Životnost autosedačky


Mnoho výrobců autosedaček začalo ve svých manuálech uvádět informaci o datu použitelnosti, respektive životnosti autosedačky. Běžně se uvádí životnost 6 let od doby, kdy začnete sedačku používat.

Nejdéle akceptovatelná doba použití dětské sedačky je potom 10 let. Důvodem pro tyto limity jsou potenciální rizika týkající se únavy materiálu. Plastová skořepina a další plastové části už nebudou s vysokou pravděpodobností dosahovat takových vlastností, jako na začátku používání a v případě nehody už nemusí plnit výrobcem uváděnou funkci bezpečnosti.

Další důležitou částí sedačky, která s přibývajícím časem trpí je bezpečnostní pás neboli postroj autosedačky. Textilie už nemusí být tolik pružná a při nárazu může prasknout, což může vést k fatálním následkům. Starší sedačka už také nebude s velkou pravděpodobností splňovat bezpečnostní normy stanovené zákonem.

My doporučujeme autosedačku používat maximálně výrobcem uváděných 6 let. Zbytečně nevystavovat sedačku extrémním teplotám – to znamená v létě, pokud možno nevystavovat sedačku slunečnímu UV záření a v zimě zase extrémním mrazům.

Parkováním v garáži můžete prodloužit životnost autosedačky

Pokud chcete, aby vám sedačka vydržela co nejdéle jako nová, doporučujeme vám vozidlo parkovat v garáži, která je chráněná před slunečním svitem a je v ní udržována konstantní teplota. Pokud nemáte možnost využívat k parkování krytou garáž, můžete autosedačku z vozidla vyndávat.

V tomto případě je ovšem potřeba dbát na šetrnou manipulaci se sedačkou, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení těch částí, které jsou využívány při instalaci.

Parkování automobilu v garáži má pak další nespornou výhodu – v létě nebude automobil a autosedačka zbytečně vyhřátá, v zimě zase neusadíte svoji ratolest do vymrzlé autosedačky.


Máte dotaz k životnosti autosedaček? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

5 komentářů u „Životnost autosedačky

 1. Lenka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde na autosedačce Römer můžu najít datum výroby…..dočetla jsem se, že by to mělo být někde na plastu vyražené. Děkuji

 2. Soňa Javůrková

  Dobrý den. Jak je to s životností plastů u dětských autosedaček od 9 do 36kg? Předpokládám že sedačka je určená na 11 let použití. Píše se že životnost a bezpečnost plastů výrobce udává 6 let. 10 let už je rizikový. Děkuji za odpověď. S.J

 3. Anonym

  Spousta plastu a žádný poctivý materiál – o odpařování škodlivých ftalátů ani nemluvě. Mezi autosedačkami je podle servisáků spousta zmetků, které se rozsypou ještě v záruce. Druhá věc je ta, že pokud koupím sedačku z kvalitnějšího materiálu, tak asi není vůbec jisté, zda díky byrokratům nebude muset býti u všech autosedaček povinně značená doba výroby a pak nemilosrdně vyřazena – jako např. autolékárnička. A také nechápu, proč namísto 3 jednotlivých sedaček nemůže existovat jedna trojitá…nebo aspoň stavebnicově spojitelné jednotlivé sedačky. Zlaté škodovky 120 – bez bezpečnostních pásů vzadu – tak člověk podle vyhlášky mohl volně naskládat dozadu 85 kilo dětí… 🙂

 4. Silvie

  No, já bych tomu věřila. Sice jsou určitě autosedačky bezpečné a mají delší životnost, než výrobce uvádí. Ale vy si asi taky s respektem sednete na plastovou zahradní židli, která jeví známky opotřebení a délku života. Takže dítě bych do staré autosedačky neposadila. 10 let mi přijde úplné max.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *