Životnost autosedačky

Sponzorované odkazy:
Mnoho výrobců autosedaček začalo ve svých manuálech uvádět informaci o datu použitelnosti, respektive životnosti autosedačky. Běžně se uvádí životnost 6 let od doby, kdy začnete sedačku používat.

Nejdéle akceptovatelná doba použití dětské sedačky je potom 10 let. Důvodem pro tyto limity jsou potenciální rizika týkající se únavy materiálu. Plastová skořepina a další plastové části už nebudou s vysokou pravděpodobností dosahovat takových vlastností, jako na začátku používání a v případě nehody už nemusí plnit výrobcem uváděnou funkci bezpečnosti.

Další důležitou částí sedačky, která s přibývajícím časem trpí je bezpečnostní pás neboli postroj autosedačky. Textilie už nemusí být tolik pružná a při nárazu může prasknout, což může vést k fatálním následkům. Starší sedačka už také nebude s velkou pravděpodobností splňovat bezpečnostní normy stanovené zákonem.

My doporučujeme autosedačku používat maximálně výrobcem uváděných 6 let. Zbytečně nevystavovat sedačku extrémním teplotám – to znamená v létě, pokud možno nevystavovat sedačku slunečnímu UV záření a v zimě zase extrémním mrazům.

Parkováním v garáži můžete prodloužit životnost autosedačky

Pokud chcete, aby vám sedačka vydržela co nejdéle jako nová, doporučujeme vám vozidlo parkovat v garáži, která je chráněná před slunečním svitem a je v ní udržována konstantní teplota. Pokud nemáte možnost využívat k parkování krytou garáž, můžete autosedačku z vozidla vyndávat. V tomto případě je ovšem potřeba dbát na šetrnou manipulaci se sedačkou, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení těch částí, které jsou využívány při instalaci.

Parkování automobilu v garáži má pak další nespornou výhodu – v létě nebude automobil a autosedačka zbytečně vyhřátá, v zimě zase neusadíte svoji ratolest do vymrzlé autosedačky.

Ohodnoťte prosím tento článek


Máte dotaz k životnosti autosedaček? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.