Dětská postýlka

Dětská postýlka – velký průvodce výběrem

Již od prvního dne, kdy miminko s maminkou přijede z porodnice domů, bude potřebovat dětskou postýlku. Kvůli tomu je vhodné ji pořídit již s dostatečným předstihem ještě před termínem porodu.

Právě dětská postýlka je bezesporu jednou z nezbytných položek dětské výbavy.

Dětská postýlka

Vyberte pro své dítě tu nejlepší dětskou postýlku

Dětská postýlka by měla bezpečná, pohodlná a vyhovovat potřebám rostoucího dítěte. Neméně důležitý je také správný výběr matrace do postýlky. Dětská matrace by měla poskytovat vysoký komfort při spánku a zároveň podporovat správný vývoj páteře.

Klasická dětská postýlka

Postýlky podle použitého materiálu
Naprostá většina klasických dětských postýlek je vyrobena ze dřeva, a to především z bukového nebo borovicového (mimochodem, buk je oproti borovici celkově odolnější a tvrdší). Často je ponechán přírodní dekor dřeva, běžné jsou také postýlky opatřené nátěrem hnědé nebo bílé barvy, ale lze sehnat rovněž modely jiných barevných odstínů. Vždy by měl být každopádně použitý lak nebo barva s atestem zdravotní nezávadnosti.

Nezřídka je možné v obchodech narazit na postýlky vyrobené z tzv. MDF desek, což je polotvrdý dřevovláknitý materiál používaný běžně pro výrobu nábytky, neobsahuje lepidla a má kompaktní strukturu. Spíše okrajově se lze setkat také s dalšími materiály – dřevotřískou, kovem apod.

Postýlky podle velikosti

Dětské postýlky se běžně vyrábí ve dvou základních velikostech, konkrétně se jedná o rozměry 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. První z variant poslouží dítěti přibližně do 2-3 let věku, na druhá o něco déle. V obou případech se však může zdát dětská postýlka pro novorozené miminko obrovská. Aby se v ní cítilo již od začátku dobře, je možné v prvních měsících používat například hnízdečko, které je v současnosti poměrně populární.

Ten, kdo plánuje pořízení dětské postýlky atypických rozměrů, by měla pamatovat na to, že bude pravděpodobně velký problém sehnat přesně pasující matraci, prostěradlo a povlečení.

Další vlastnosti dětských postýlek

Polohovatelnost
Velmi praktickou funkcí je možnost výškového nastavení postýlky, v ideálním případě alespoň do dvou nebo ještě lépe třech různých poloh. Nejvyšší poloha je určená pro nejmenší ještě nesedící děti a usnadňuje manipulaci s miminkem. Jakmile dítě začne sedět nebo si začíná stoupat, nastává ten pravý čas rošt kvůli bezpečnosti snížit.

Kolečka
Dalš užitečnou vlastností je opatření nohou postýlky kolečky. I když počítáme s tím, že postýlka bude stále na jednom místě v dětském pokoji, stejně se manipulací s ní většinou nevyhneme například při běžném úklidu podlah. Postýlka může mít kolečka na dvou nohách nebo na všech čtyřech, v každém případě by ale také neměla chybět jejich brzda.

Přebalovací pult
Některé klasické dětské postýlky zahrnují integrovaný přebalovací pult, který plynule navazuje na jedno z čel postýlky. Pod pultem nechybí ani úložný prostor, tudíž tyto modely plnohodnotně nahrazují přebalovací komodu.

Stahovací bočnice
Dříve či později snad každé dítě zjistí, že postýlku se dá s trochou šikovnosti přelézt. Tento „kaskadérský kousek“ však skrývá potencionální riziko úrazu. Z toho důvodu je lepší těmto starším dětem umožnit snadné vylézaní z postýlky. A právě k tomu slouží stahovací bočnice, kterou lze využít například také pro snadný přístup k dítěti v případě, kdy je dětská postýlka tímto bokem přiražená k velké posteli.

Vyjímatelné příčky
Alternativou stahovací bočnice jsou vyjímatelné příčky, většinou jsou dvě až tři. Jejich odstraněním vzniká volný průlez z postýlky ven.

Úložný prostor
Bezesporu praktickou funkcí navíc je přítomnost úložného prostoru, nejčastěji ve formě šuplíku nebo více šuplíků ve spodní části postýlky. Logicky je však u těchto dětských postýlek třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dětská cestovní postýlka

Nejenom rodiče, kteří se svými malými dětmi často cestují, využijí dětskou cestovní postýlku. Jak již samotný název napovídá, tato postýlka je uzpůsobená tomu, aby ji bylo možné co nejsnadněji přemístit či převézt na jiné místo.

Od dětské postýlky se tudíž očekává, že půjde snadno a rychle rozložit a opětovně složit, v rozloženém stavu by měla být navíc dobře skladná. Z těchto důvodů se cestovní postýlky od těch klasických v mnohém liší, a to především svým charakterem a materiálem. Pro jejich výrobu bývá použita kombinace kovu (pro konstrukční prvky) a textilie (například nylon, polyamid, polyester apod.).

Na trhu výrazně převažují cestovní postýlky o rozměrech 120 x 60 cm. Boky bývají alespoň částečně prodyšné ze síťoviny, většinou mají tyto postýlky také otevírací čelo nebo bok na zip. Kvůli snadnému transportu jsou mnohdy opatřeny kolečky (vždy by měla být součástí i brzda, respektive možnost kolečka zablokovat) a běžná je také praktická postranní kapsa určená pro uložení hygienických potřeb a dalších nezbytností.

Některé cestovní postýlky mají užitečnou funkci polohování do několika různých poloh. Určité modely je možné přestavět do podoby kolébky nebo ohrádky, takže jsou vlastně multifunkční. Nezřídka mají k dispozici také přebalovací pult, ten se většinou připevňuje napříč přes postýlku.

Součástí nákupu dětské cestovní postýlky bývá rovněž moskytiéra (síťka proti hmyzu), přenosná taška a cestovní matrace. Tato matrace je však svým charakterem určena pouze pro občasné spaní, pokud tráví dítě v cestovní postýlce více času, určitě se vyplatí investice do matrace klasické.

Dětská postýlka - průvodce výběrem

Pokud vyberete dobře, dítě se vám odmění dlouhým a kvalitním spánkem

Bezpečnost dětských postýlek

Pro klasické i cestovní dětské postýlky platí, že kromě pohodlí by měly být pochopitelně také bezpečné. Samozřejmostí je použití zdravotně nezávadných materiálů (pozor například na dřevotřísku, která může obsahovat zdraví škodlivé lepidlo a při poškození může dojít k uvolnění třísek).

Dětská postýlka by měla být zcela stabilní (v případě koleček nesmí chybět možnost blokování), potencionálně nebezpečné mohou být ostré hrany a rohy, neměla by obsahovat snadno demontovatelné malé součástky (šroubky, podložky, matičky apod.).

U klasických dřevěných dětských postýlek se doporučuje, aby od sebe byly jednotlivé příčky bočnic vzdáleny 4,5 až 6,5 cm. Je to z toho důvodu, aby si v mezerách dítě nemohlo skřípnout ruce, případně v nich neuvízla noha či dokonce hlava. Naopak mezi postýlkou a matrací by žádná mezera být neměla, velikost matrace by měla přesně odpovídat rozměrům postýlky.

Matrace do dětské postýlky

Položkou, bez které se žádné dětská postýlka neobejde, je pochopitelně matrace. Jejímu výběru je zapotřebí věnovat patřičnou pozornost, protože dobře zvolená matrace zajistí dítěti dostatečný komfort, nerušený spánek a dokáže také pozitivně ovlivnit správný fyziologický vývoj.

Dětská matrace by měla být vždy vyrobena pouze ze zcela nezávadných materiálů, neměla by být lepená (tedy obsahovat lepidla), měla by mít certifikát kvality a v ideálním případě by se mělo jednat o matraci vhodnou i pro alergiky.

Obecně se pro nejmenší děti doporučuje matrace středně tvrdá až tvrdá, která poskytuje dítěti při ležení optimální oporu. Zároveň by měla být dostatečně prodyšná, tedy dobře odvádět vlhkost (malé děti se často hodně potí). Dále by měla být hladká a bez zónové konstrukce.

Většinou se pro malé děti doporučuje matrace z přírodního kokosového vlákna, pohanky a tzv. studené pěny HR, respektive z jejich kombinací. Tyto materiály mají totiž ideální vlastnosti, jsou dostatečně tvrdé, odolné a prodyšné.

Spokojené dítě spící v dětské postýlce

Co říkáte, není nad spokojené spící dítě?

Zajímavou variantou jsou rovněž dětské matrace, jejichž jádro má dva různé stupně tvrdosti. To znamená, že jedna strana je určena pro novorozence kojence, zatímco po otočení nabízí optimální vlastnosti pro starší děti. Při pořizování matrace je také vhodné vybírat variantu s antialergickým snímatelným potahem, který je možné snadno sejmout a vyprat.

Na závěr je třeba podotknout, že některé výplně matrací mohou narušovat správnou činnost monitoru dechu. Pokud tedy plánují rodiče monitor dechu používat, měli by se informovat, zda je konkrétní matrace s tímto zařízením kompatibilní.

Ostatní výbava do dětských postýlek

Dětská přikrývka a ložní prádlo

K dalším položkám, které je třeba pořídit, patří dětská přikrývka, povlečení a prostěradlo. Nejmenší děti se prozatím obejdou bez polštářku, ten se doporučuje začít dávat až od dvou let věku.

Dětské povlečení by mělo být příjemné na dotek, hypoalergenní, savé a prodyšné. Vhodné jsou přírodní materiály, především 100 % bavlna (bavlněné plátno, krep nebo hřejivý flanel). Zapínání by mělo být z bezpečnostních důvodů spíše na zip. Pro letní měsíce se hodí lehké bavlněné prostěradlo, pro chladné dny lze zvolit například prostěradlo z froté.

Ochranný mantinel do postýlky
Jak napovídá název, mantinel má za úkol zabránit tomu, aby se dítě zranilo o tvrdý bok či čelo postýlky. Zároveň prostředí v postýlce zútulňuje. Na trhu je mnoho typů mantinelů – mohou zakrývat pouze jedno čelo, případně také částečně boky postýlky, některé lze dát po celém jejím obvodu. Mantinel se většinou přivazuje pomocí šňůrek (pozor na to, aby nebyly příliš dlouhé, hrozilo by riziko uškrcení dítěte).

Někdy se uvádí, že mantinel zhoršuje cirkulaci vzduchu v postýlce, a proto se lze setkat s názorem, že není vhodný pro ty úplně nejmenší děti.

Kapsář na postýlku
Šikovným pomocníkem je také látkový kapsář na postýlku, do kterého lze umístit nejpoužívanější hygienické potřeby – pleny, vlhčené ubrousky, kosmetiku apod. Vše tak bude kdykoliv po ruce.