Dětská jídelní židlička – průvodce výběrem

Jednou z takřka nezbytných a především velmi užitečných položek dětské výbavy je bezesporu dětská jídelní židlička. A protože ji bude dítě využívat každý den po několik let, je vhodné ještě před samotným nákupem pečlivě zvážit, jaké vlastnosti a funkce by měla splňovat.

Sortiment dětských jídelních židliček je v současnosti velmi pestrý, jednotlivé modely se od sebe mnohdy výrazně liší, a tudíž není zcela jednoduché se v této oblasti zorientovat. Jestliže si nejste jistí, jakou židličku pro své dítě pořídit, náš článek vám poradí.

Dětská jídelní židlička

Dětská jídelní židlička

Kdy bude dítě jídelní židličku potřebovat?

Úplně malé děti se bez jídelní židličky ještě obejdou, v prvních měsících života jsou totiž pouze kojeny, případně dostávají umělé kojenecké mléko. Vše se změní teprve s příchodem prvních příkrmů, kdy maminka krmí své dítě lžičkou.

Ze začátku, kdy dítě ještě samostatně nesedí, by se však kvůli správnému fyziologickému vývoji nemělo posazovat. Proto v tuto dobu většinou místo židličky poslouží lehátko, případně dětská autosedačka.

Existují však dětské jídelní židličky, které jsou polohovatelné, v těch je možné dítě krmit již od cca 6 měsíce věku.

V závislosti na konkrétním modelu židličky je možné ji používat od již zmíněných 6 měsíců, ty nepolohovatelné jsou pak určeny pro již samostatně sedící děti (tedy zhruba od 9. měsíce). Své využití bude mít židlička minimálně až do okamžiku, kdy bude moci dítko pohodlně sedět na klasické židli, respektive dosáhne bez problémů na stůl. To bývá nejčastěji okolo 2 nebo ještě častěji 3 let věku.

Důležitým parametrem při výběru jídelní židličky je také nosnost, mnohé jsou totiž určeny pouze pro děti do 15 kg a nutno poznamenat, že této hmotnosti nezřídka dosáhne už přibližně 1,5 staré dítě, které se však ještě u normálního stolu nenají.

Na druhou stranu existují také tzv. rostoucí židličky, které lze uzpůsobovat měnícím se požadavkům dítěte a mohou posloužit klidně až do 10 let nebo i déle (jejich nosnost může být až 100 kg).

Nejdůležitější vlastnosti jídelních židliček

Pokud tápete, čeho při výběru jídelní židličky pro dítě chytit, je dobré se „odrazit“ od těch nejdůležitějších vlastností, které můžeme v kostce shrnout do dvou základních bodů.

 • Bezpečnost
 • Bezpečnost židličky by měla být pochopitelně tím nejdůležitějším kritériem. Snad žádný rodič nechce, aby jeho dítě ze židličky přepadlo či propadlo a přivodilo si jakýkoliv úraz. Je proto vhodné si vždy ověřit, zda daný model splňuje současnou normu (v současnosti se jedná o ČSN EN 14988:2018).

  Jídelní židlička by měla být dostatečně stabilní i pro neposedné dítko. Dále by neměla mít ostré hrany či rohy, potencionálně nebezpečné mohou být rovněž různé mezery a škvíry, do kterých by si zvídavé dítě mohlo bolestivě skřípnout prsty. Je třeba dávat pozor na to, aby ze židličky nebylo možné snadno demontovat drobné součástky (například šroubky, matky apod.), které by mohlo dítě následně spolknout. Samozřejmostí by měla být nezávadnost použitých materiálů.

  Pro vyšší bezpečnost musí být dětská krmící židlička vybavena tzv. zádržným systémem. Ten může být aktivní (zapínací bezpečnostní pásy) nebo pasivní (mezinožní přepážka, boční opěrky, pultík).

 • Praktičnost
 • Dětská jídelní židlička bude používaná několikrát denně, proto by měla být co nejvíce praktická a krmení dítěte usnadňovat, nikoliv naopak. Mělo by se s ní dát snadno manipulovat a neměl by být problém ji v případě potřeby přemístit jinam. Rodiče, kteří nedisponují velkou kuchyní nebo často cestují, ocení pochopitelně také skladnost, její nízkou hmotnost, rychlé rozložení a opětovné složení.

  Malé děti kolem sebe dokážou během jídla udělat pořádný nepořádek, proto je důležitým kritériem také snadná omyvatelnost a čištění všech ploch židličky. Pokud je součástí potah, měl by jít lehce sejmout a vyprat.

Základní typy dětských krmících židliček

Variabilita dětských židliček dostupných na trhu je opravdu velká, v zásadě je však lze rozdělit do tří základních typů, které se však mnohdy v některých ohledech překrývají.

 • Klasická jídelní židlička

 • Klasická verze jídelní židličky má vůbec nejjednodušší konstrukci. Nedisponuje výškově nastavitelnou sedačkou ani polohovatelnou opěrkou. Některé modely jsou určeny pro umístění k jídelnímu stolu, jiné však mohou mít i vlastní pultík. Tyto židličky se vyrábí ze dřeva i z plastu. Patří sem například známá jídelní židlička z IKEA, kterou lze vidět běžně v restauračních zařízeních.

  Přestože klasická židlička není multifunkční ani variabilní, mnozí rodiče na ni nedají dopustit, a to právě kvůli její jednoduchosti a snadnému čištění.

 • Polohovací jídelní židlička

 • Tento typ dětských židliček je vybaven funkcí polohování zádové opěrky a většinou i podnožky, obvykle alespoň do 3 různých poloh, některé lze dát dokonce až do úplného lehu. Polohovací jídelní židličky jsou proto vhodné již pro děti od 6 měsíců věku, respektive pro ty děti, které ještě nesedí.

 • Rostoucí jídelní židlička

 • Rostoucí dětská židlička se dokáže přizpůsobit měnícím se potřebám rostoucího dítěte. Kromě změny polohy zádové opěrky a podnožky je většinou možné upravovat také výšku samotné sedačky. Často lze měnit rovněž polohu pultíku tak, aby mělo dítě při krmení maximální možný komfort.

Druhy židliček, používané materiály

Na trhu jsou přibližně ve stejném počtu zastoupeny modely dřevěné (případně z dřevotřísky) a plastové židličky.

Velmi zjednodušeně lze konstatovat, že ty dřevěné bývají masivnější, stabilnější a těžší, zatímco plastové jsou lehčí, cenově dostupnější a lze s nimi lépe manipulovat. Méně běžné jsou jídelní židličky kovové, které mají dlouhou životnost, jsou velmi odolné, ale zároveň dražší.

V obchodech je možné narazit také na tzv. multifunkční židličky, které mohou nést například označení 2v1, 3v1 nebo dokonce i 7v1. Jedná se o dětské židličky, které plní více funkcí než pouze krmení dítěte.

Asi nejběžnější funkcí navíc je možnost rozložení jídelní židličky na malou dětskou židli a stoleček. Některé multifunkční modely mají odnímatelný pultík, takže si lze zvolit, jestli bude jíst dítě u něj nebo u klasického stolu. Častá je také funkce houpacího křesílka či lehátka.

A existují i jídelní židličky, které je možné přestavět na rostoucí židli nebo dokonce houpacího koně. Počáteční investice je při volbě těchto bohatě vybavených židliček pochopitelně vyšší, je proto vhodné zvážit, zda všechny budou funkce skutečně využívány.

Klasická dřevěná jídelní židlička

Dřevěná dětská skládací židlička – tu je možné v případě potřeby rozložit na verzi se stolečkem

Ceny dětských židliček

Protože je svět jídelních židliček rozmanitý, panují značné rozdíly také v jejich pořizovací ceně. V zásadě se dají ty nejlevnější modely pořídit již za méně než 1.000 korun, ty nejdražší sahají až ke 20.000 korunám. Výši pořizovací ceny ovlivňuje pochopitelně nejen samotná výbava, ale také použité materiály, značka výrobce a v neposlední řadě design.

Jak jsme již uvedli, trh je podobně jako je tomu v případně dětských kočárků, takřka přesycen. Z toho důvodu je možné sehnat i původně velmi drahou za výrazně pod původní cenou, a to nákupem židličky na bazaru nebo z druhé ruky.

V takovém případě je však třeba brát ohled nejen na to, v jakém stavu dětská židlička je, ale brát v potaz i to, jak dlouho byla předchozími majiteli používána, může být totiž již na hraně své životnosti. Při koupi tak kromě vzhledu zkoumejte také mechanické části – kolečka, spoje, šrouby – zda je vše dostatečně pevné a fuknční.

Moderní dětská židlička

Dětské židličky lze zakoupit také v moderním provedení

Výbava a příslušenství k jídelním židličkám

Potah na dětskou jídelní židličku
Polstrování židličky zvyšuje pohodlí dítěte, což jde bohužel v ruku v ruce se zvýšenou náročností na údržbu. Vždy je proto dobré zjistit, zda je potah snadno snímatelný a pratelný. Použitý materiál by měl být prodyšný a příjemný na dotek. To splňuje například běžný bavlněný potah, ten má však na druhou stranu poměrně nízkou životnost (stačí například skvrny od červené řepy nebo mrkve, které odstraníte jen velmi obtížně).

Přední pultík (integrovaný stoleček)
Pultík nahrazuje funkci běžného jídelního stolu. Většinou je vybaven praktickým úchytem na láhev nebo hrníček. Některé židličky mají tento pultík odnímatelný, u rostoucí verze je zároveň nastavitelný výškově, případně ho lze posouvat dopředu a dozadu.

Někdy mívá jídelní židlička v základní výbavě tento pultík dvojitý, kdy je vrchní podnos možné odejmout a například důkladně očistit pod tekoucí vodou.

Kolečka
Spodní část nohou židliček je kvůli stabilitě a bezpečnosti opatřena protiskluzovou úpravou (většinou se jedná o pogumovanou vrstvu). Existují však i modely židliček s kolečky, které jsou na dvou nebo na všech čtyřech nohách. Kolečka mají praktickou funkci, kdy výrazně usnadňují manipulaci se židličkou, vždy by ale měla být vybavena brzdou.

Integrované pásy
Pásy zajišťují bezpečí dítěte tím, že zabraňují vypadnutí dítěte ze židličky. Běžné jsou pětibodové bezpečnostní pásy, mnohdy lze také mezinožní pás vyjmout a dále používat pouze pás tříbodový. Některé modely mají pásy kvůli snaze o větší komfort polstrované.