Životnost autosedačky


Mnoho výrobců autosedaček začalo ve svých manuálech uvádět informaci o datu použitelnosti, respektive životnosti autosedačky. Běžně se uvádí životnost 6 let od doby, kdy začnete sedačku používat.

Nejdéle akceptovatelná doba použití dětské sedačky je potom 10 let. Důvodem pro tyto limity jsou potenciální rizika týkající se únavy materiálu. Plastová skořepina a další plastové části už nebudou s vysokou pravděpodobností dosahovat takových vlastností, jako na začátku používání a v případě nehody už nemusí plnit výrobcem uváděnou funkci bezpečnosti.

Další důležitou částí sedačky, která s přibývajícím časem trpí je bezpečnostní pás neboli postroj autosedačky. Textilie už nemusí být tolik pružná a při nárazu může prasknout, což může vést k fatálním následkům. Starší sedačka už také nebude s velkou pravděpodobností splňovat bezpečnostní normy stanovené zákonem.

My doporučujeme autosedačku používat maximálně výrobcem uváděných 6 let. Zbytečně nevystavovat sedačku extrémním teplotám – to znamená v létě, pokud možno nevystavovat sedačku slunečnímu UV záření a v zimě zase extrémním mrazům.

Parkováním v garáži můžete prodloužit životnost autosedačky

Pokud chcete, aby vám sedačka vydržela co nejdéle jako nová, doporučujeme vám vozidlo parkovat v garáži, která je chráněná před slunečním svitem a je v ní udržována konstantní teplota. Pokud nemáte možnost využívat k parkování krytou garáž, můžete autosedačku z vozidla vyndávat.

V tomto případě je ovšem potřeba dbát na šetrnou manipulaci se sedačkou, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení těch částí, které jsou využívány při instalaci.

Parkování automobilu v garáži má pak další nespornou výhodu – v létě nebude automobil a autosedačka zbytečně vyhřátá, v zimě zase neusadíte svoji ratolest do vymrzlé autosedačky.


Máte dotaz k životnosti autosedaček? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

Comments 5

  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde na autosedačce Römer můžu najít datum výroby…..dočetla jsem se, že by to mělo být někde na plastu vyražené. Děkuji

  • Dobrý den. Jak je to s životností plastů u dětských autosedaček od 9 do 36kg? Předpokládám že sedačka je určená na 11 let použití. Píše se že životnost a bezpečnost plastů výrobce udává 6 let. 10 let už je rizikový. Děkuji za odpověď. S.J

  • Auto se taky po 6ti letech používání zevnitř rosype? Opravdu tomu někdo věří?

  • Spousta plastu a žádný poctivý materiál – o odpařování škodlivých ftalátů ani nemluvě. Mezi autosedačkami je podle servisáků spousta zmetků, které se rozsypou ještě v záruce. Druhá věc je ta, že pokud koupím sedačku z kvalitnějšího materiálu, tak asi není vůbec jisté, zda díky byrokratům nebude muset býti u všech autosedaček povinně značená doba výroby a pak nemilosrdně vyřazena – jako např. autolékárnička. A také nechápu, proč namísto 3 jednotlivých sedaček nemůže existovat jedna trojitá…nebo aspoň stavebnicově spojitelné jednotlivé sedačky. Zlaté škodovky 120 – bez bezpečnostních pásů vzadu – tak člověk podle vyhlášky mohl volně naskládat dozadu 85 kilo dětí… 🙂

  • No, já bych tomu věřila. Sice jsou určitě autosedačky bezpečné a mají delší životnost, než výrobce uvádí. Ale vy si asi taky s respektem sednete na plastovou zahradní židli, která jeví známky opotřebení a délku života. Takže dítě bych do staré autosedačky neposadila. 10 let mi přijde úplné max.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.