Bezpečnost autosedaček

Zásady pro maximální bezpečnost

Podle statistik autonehod nastávají nejhorší situace v případech, kdy dítě není usazeno ve vhodné autosedačce, není připoutáno, případně dítě v autosedačce je, ale na nesprávném místě – na místě, kde není vypnut airbag.

Jedete na krátkou vzdálenost? I tak své děti poutejte.

Z výše uvedeného plyne z toho jednoduché ponaučení. Své děti, i při jízdě na krátké vzdálenosti, vždy! usaďte do autosedačky a zkontrolujte správnost jejího uchycení bezpečnostním pásem či isofixem. V případě, že je sedadlo, kde je autosedačka umístěna, vybaveno airbagem, tento airbag vypněte, případně dítě usaďte na místo, kde airbag není.

Dítě sedící v autosedačce připoutané bezpečnostním pásem

Správné a bezpečné umístění autosedačky

Víte, kudy má vést bezpečnostní pás?

Důležité je i umístění bezpečnostního pásu. Pás nikdy nesmí procházet přes krk dítěte – vždy zkontrolujte, zda dítě má pás umístěn ve správné poloze. Rovněž zkontrolujte, že pás je protažen tou částí sedačky, která je deklarována samotným výrobcem dětské sedačky. Pro jistotu vždy dvakrát zkontrolujte, že se bezpečnostní pás skutečně zacvakl do svého úchytu. Nebude tak hrozit jeho vypadnutí v případě, že pás nebyl dostatečně do držáku zacvaknut.

Jak je to s prázdnou autosedačkou?

Mnoho rodičů-řidičů si rovněž neuvědomuje jednu důležitou zásadu a sice nutnost uchycení prázdné sedačky. I prázdná sedačka se v případě prudkého nárazu stává smrtelnou zbraní a může vážně zranit posádku vozu.

Zásadní pravidla pro bezpečnost autosedaček v kostce:

  • dítě v sedačce poutejte vždy
  • pokud místo umístění sedačky disponuje airbagem, vypněte jej
  • bezpečnostní pás nesmí nikdy jít dítěti pod krkem
  • přivazujte i prázdnou autosedačku

Máte dotaz k bezpečnosti autosedaček? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

1 komentář u „Bezpečnost autosedaček

  1. Eva Hronkova

    Dobrý den, připravuji dopravní rubriku na rádiu Impuls a na tento týden chystám díl o dětských autosedačkách. Ráda bych s Vámi do ní udělala krátký rozhovor na téma základní vlastnosti autosedaček, co nepodcenit při koupi a pod. Mohu Vás tímto poprosit o telefonní kontakt? Zavolám odpoledne. Předem děkuji Eva Hronková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *