Jak vybrat použitou autosedačku


Věděli jste, že dětská autosedačka, která byla při nehodě, může mít mikroskopická poškození, která nejsou ihned viditelná pouhým okem? Tyto malé trhlinky nebo body napětí mohou způsobit, že v případě další nehody může autosedačka selhat a přestat plnit bezpečnostní funkce. Nevědomky tak můžete dítě vystavovat ohrožení!

Kupujte pouze ověřené sedačky

Na základě těchto informací byste nikdy neměli kupovat dříve používanou (ojetou) autosedačku, pokud si nejste 100% jistí, že se sedačka nikdy nestala účastníkem dopravní nehody. V případě, že si sedačku nekupujete od svého blízkého přítele nebo příbuzného, je problém ověřit si pravost informací, které vám prodávající poskytuje.

Dokonce ani autosedačka, která nebyla přítomna při žádné dopravní nehodě, nemusí být pro vaše dítě bezpečná. Ať už jde o dlouhou dobu používání, teplo, chlad, vlhkost či sluneční záření, kterému mohla být autosedačka vystavována, to všechno může způsobit značné škody.

Mezi taková poškození můžeme zařadit zkorodovaný plast, či opotřebené nebo ztuhlé popruhy (pásy). Dlouhodobé nastavení autosedačky pro používání může také způsobit nerovnoměrné opotřebení popruhů (postrojů) a polstrování. To může vést až ke snížení pohodlí a komfortu pro uživatele autosedačky.

Co před koupít zkontrolovat?

Použitá autosedačka je většinou mnohem levnější než v kamenném nebo internetovém obchodě a proto je velmi snadné podlehnout její koupi. Pokud tedy přes výše popsaná rizika uvažujete o koupi použité autosedačky, měli byste před samotnou koupí provést následující kroky:

 • Proveďte pečlivou kontrolu autosedačky! Zkontrolujte stav popruhů, kloubů a fyzickou strukturu na jakoukoliv formu opotřebení. Nezapomeňte se podívat pod kryt, zejména na cestu popruhu a známku opotřebení. Mějte však na paměti, že nebudete schopni vidět potenciálně velké škody pouhým okem – mikroskopické trhliny apod.
 • Potvrďte si, že žádná část nebo příslušenství autosedačky nechybí, včetně upevňujících svorek a návodu k obsluze. Ten vám poskytne důležité informace o bezpečné instalaci a používání autosedačky.
 • Zeptejte se prodávajícího, zda by vám mohl dát písemné potvrzení, že autosedačka nikdy nebyla účastníkem dopravní nehody, či že nebyla vystavena abnormálně nešetrnému zacházení – pády, nárazy apod. Pokud to nejsou ochotni udělat, raději od koupě odstupte.

Nicméně si raději dvakrát rozmyslete, zda stojí za to koupit opotřebovanou autosedačku a ušetřit tak pár korun. Uvědomte si, že riskujete život vlastního dítěte a škody, které mohou způsobit selhání funkce autosedačky, nemusí být viditelné pouhým okem. Nezapomeňte, že i těchto pár minut, které strávíte důslednou kontrolou použité autosedačky, může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí vašeho dítěte.

Autosedačka je určena k ochraně vašeho miláčka v případě nehody. Měli byste se ujistit, že vaše autosedačka je ve výborném stavu a schopna plnit svoji funkci. Z dlouhodobého horizontu je lepší vědět, že je vše v pořádku, než později litovat.

NÁŠ TIP:Pokud po přečtení tohoto článku raději uvažujete o koupi nové sedačky, přečtěte si náš článek – Jak vybrat sedačku.


Chcete poradit s koupí použité autosedačky? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

3 komentáře u „Jak vybrat použitou autosedačku

 1. Kateřina Bruckenrová

  Dobrý den, chtěla bych poradit, kde sehnat upevňovací svorku k autosedačce vel. 9/18 kg, máme ji prasklou … je to taková svorka (jako kolíček), která zajistí bezpečnostní pás v autě, aby držel sedačku na požadované pozici … děkuji

  1. Josef Kroupa Autor příspěvku

   Dobrý den,
   tuto svorku seženete v každé prodejně autodílů, případně si ji můžete vyrobit sama za pomoci popruhu a sponky, která se používá na batohy.
   S pozdravem
   Josef Kroupa

 2. Žaneta Dočekalová

  Dobrý den, chci se zeptat kde by se dala odborně zkontrolovat používaná autosedačka?
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.