Podsedák do auta


Pokud již vaše dítě odrostlo všem autosedačkám, koupě dětského podsedáku do auta (hovorově podprdelníku) se nevyhnete. Dětský podsedák umožní dítěti sedět výše – dítě je v tomto případě připoutáno běžným tříbodovým záchytným systémem, tedy bezpečnostním pásem.

Podsedák

Protože podsedáky patří do stejné skupiny ECE (II, III) jako autosedačky 15 až 36 kg, pojďme si je alespoň ve stručnosti představit.

Od kdy dětský podsedák používat?

Dětský podsedák do auta se od autosedačky liší již na první pohled. Nemá totiž zádovou opěrku, opěrku hlavy ani bočnice.

Podsedák se do vozidla upevňuje pomocí pásu nebo systému ISOFIX, a to po směru jízdy. A stejně jako v případě autosedaček pro 15 až 36 kg se dítě poutá pomocí klasického tříbodového pásu.

V porovnání s autosedačkami stejné kategorie se podsedáky obecně vyznačují nižší bezpečností, zejména v případě bočního nárazu, a to právě kvůli absenci polstrovaných bočnic. Další nevýhodou je, že dítě není usazeno příliš stabilně a může se proto poměrně snadno stát, že pás sklouzne a povede přes oblast krku, což je pochopitelně nebezpečné.

Přesto by neměl být podsedák zcela zatracován, v některých případech může být dokonce výhodou.

Je zajímavou volbou pro druhý, respektive méně používaný automobil, kdy vlastníme pouze jednu autosedačku, kterou nechceme často přehazovat z jednoho vozidla do druhého. Případně můžeme podsedák pořídit do vozidla prarodičů na občasné cestování s vnoučaty.

Podsedák je obecně lehký, dobře se přenáší a snadno se s ním manipuluje. Navíc nezabírá příliš mnoho místa a jeho pořizovací cena je vesměs příznivá.

Přečte si také: Výhlášku a zákon o dětských autosedačkách.

Výhodný může být také v situaci, kdy má rodina tři děti, ale do vozidla se nevejdou tři autosedačky.

Právě tehdy může být podsedák se svými rozměry vhodným řešením. Mnozí rodiče se rovněž setkají s tím, že zejména starší děti se za cestování v autosedačce stydí a odmítají v ní být. I v tomto případě lze použít podsedák jako určitý přechod mezi autosedačkou a poutáním klasickými bezpečnostními pásy.

V případě, že se dítě stále vejde do autosedačky, upřednostněte vždy tuto volbu. V autosedačce má dítě větší podporu pod zády a také boční vedení, kterého není možné u podsedáku docílit.

Výhody podsedáků

 • lehký, skladný
 • snadná montáž do vozu
 • méně rozměrný – vedle sebe se vejde více dětí
 • relativně nízká pořizovací cena

Nevýhody podsedáků

 • výrazně nižší bezpečnost, než u autosedaček
 • dítě nemá podepřená záda ani hlavu
 • hrozí vyklouznutí z pod pásu
 • možnost poranění od pásu při nárazu

Dětský podsedák bychom doporučovali vybírat a zakoupit od renomovaných výrobců, např. značek Nania, Ferrari, Graco, Chicco. Levnější varianty můžete zakoupit v IKEA, Lidlu nebo Tescu.


Máte dotaz k výběru dětského podsedáku? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

6 komentářů u „Podsedák do auta

 1. Jana Michalcová

  Dobrý den,
  nevíte, jestli je možné ve Španělsku ze zákona vézt 6leté dítě (18,5 kg, 115 cm) v autě s podsedákem?
  Děkuji moc,
  Jana Michalcová

 2. peter hazucha

  dobrý den, chci se zeptat.
  syn má 5 let a je vysoký 111 cm váži 20 kg jestli mu můžu dát do auta už pod sedák nebo pořád musí mít autosedačku.
  nechce mi tam totiž vůbec sedět.
  děkuji.

 3. Antonín Blažek

  Dobrý den,
  mám pouze dotaz: dcera má 9 let, ale je velká: 142 cm a váha 40,5kg. V sedačce už se jí nesedí pohodlně, podsedák jí také nevyhovuje…Může jezdit na zadním sedadle pouze s pásem?

  Děkuji.

  S pozdravem
  A. Blažek

 4. Hana

  Dobrý den. Může syn 140cm, 34kg ,7 let sedět vzadu v autě bez podsedaku s tím, že si dá pás pod ruku, takže mu nepovede přes krk? Děkuji

 5. Ivana

  Dobrý den, v srpnu se chystáme do Chorvatska, pojedeme přes Slovensko a Maďarsko. Máme děti 2 (7let, 26 kg, 123 cm) a (10 let, 29 kg, 132 cm) musí mít ten starší ještě autosedačku?
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *