítě sedí čelem proti směru jízdy. Je takto možné umístit sedačku i u nás?

  • Dobrý den Magdaleno,
   umístění sedačky proti směru jízdy je možné i u nás. Dokonce při převozu miminek na předních sedačkách je vysloveně doporučeno. Všechny u nás prodávané autosedačky by měly mít „vybrání v plastu“ ve spodní části sedačku udělané tak, aby bylo možné pás provléknout zpředu i zezadu.

 • Dobrý den, mám 6letou dceru vysokou 12cm a váhou do 30 kilo. Je možné ji vozit na podsedaku uprostřed na zadním sedadle? Jak se eventuelně bránit, aby tak převážena nebyla, pokud to není bezpečné? Děkuji za odpověď

 • Dobry večer,chtěla bych se zeptat,jedeme v srpnu na dovolenou do chorvatska s miminkem 7.mesícú . Pojedeme octavii II pojedeme 4 dospeli a chci se zeptat,jestli muzeme mit miminko uprostred mezi nami ,jestli je to povolene a nebo musi byt miminko za sedadlem ridice nebo spulujezdce… predem dekuji za odpoved

  • Dobrý den,
   v Chorvatsku, Rakousku i ve Slovinsku je povolené umístění dětské autosedačky uprostřed. Z hlediska bezpečnosti dítěte bychom Vám toto umístění výrazně doporučovali – je to nejbezpečnější místo v automobilu.
   Hezký den,
   Dětská-autosečka

  • Dobrý den,
   vlastním tridverove Audi A3 ročník 2008, které je v tak perfektním stavu, ze se ho ani po narození ditete nechci vzdát. Jaké nejvhodnější místo doporučujete pro přepravu miminka?
   Dekuji

 • Dobry den. Chtela bych se zeptat odjizdime do Chorvatska a nekdo nam rikal ze je zakazano mit umistenou autosedacku uprostred zadni sedacky. Jedeme pres Rakousko a Slovinsko predem dekuji za odpoved

  • Dobrý den,
   jak v Chorvatsku, tak i ve Slovinsku a Rakousku, je povolené umístění dětské autosedačky uprostřed vozu. Naopak, my Vám toto umístění doporučujeme, jelikož se jedná o nejbezpečnější místo ve vozidle.
   S pozdravem
   Dětská-autosedacka.cz

   • Dobrý den

    Mám dodávku Opel Vivaro 3 řady sedadel, 9 míst. Je možné v Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku převážet na předních sedadlech spolujezdce dětskou sedačku s dítětem?

    Děkuji za odpověď.

    Nováček

 • Dobrý den. Prosím o radu, jak převážet 5letou dcerku ve starším voze americké výroby, který je čtyřmístný, vzadu jsou pouze dvě sedadla, vybavená dvoubodými pásy „přes břicho“. Doposud jezdila v klasické sedačce, kterou jsem tímto pásem uchytil, a zapásal ji v sedačce těmi „kšandami“. Z této sedačky však již vyrostla, takže nyní studuji net, co dál. Nechat ji připoutanou jen tímto pásem pod břicho, nebo použít takový ten „bobek“, i když ten neřeší nic – pořád bude mít dcera pás jen pod břichem. Díky, obdobný problém řeším i u ještě staršího vozu – veteránu, který má dvoubodové pásy dokonce i vpředu.

 • Dobrý den, ráda bych věděla, jaká je nejbezpečnější varianta pro 3 děti v autě.
  2× sedačka Römer 15–36 kg (4 a 2,5 roku)
  1× vajíčko pro budoucí miminko

  Jedná se mi o auto Škoda Fabia Combi, kde vepředu nelze vypnout airbag a 3 autosedačky se mi dozadu asi nevejdou, navíc prostřední pás je jenom dvoubodový, takže tam autosedačka zřejmě upnout nelze. V autě nás bude tedy jezdit celkem 5 – 2 dospělí a 3 děti.

  výměna auta nepřipadá v úvahu

  Děkuji za radu

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítel má služební auto (Ford Transit) i k soukromým účelům, má sedačky jak vepředu, tak i vzadu, ale z důvodu že je to služební auto, tak zadní sedačky se často vyndavají, aby mohli auto naložit kvůli práci. Můj dotaz zní, zda je možné umístit dětskou autosedačku na předním sedadle uprostřed, aby jsme nemuseli autosedačku stále vyndavat, nebo přendavat. Přední sedačky nejsou vybaveny airbagem, pouze sedadlo řidiče. Někdo nám říká, že by jsme měli mít autosedačku vzadu na sedačkách, někdo neříká nic, někdo dokonce že autosedačka vepředu být nesmí, tak nevím a proto se raději ptám. Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den,
  máme 3 děti, které musejí být umístěny v autosedačkách. Auto je však malé a na zadní sedadla se 3 sedačky vedle sebe nevejdou. Vyčetla jsem, že existují 2 možnosti přepravy:
  1. mít na zadních sedadlech pouze 2 sedačky a třetí dítě posadit na prostřední sedadlo a připoutat je pásem přes břicho (3 bodový bohužel na prostředním sedadle nemáme),
  2. mít na zadních sedadlech 2 sedačky a třetí dítě posadit v autosedačce na přední sedadlo a připoutat je pásem.
  Jsou přípustné oba tyto případy? Při silniční kontrole tento týden mi policisté vytkli právě druhý způsob přepravy s tím, že dítě, které je přepravováno v sedačce na předním sedadle musí mít alespoň 140 cm, dle zákona (nikde v zákoně jsem toto však nenašla). Nedokázali mi však říct, jaký je dle zákona správný způsob přepravy 3 dětí v autě, kde se na zadní sedadla 3 sedačky nevejdou. Nakonec bylo vše vyřešeno domluvou, avšak při představě, že bych přišla o 2000 Kč a 4 body…
  Děkuji za odpověď

 • Dobrý den,jak nejlépe rozmístit 2 dětské větší autosedačky a 1 „vajíčko“sedačku do auta?Je pouze jedna varianta nebo víc?Děkuji a s pozdravem Tereza

  • Dobrý den,
   záleží vždy na typu Vašeho automobilu a velikosti daných autosedaček, co Vám umožní. Ideální je dle mého soudu umístění vajíčka doprostřed, větších autosedaček pak na krajní sedačky.
   Hezký den,
   Kroupa

 • Dobry den,mam na Vas otazku. Mamde autosedacku s isofixem. Jde tuto autosedacku umistit na predni sedadlo i kdyz tam isofix nemam kam zachytit? Predem dekuji za odpoved.

  • Dobrý den,
   ano, sedačku je možné na přední sedadlo umístit. Sedačka by měla mít ze spodní strany prolisy, kterými byste měla protáhnout bezpečnostní pás u sedadla spolujezdce. Zkuste se podívat do návodu k autosedačce, tam by měla být správná „montáž“ uvedena.
   S pozdravem
   Kroupa

 • Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Máme 3 děti – 6 let,3 roky a 1 měsíc.V autě vzadu v prostřed máme jen dvoubodový pás, lze tam nejstarší dítě posadit bez podsedáku? Nebo musí i tam mít podsedák? (Jinak pokud to jde, jezdí nejstarší dítě vpředu v autosedačce). Díky za odpověď.

 • DOBRÝ DEN CHTELA BYCH SE ZEPTAT DO KDY POUŽÍVAT AUTOSEDAČKU?
  SYN MÁ 39KG A 148CM JE NUTNÉ JEŠTĚ AUTOSEDAČKU (PODSEDÁK) POUŽÍVAT?
  PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD‘.

  • Dobrý den,

   pokud má syn 39 kg, je možné jej v automobilu přepravovat jen za použití klasického zádržného systému automobilu – tedy bezpečnostního pásu.

 • Dobrý den, máme sedmimístnou Dacii, kde třetí řada sedadel nemá dveře. Slyšela jsem, že (podle zákona) dětská sedačka může být umístěna jen na místě, které je „přímo“ přístupné dveřmi. Je to tak? (Z toho by mi pak plynulo, že ve třídveřovém autě není možné vozit dítě nikde jinde než vedle řidiče.) Rády bychom se sestrou naskládaly do auta čtyři malé děti v sedačkách, nejraději na druhou a třetí řadu sedadel, není to proti předpisům? Děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,
   zákon § 6 odstavce 1 zákona číslo 361/2000 Sb., ze kterého vyplývají povinnosti ohledně dětských autosedaček, o zákazu umístění autosedačky na zadních pozicích u automobilů bvez dveří, nehovoří. Jedinou nevýhodu toto řešení, a to jest při přendávání autosedačky do jiného automobilu – sedačka se Vám bude z místa bez dveří hůře vyndávat.

 • Dobrý den,chci se zeptat,mám tři děti(6, 3,5 a 7 měsíců)Nejstarší jsme pořídily podsedák,kde je nejvhodnější místo k umístění a zda může na podsedáku sedět i na předním sedadle vybaveným airbegem.děkuji

  • Dobrý den,
   dítě sedící v podsedáku bychom doporučovali umístit na zadní sedačku a to doprostřed. Z posledních studií se toto místo ukazuje jako nejbezpečnější a jelikož podsedák narozdíl od dětských autosedaček nedisponuje boční ochranou nárazu, je umístění uprostřed nasnadě…

 • Dobrý den, mužů poprosit o radu, jak nejlépe vyřešit naší situaci ? Naše nejmladší třetí dítě bude už potřebovat presunout z vajicka do větší sedačky, ale pak se nám nevejdou dozadu tři sedačky. Zvažují, jestli je lepší (bezpečnější) dat nejstarší dceru (9 let, 128cm a 30kg) jen na podsedak dozadu na prostřední sedadlo vybavene třibodovým bezpečnostním pasem, protoze jen s podsedakem by se tam tri vesli tak, ze by z kazde strany mela sedacku sourozence, nebo ji usazovat do ‚cele‘ autosedačky na přední sedadlo vedle řidiče (ma Römer do 36kg, takže se tam ještě normálně vejde). Co byste doporucil? Děkuji!

  • Hezký dobrý den,
   osobně bych vždy volil radši usazení dítěte do plnohodnotné autosedačky, tedy ve Vašem případě dopředu, na místo spolujezdce. Autosedačka na rozdíl od podsedáku disponuje boční ochranou proti nárazu a dítě je tak lépe chráněno.

 • Dceři je 6 let, váží 18 kg a měří 120 cm. Máme sedačku Espiro Optima. Pětibodové pásy už nevyhovují, dceru musíme poutat tříbodovým pásem umístěným v autě. Nemáme isofix. Je tedy tato sedačka bezpečná? Sedačka má v příslušenství díl, který se umísťuje na břicho pod spodní popruh pásu. Dceři však toto řešení není příjemné, je to tedy nutné? Zatím bychom sedačku nechtěli měnit, chystáme se na cestu do Chorvatska a sedačka je polohovací, pro spaní pohodlnější. Díky za odpověď!

  • Dobrý den,
   proč pětibodové pásy nevyhovují? Bohužel z Vašeho popisu není jasné, zda bezpečnostní pás automobilu plní, ve spojení s autosedačkou Esprimo, svoji funkci nebo je tam jen „aby se neřeklo“. Pokud je pás automobilu plně funkční, nevede dítěti přes krk a dítě bezpečně poutá, není důvod ke změně autosedačky. V opačném případě bych doporučoval urychlenou změnu autosedačky.

 • Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu dát autosedačku doprostřed když je tam jen pás přes boky syn má dva roky.A chtěl bych se ještě zeptat jestli můžu vozit v autě v zadu 4 děti dva se poutají pásem spolu,malý je v sedačce a pro čtvrtého tam moc místa není. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,
   na Vámi popisovaný stav pamatuje i zákon o silničním provozu, který upravuje podmínky převážení dětí v autosedačkách. Pokud se dozadu nevejdou tři a více autosedaček, je možné převážet děti (ale pouze starší 3 let!) za použití bezpečnostního pásu automobilu. Mladší děti takto bohužel převážet nelze – musí být umístěno v autosedačce umístěné například na místě spolujezdce.

 • Dobrý večer, chtěla bych se zeptat kdy asi otočit dítě po směru jízdy. Jak a podle čeho poznat, kdy už je bezpečnější vozit po směru a ne proti směru jízdy. Máme 13-ti měsíčního syna. Četla jsem někde, ze je bezpečnější vozit dítě proti směru jízdy. Ale nevím jak poznat do jaké doby. U rodičů v autě máme vajíčko od narození do 13 kg a u nás v autě od narozeni do 18 kg. Ani z jedné mu necouha hlava, ale nohy ano. Ty však prý přesahovat mohou. Ale jak moc? Syn váží 8 a třičtvrtě kg a měří 74 cm. Jenže nikde neni maximum v cm. Díky

  • Dobrý den,
   umístění autosedačky proti směru jízdy je bezpečnější vždy, výrazně jej tedy doporučuji. A syna bych takto vozil do doby, kdy mu to nebude „vadit“. Pokud synovi koukají z autosedačky nohy, nevadí to, rozhodující je hlava – ta nesmí přesahovat hranu hautosedačky nikdy. Pokud však syn váží necelých 9 kilogramů, začal bych na Vašem místě pomalu uvažovat o koupi sedačky z vyšší kategorie, tedy 9-18, 9-25 nebo 9-36 kg.

 • Dobry vecer, po precteni vsech komentaru se zeptam zas a znova jelikoz mi temer vsichni rikaji, ze dite v autosedacce umistene uprostred vozidla v zadu neni bezpecne (2roky, 11,5kgg a 85cm). I me samotne se tedy zda, ze autosedacka se tam vic „kynkla“ nez kdyby byla na strane. Ale lepsi se do auta vejdou 4 dospele osoby + ta autosedacka uprostred. Jak tedy? Dekuji za odpoved 🙂

  • Dobrý den,
   ač se to nezdá, poslední crashtesty a také statistiky autonehod ukázaly, že právě místo vzadu uprostřed je nejbezpečnější místo, kam můžete ve vozidle dětskou autosedačku umístit. Sedačka se uprostřed sice trošku více hýbe, jelikož nemá možnost opření o jednu ze stran. V případě bočního nárazu je ale okolo autosedačky umístěné uprostřed dostatek prostoru a tím pádem i velké „deformační zóny“.

 • Dobry den. Mame autosedacku Britax first class 9-18kg. Dceri je 21m. Žijeme v Rakousku a jezdíme na Moravu k rodicum. Je zákon stejny i tady v AT? Mohu tedy připoutat sedacku dopredu i po Rakousku? Dekuji za odpoved.

  • Dobrý den,
   v Rakousku je zákon o trošku jiný, než v ČR. V dětské sedačce je nutné přepravovat děti mladší 14 let a menší, než 150 cm. Pokud je dítě starší 14 let, ale nedosahuje 150 cm výšky, je rozhodující, zda dítěti nevede bezpečnostní pás přes krk. Pokud ano, je pro přepravu nutno použít podsedák.

 • Dobrý den Pane Kroupo, já už se na nic dotazovat nebudu, vše potřebné jsem se zde dočetla, jen chci poděkovat za vyčerpávající odpovědi k dotazům o převozu dětí v autosedačkách 🙂

 • Dobrý den, chci se zeptat jedeme do Chorvatska na dovolenou přes Rakousko a muže mít naše dítě které jezdí v pod sedáku tak mužem přes Rakousko v tom pod sedáku jede nás v autě pět a sedačka by se tam nevešla jen mě zajímá jestli to nebude problém děkuji za rychlou odpověď

  • Dobrý den,
   pokud dítě sedící na podsedáku bude mít veden bezpečnostní pás přes krk, není s tímto druhem přepravy problém.

 • Dobry den, mame sedačky Romer 15-36kg s isofixem. Naše auto ale neumožňuje zvednutí ani odstranění hlavovych operek na zadních sedadlech. Autosedačka tedy zády nedoleha k sedadlu, ale je tam Cca 8cm mezera. Mohu na základě nějakého předpisu nebo správného postupu instalace sedaček tlačit na výrobce auta, aby opery hlavy uzpůsobil? Takto jednak dite sedí témeř v předklonu a hlavne nam to přijde nebezpečné v případe nárazu (možnost zlomeni sedačky?). Diky za radu! Kristýna

 • Dobrý den, chci se optat mužů vozit Dítě ve vajíčku ve předu když máme transportéra?

 • Dobrý den, manžel si při předávání dítěte 2 roky dal autosedačku na sedadlo spolujezdce, i když měl zadní sedadla zcela prázdné! Vypl jen airbag. Můžu se obrátit na policii ze ohrožuje zdraví dítěte? Děkuji

 • Dobry den jak stare dite mohu dat do autosedacky ve smeru jizdy?mame 9 mesicu a porad jezdime proti smeru jizdy.dekuji nikola

 • Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s vypínáním airbagů na zadním sedadle, pokud tam převážíme novorozence ve vajíčku. Musíme nechat deaktivovat přední airbag stejně jako se musí vypnout na předním sedadle, nebo to funguje jinak. Jedná se o automobil Ford Focus. Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, rada bych se zeptala zda muzu dceru (100 cm, 13,5 kg) už dat do sedačky, ktera nemá 5ti bodový pas, ale je připoutána 3bodovým pásem,který je v autě. Vím, že na sedačce píšou, že je od 15 kg, ale já tu sedačku s 5ti bodovým pásem potřebují uz pro mladší dítě. Jak tedy poznám, že je pro dceru sedačka tříbodový pásem bezpečná? Stačí, když ji pas nejde přes krk, ale po rameni dolů? Děkuji za odpověď a přeji krásný den:-)

 • Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na Váš názor. Máme automobil Škoda Fabia (starší krátkou verzi), k tříletému synovi letos mají přibýt dvojčata. Výměna auta bohužel nepřipadá z finančních důvodů v úvahu. Jak nejlépe rozmístit sedačky v autě, aby to bylo co nejbezpečnější? Vejde se autosedačka Kiddy Be Safe a dvě vajíčka Cybex na zadní sedadlo? Lze vůbec umístit vajíčko na prostřední místo vzadu, pokud je tam pás pouze přes boky? A v případě umístění jednoho dítěte na přední sedadlo, je vhodnější umístit tam vajíčko proti směru jízdy (s vypnutým airbagem), nebo raději sedačku 9-36 kg po směru jízdy se zapnutým airbagem?

  Děkuji!

 • Dobrý den pane Kroupo,
  dotaz nemám neb odpovědi jsem našla v předešlých dotazech.Velké poděkování za tak fundované odpovědi.

 • Dobrý den, prosím o radu. Při umístění novorozence ve vajíčku na zadní sedadlo za spolujezdce je vhodnější přední sedadlo přisunout a tím vajíčko ještě zafixovat, nebo nikoliv?
  Předem děkuji

 • Mohu 3 mesicni miminko v autosedacce dat do predu vedle ridice mam skodu felicii tabje bez airbegu muzete mi poradit

 • Dobrý den,
  prosim o radu, mame auto z roku 1988,kde se pasy na zadni sedacce ještě nevyrabeli, proto plánujeme vozit dite na sedacce spolujezdce. Je to mozne i kdyz auto nema airbagy? (myslim, az bude dite velke na jezdeni proti směru jizdy). Na zadni sedacku se pasy nedaji přidělat. Diky moc za odpověď.

 • Zdravím, jen ujišťující dotaz. Není tedy protizákonné když dítě (20měsíců, 12kg) vozim ve felicii bez airbagů na předním sedadle? Sedačka má vlastí pásy, tudíš pásy vozidla jsou pro ,,ukotvení,, sedačky.

 • Dobry den, mela bych takovy problem. Nase dcera nesnasi, kdyz je v aute pripoutana, je dost hyperaktivni, takze ma hrozne zachvaty, kdyz nema pohyb. Nicim se neda zabavit, zkouseli jsme jidlo, hracky, pohadky, pisnicky, vsechno a nic nezabira. Neda se to s ni v aute vydrzet. V lete mame jet autem do Chorvatska a netusime jak to udelat. Nemel by jste nejaky napad? 🙂 Neco misto autosedacky asi neni, ze? Moc dekuji za odpoved. Radka

 • Dobrý den,chci se zeptat zda je možné autosedačku(9-36 kg) po směru jizdy umístit na přední sedadlo spolujezdce,zda je to i bezpecne a mam vypnout airback nebo ho nechat zapnutý?Mam Peugeot 307(tridverak).Dekuji

 • Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Když mi jede syn 7 let 32 kilo na podsedáku na předním sedadle..po směru jízdy…je povinností mít vypnutý airbag, nebo naopak?

  Děkuji Jana

 • Dobry den, netusim, zda jsem z odpovedi pochopila spravne a nerada bych v cizine platila pokutu. Je mozne na predni sedacku v transitu umistit autosrdacku kategorie 9 -18 kg po smeru jizdy? Letos se nas tyka Rakousko a Nemecko. Jak je to prosim v jinych statech EU – napr. Polsko? Hodne cestujeme. Moc Vam dekuji za odpovex

 • Dobrý den,
  je možné vozit dítě ( téměř tři roky, 15 kg) na podsedáku (15-36 kg) na sedačce uprostřed, když nemá tříbodový pás, jen ten na pevno, který se nenavíjí? Jak ji správně instalovat a utáhnout pás? Zdá se mi, že tříbodový pás má trochu přes krček a bojím se ho tak vozit… Nebo jsem někde četla, že se dá pás umístit pod područky, ale nevím, jak na to. Děkuji, R

 • Dobrý den,
  jak umístit pás dítěti na podsedáku skoro 3 roky, 15 kg a kam umístit samotný podsedák. Na místě uprostřed je nenavíjecí pás a na straně jsou tříbodové pás, ale dítě má pás trochu přes krk a bojím se, že ho uškrtím v případě nehody. Mohu ho vozit uprostřed, jak pás upravit a je možné tříbodový pás vést jen pod oběma područkami? Oba „konce“.. Děkuji, Radka

 • Dobry den chci se zeptat jestli mohu vozit dite kteremu jsou 2 roky vzadu uprostred kde je 3 bodovi pas znacka vozu je peugeot 406 combi. Hledala jsem a nikde nepisou jestli proti tomuto vozeni mohou policiste zasahnout a dat pokutu mockart dekuji

 • Dobry den, rad bych se zeptal mam 3 deti jsou od sebe 2 roky kdy nejstarsi ma 4 roky a nejmladsi 3 mesice mam skoda octavie 1 kde uprostred je pouze dvoubodovy pas, je nejaka autosedacka umoznujici toto upevneni? A v pripade potreby kojeni nebyl problém? Diky za odpoved

 • Dobrý den,
  je pravda, že za pět let budou muset mít všechna auta a autosedačky izofixy? Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den,
  za dva týdny jedeme do Itálie tak jsem se chtěl zeptat jestli roční dítě muže sedět uprostřed v autosedacce s ostrůvkem?
  Děkuji

 • Dobrý den mám dotaz zda mohu přepravovat syna v polohovací autosedacce 9-18 malej ma 10 kilo a z vajicka mu čouhá hlavička

 • dobrý den,
  mám auto SMART,dítě-3roky,sedí na přední sedačce,je nutné vypnout airbak? Sedačka je šoupnutá dozadu,co to šlo.
  Děkuji Jana Bokrošová

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ideální řešení pro případ 3 deti (1,2 a 5 let) + dva dospělí. Nejmladší je ve vajicku bez isofixu, starší ma sedacku s isofixem a pultikem a nejstarší klasickou sekačku poutanou 3bodovym pásem s isofixem. Auto Fabia, prostřední sedadlo pouze dvoubodový pas, aktivní airbag. Je možné dát nejstaršího dopředu poutaneho pouze pasem bez isofixu, dva mladší dozadu a dospělého mezi ne? Díky moc.

 • Dobry den, mam fabiu 2 a male miminko chci vozit ve vajicku bez isofixu na zadnim sedadle v protismeru jizdy. Musim nejak zasahovat do funkce nekterych airbagu?

 • Dobrý den,
  Mám Maxi Cosi Cabriofix s isofixovou základnou, normálně sedačku vozíme vzadu, ale teď jí potřebuji vedle sebe, na sedadle spolujezdce… Patří tam i s tou základnou, nebo bez ní? Isofix tam není, musí se poutat pásem. Moc díky za odpověď!

 • Dobrý den, chci se zeptat, zda je bezpečnější vozit miminko ve vajíčku na zadní sedačce bez airbagů ve směru nebo proti směru jízdy? Moc děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, máme 7.mesicni holčičku už skoro sedí ale dostali jsme k vánocům autosedačku která je nastavena po směru jízdy. Dá se položit ještě do pololehu takže úplně nesedí. Hádám se tu z mužem že by ještě neměla jezdit po směru jízdy ale stále proti směru jízdy. Mohu vás poprosit o vysvětlení jak by měla správně jezdit? Po nebo proti směru? Děkuji přeji pěkný vecer.

 • Dobrý den, ráda bych se zeptala co je z hlediska bezpečnosti lepší? 1. Dítě sedí v autosedačce ve směru jízdy na zadním sedadle za spolujezdcem nebo 2. Dítě sedí v autosedačce proti směru jízdy na předním sedadle vedle řidiče s vypnutým airbagem.
  Je mi jedno kde dítě budu mít, ale pokud budu řídit musí mě vidět, jinak v autě hrozně vyvádí 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.