Zákon o autosedačkách

Majoritním cílem použití dětské autosedačky při jízdě autem je zajistit co nejlepší bezpečnost pro vaše potomky. Používání dětských autosedaček, respektive zádržného bezpečnostního systému je však také definováno zákonem a patří tak mezi základní povinnosti každého řidiče. Pravidla pro používání dětské sedačky a samotné přepravy dětí vymezuje zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.

Zákon o autosedačkách

Ze zákona vyplývá, že řidič motorového vozidla nesmí přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě mladší tří let, nebo dítě, které je menší než 150 cm na předním sedadle. Pokud je vozidlo kategorie M1, N1, N2 nebo N3 vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, smí řidič přepravovat dítě, jehož tělesná váha nepřevyšuje 36kg a výška nepřevyšuje 150cm, pouze za použití dětské autosedačky. Při této přepravě musí být dítě umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Pokud je sedadlo vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo se jedná o typ airbagu, který byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.

Řidič je dále povinen umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do autosedačky uložit podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky uvedených v návodu k použití této sedačky.

Autosedačka ve vozech M1 a N1

V případě, že máme vozidlo kategorie M1 nebo N1, která je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, a na zadním sedadle už máme umístěné 2 dětské autosedačky a z důvodu nedostatku volného místa nejsme schopni připevnit třetí autosedačku, můžeme přepravovat třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle. Toto dítě však musí být za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem.

Výjimky, kdy dítě nemusí být umístěno v autosedačce vždy

Existují však i případy, kdy řidič vozidla není povinen přepravovat dítě v dětské autosedačce. Řidič nemusí pro přepravu dětí použít autosedačku v případech, kdy:

 • zdravotní stav dítěte neumožňuje použít zádržný bezpečnostní systém
 • je přepravním prostředkem vozidlo bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností (vozidla policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby, či Horské služby)
 • se přepravují děti ve vozidlech zabezpečujících svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol nebo jejich přeprava na sportovní, kulturní nebo společenské akce za podmínky omezení rychlosti daného vozidla na maximálně 70 km/hod (toto ustanovení platí od 1.5. 2008)

Autosedačka se nemusí používat ani tehdy, kdy použijeme k přepravě vozidlo taxislužby. Dítě však nesmí být přepravováno na předním sedadle vedle řidiče a při jízdě musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

Pokuty při porušení zákona o autosedačkách

V případě, že řidič poruší povinnost použit dětskou autosedačku při přepravě dětí, tak jak je uvedeno v §6 zákona č. 361/2000 Sb. hrozí mu připsání 4 bodů, bloková pokuta až do 2000 Kč nebo pokuta ve správním řízení 1500 až 2500 Kč.

Ohodnoťte prosím tento článek

Máte dotaz k zákonu o autosedačkám? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

Comments 107

 • Dobrý den,mám dotaz,zda je možno dítě v autosedacce přepravovat na předním sedadle? Vzadu je mu špatně a celou cestu zvrací.
  Děkuji za odpověď.
  Věra Lachmanova

  • Ano, dítě je možné na místě spolujezdce přepravovat. Jen si dejte pozor, pokud je toto místo vybaveno airbagem – tento musí být v případě přepravy dítěte čelem v protisměru směru jízdy, vypnut.

  • Ano je to možné pokud je dítě starší tří let pokud ne a je sedačka směrem do sedadla vypnout airbag

 • Dobry den mam dva male syny a v aute mam na zadnim sedadle umystene dve autosedacky zabiraji cele zadni prostory rad bych se zeptal zda mohu memu starsimu synovi dat pouze podsedak tento mesic mu byly tri roky a rad se mnou jezdi a jeste dotaz jezdime casto do polska a nemecka jsou tam stejne zakony o preprave deti nebo se lisi?jsme z hradku nad nisou mame to kousek a jezdime tam na nakup dekuji za odpoved

  • Dobrý den,
   Váš syn, pokud mu byly teprve tři roky, je na podsedák příliš malý, jeho použití tedy výrazně nedoporučujeme!

   V Německu musí děti do 150cm výšky používat dětský zádržný systém, v Polsku je nutné děti převážet v autosedačce při výšce do 150cm nebo věku 12 let. Následně je možné děti poutat pouze bezpečnostním pásem, kterým disponuje automobil.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu prepravovat syna vpredu vedle ridice ve vetsi autosedacce (9-36kg). Je mu rok a muz mi neustale tvedi, ze dite muze sedet vpredu jen ve vajicku, ne v te velke. Je tedy v zakone psano neco o velikosti autosedacky?
  Dekuji

  • Dobrý den,
   zákon o provozu na pozemních komunikacích neurčuje, kam je možné dětskou autosedačku umístit. Rozhodující je v této chvíli doporučení od výrobce. Často toto doporučení najdete v manuálu k dané sedačce. Mělo by tam být uvedeno, zda je možné tento typ sedačky umístit na přední sedadlo či nikoliv.
   Pozor! pokud se rozhodnete svoji ratolest převážet na místě spolujezdce a autosedačka bude umístěna po směru jízdy, tedy dítě bude koukat dozadu, je na tomto místě nutné vypnout airbag!

   • Dobry den,
    Airbag musi byt vypnuty v kazdem pripade!!!!! Pokud mate sedacku umistenou po smeru i proti smeru!!!!
    Veronika

    • Dobrý den,
     podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí být airbag vypnut pouze v případě, kdy je dítě otočeno zády proti směru jízdy.
     Přesné znění zákona § 6, odstavec c): „2: na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy“

    • Airbag musi byt vypnut pouze, kdyz je autosedacka proti smeru jizdy!

 • Dobrý den,
  chci se zeptat, jezdím často sama autem a moje osmiměsíční dcera vzadu v autosedačce ( ve vajíčku ) pláče. Můžu ji dát na sedadlo spolujezdce dopředu?
  Díky za odpověď

  • Dobrý den,
   ano, možné to je a dokonce některými odborníky je převážení dětí na předním místě doporučováno. Vy jako matka máte své dítě po ruce, nemusíte se otáčet dozadu a navíc poslední crash testy ukázaly, že sedadlo spolujezdce již dávno není tím nejnebezpečnějším místě v automobilu.
   Nezapomeňte však prosím, pokud dítě převážíte na předním sedadle vybaveném airbagem, a sedačka je otočená proti směru jízdy, airbag musí být na tomto místě vypnut!

 • Dobrý den,chtěl bych se zeptat,v otázce 2.dle přeposlaného testu,je správná odpověď za a,ale všude čtu,že děti na podsedáku vedle řidiče mohou sedět,jak to tedy je?Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  S pozdravem P.W.

  http://www.8zs.ln.cz/doprsout13/Scandoprsoput0001.jpg

  • Dobrý den,
   podle zákona o silničním provozu nesmí být dítě menší, než 150cm přepravováno na místě spolujezdce bez použití zádržného systému. Pokud tedy použijete podsedák nebo autosedačku, dítě na tomto místě převážet lze.

 • Dobrý den,
  Nikde jsem se nedočetl přesně jak to je. Syn má 38kg a 148cm. Musí mít ještě pod sebou autosedačku nebo podsedák nebo už může jezdit bez nich. Někde je psáno že autosedačka musí být do 150cm a 36kg a někde do 150cm nebo 36kg. Tak jak to tedy je? A za jakých podmínek může vepředu? Děkuji.

  • Dobrý den,
   pokud Váš syn váží více, jak 36 kilogramů a za chvíli navíc překoná i hranici 150 cm výšky, je možné jej přepravovat ve vozidle za použití zádržného systému automobilu, tedy za pomoci bezpečnostních pásů. Vpředu mohou děti sedět již od malička a to za použití patřičné autosedačky. Děti větší, jak 150 cm či těžší, než zmíněných 36 kg, mohou sedět na předním sedadle při použití bezpečnostního pásu – stačí tedy „překonat“ jednu ze zákonem určených veličin, buď váhu nebo výšku.

 • Dobrý den, mohu převážet dítě, které ma 22 KG a výšku 125 Cm na zadní sedačce za použití bezpečnostního pasu, bez dětské sedačky? Dekuji za odpověď

  • Dobrý den,
   můžete a to pouze v případě, kdy jsou na obou postranních zadních sedačkách přepravovány dvě autosedačky a třetí by se tam jinak nevešla.
   V opačném případě musí dítě s Vámi uvedenou váhou a výškou sedět v autosedačce vždy!

 • Dobrý den, nerozumím Vašim odpovědím k několika dotazům, že: „…autosedačka bude umístěna po směru jízdy, tedy dítě bude koukat dopředu, je na tomto místě nutné vypnout airbag!“. Ve výše citovaném zákoně o pozemních komunikacích se ale píše: „…Pokud je sedadlo vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, …, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.“
  Doposud jsem tomu rozumněl tak, že pokud je zapnutý airbag, nesmí dítě „koukat dozadu“ a to v jakékoliv sedačce či „skořápce“.
  Pokud ale dítě „kouká dopředu“, t.j. čelem po směru jízdy, o vypínání airbagu z uvedené citace nic nevyplývá a z logiky existence airbargů by měl být v takovém případě funkční.

  • Dobrý den,
   máte pravdu, ve Vámi uvedeném komentáři se jednalo o překlep. Skutečně je to tak, jak píšete – airbag musí být vypnut v případě, kdy dítě kouká proti směru jízdy a tedy dozadu.
   Děkuji za upozornění.
   Josef Kroupa

 • Dobrý den,
  Chci se zeptat, mam 2 měsíčního syna, mam kočárek od Jane (3 kombinaci), kde je i korba kočárku certifikovaná jako autosedacka 0-10kg. Mohu syna přepravovat v CR v teto korbe na zadním sedadle? Korba zabírá 2 místa vzadu, prikurtuje se z každé strany bezpečnostním pasem a dítě ma jeste uvnitř pasy přes ramena a nohy, je to ten samy systém uvnitř jako je to ve vajicku jen s tím rozdílem, ze tady dítě lezi.
  Dekuji za odpoved.

  • Dobrý den,
   ano, dítě je takto možné převážet a osobně bych toto řešení doporučoval. Dítě uspíte v kočárku a pak jej pouze přendáte do automobilu, kde mimčo dál nerušeně spí.
   Sami jsme to takto dělali a vždy bez problémů. Jediné, co mi na tomto řešení hodně vadilo, bylo opětovné nandávání a vyndávání kočárku z automobilu. Přece jen se korpus i s dítětem řádně pronese 🙂

   • Dobrý den, mám kočárek Mutsy Evo a v popisku produktu není zmíněno, že korba je certifikovaná k použití jako autosedačka. Chci se proto zeptat, zda novorozence mohu odvést v korbě anebo si opravdu musím pořídit autosedačku. Jde mi jen o převoz novorozence domů s použitím taxi – auto ještě nemáme.

    Děkuji za Vaši odpověď,

    Martina Králová

 • Dobrý den,
  chtěla jsem se optat. Chystáme se s kamarádkou na výlet a máme 3 děti (3 roky, 4 roky a 6 let) Bohužel se mi do zadu 3 autosedačky nevejdou, je možné nejstaršímu dát jen podsedák doprostřed nebo je lepší ho vést na předním sedadle v autosedačce? Děkuji Martina

  • Dobrý den,

   děti starší mohou sedět uprostřed dokonce pouze za použití bezpečnostního pásu vozidla a to v případě, kdy se doprostřed již další dětská autosedačka nevejde. Pokud je to ale možné, vždy bych doporučoval dítě převážet v plnohodnotné autosedačce – dítě je zde vždy mnohem lépe chráněno proti nárazu.

 • Dobrý den,
  mám dvojčata 6let, váha 18kg, výška 110cm, musím mít autosedačku? Nebo stačí jen podsedák. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   podsedák z hlediska zákona stačí. Jen je potřeba pohlídat, aby bezpečnostní pás vozidla byl veden dítěti přes hruď a nikoli přes krk. V opačném případě bude nutné zakoupit dětské autosedačky.

 • Mam vnuka 5 let a často ho vozím do školky na podsedaku,neporušujem pravidla? Je to jenom 6km. Děkuju

  • Dobrý den,
   zákon neporušujete. Jen je důležité, aby vnuk měl veden bezpečnostní pás vozidla ve správném místě – tedy přes hruď. Vzdálenost, po kterou dítě přepravujete není rozhodující v žádném případě.

 • Dobrý den, omlouvám se, ale stále to nechápu. Podsedák a autosedačka, kdy stačí podsedák a kdy je nutná autosedačka? Snažím se to najít v nějaké vyhlášce, ale moc nechápu tu terminologii.
  Autosedačka do 150cm? Od kolika cm či kg stačí podsedák? Chápu, že kvůli bezpečnosti je lepší sedačka i kvůli pohodlnosti na delších cestách a boční ochraně. Ale od kdy tedy podsedák?
  Děkuji Michaela

  • Dobrý den,
   pro použití podsedáku platí jednoduchá poučka. Pokud bezpečnostní pás vede dítěti sedícímu na podsedáku přes hruď (a ne přes krk), je použití podsedáku možné. Nelze to tedy paušalizovat na výšku či váhu dítěte. Každé má trošku odlišnou tělesnou konstelaci a také konstrukčně je každý automobil jiný.

 • Jsem presvedcen o tom, ze zakonodarce to myslel takto:

  celo po smeru jizdy… dite kouka dopredu ,
  celo proti smeru jizdy… dite kouka dozadu.

  Myslim, ze v teto diskuzi to bohuzel bylo ke skode veci popleteno.

 • Dobrý den,
  může sedět dítě 6 nebo 8 let vzadu uprostřed pokud je prostřední sedadlo vybaveno pouze dvoubodovým pásem? A musí mít na tomto sedadle podsedák? Děkuji

  • Dobrý den,
   v případě, kdy jsou vzadu v automobilu umístěny dvě další autosedačky, je skutečně možné přepravovat děti starší 3 let na místě uprostřed a to bez použití podsedáku.

 • Dobrý den, mám vůz z roku 1999. Zadní prostřední sedačka je vybavena jen dvoubodovým pásem.
  Je nutné používat podsedák?

  • Dobrý den,
   podsedák není nutné v tomto případě používat, ale pouze v případě, kdy jsou vzadu umístěny další dvě sedačky, které zmenšují prostor uprostřed. Z hlediska bezpečnosti ale není příliš vhodné umisťovat děti na místa s dvoubodovým pásem. V případě nehody totiž může dojít k nepříjemnému zranění v oblasti břicha.

 • Dobrý den,

  Existuje nějaký zákon ze kdyz čerstvě narozené dítě se připravuje v autě v autosedačce která odpovídá jeho věku a hmotnosti jeden dospělý musí být s ním vzadu?

 • Dobry. Den mam synovce je mu 7let a vazi 25kg co mam delat kdyz nemam podsedak a potrebuju jet

 • Dobrý den,prosím o radu. Je možné vozit dítě ve věku 7 let a váze 19 kg (drobeček) v auto sedačce,kdy není v ní upoután,má jen přes prsa upoutaný bezpečnostní pás,který drží dítě v sedačce i sedačku samotnou.Pás mu sahá i ke krku. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Zdeňku,
   pokud sedačka nemá vlastní pásy, je skutečně možné využít pásů umístěných ve vozidle. Pozor však na zmíněné umístění pásu. Ten by v žádném případě neměl nikdy vést přes krk dítěte. I v případě většího zabrždění totiž hrozí možnost velmi vážného zranění dítěte.

 • Dobrý den,
  chystáme se na cestu do Chorvatska přes Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko může naše 5letá dcera sedět v autosedačce na předním sedadle i v těchto státech?
  děkuji, Bárta

 • Dobrý den,
  máme 5letou dceru a chystáme se na dovolenou přes Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko a chci se zeptat jestli je možné v těchto státech dceru přepravovat na přední sedačce v autosedačce
  děkuji za odpověď

 • Dobrý den ,
  mám VAN s druhou řadou sedaček které se dají otočit proti směru jízdy ( proti třetí řadě sedaček ). Mohu upevnit autosedačku proti směru jízdy ve druhé ředě sedaček ?
  Děkuji Tvrdý

 • Dobrý den, jedeme s manželem a dětmi na Slovensko a do Polska. Mladší dítě má sedačku, ale starší dítě 120 cm věk 5 let má pouze podsedák, vím že v Česku na podsedáku jet smí,ale nevím čí smí jet i na Slovensko a Polsku? Děkuji předem za odpověď

 • 1) Od kolika let/Kg/cm muze syn pouzivat podsedak? Mame Boostapak od Trunki, ktery patri do skupiny 2/3 a ma doporuceni 15-36Kg. (Tedy asi 4-12let, do cca 153cm).
  2) Jaka plati pravidla pro pouzivani podsedaku po evrope? Dekuji

 • Dobrý den, měla bych dotaz od kdy nebo kolika let může dítě sedět na podsedáku? Děkuji

 • Dobrý den syn má 18kg a 4.5let a měří cca 105cm. Prodávají se podsedaky do auta a mají uvedeno 15-36kg…můj dotaz zní jestli je to vhodné pro syna?a nebo je to nějak ještě rozděleno na výšku? Předem děkuji Zuzana

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je podle zákona možné přepravovat dítě o hmotnosti cca 13kg a výšce cca 90cm na sedadle spolujezdce v autosedacce kategorie 9-36 kg. Neměla by být umístěna na zadním sedadle? Bývalý partner vozí syna takto ve favoritu, který erbegy nemá, ale vlastní i vůz, který je má. Co je vlastně správné ca bezpečné pro dítě? Děkuji za odpověď. V.

 • Dobrý den,
  chci se zeptat, zda je z hlediska bezpečnosti možné dát pod autosedačku nějakou vyšší podložku. Nemám na mysli ochranu proti poškození látky, ale něco, co by vyrovnalo sklon autosedačky. Náš syn (10 měsíců v autosedačce Römer King II) nemá rád polohu v polosedě, chtěl by skutečně sedět, což autosedačka umožňuje, jen když je na vodorovném podkladě. Sedačky v našem autě (asi jako ve všech dnešních autech) jsou ale mírně skloněné směrem dozadu (zadek je níž než kolena), takže v autosedačce může syn buď polosedět nebo ležet. V návodu k autosedačce jsem se o tom nic nedočetla.
  Mnohokrát děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, prosím o informaci, zda můžu vozit 11ti leté dítě na zadním sedadle bez autosedačky, když výška dítěte je 145cm, ale váha 40kg.
  Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli 8leté dítě potřebuje ještě podsedák když váží 42kg,ale měří jen 130cm.Je to cvalík.V předchozích odpovědích píšete,že se můžeme řídit jenom váhou nebo výškou,když přesáhnem kg nebo cm.Ale můžu se tím řídit i já,když je dcera o 20cm menší než udává zákon?Děkuji za odpověď.

 • Dobry,a ve predu jsou jake moznosti vozeni?mam 3leteho syna a 6letou dceru.kazdy ma svoji sedacku,dcera ma trochu vetsi s tim ze sedacka je volne polozena a pres ni a dceru vede pas z auta.syn ma sedacku pripevnenou pasem z auta a pak syna drzi pasy z autosedacky.je mozne vest syna ve predu v autosedacce dcery,pokud mu povede pas z auta teda pres hrudnik?

 • Dobrý den, můžete mi říct, kde se v zákoně píše o podsedáku?

 • Je možné požívat dětskou autosedačku koupenou v zahraničí (Kanada)? Ake su na to pravidla?

 • Dobrý den! Pokud tedy mám auto pro 5 osob, můžu na zadních sedadlech přepravovat autosedačku a dvě dospělé osoby zároveň?

 • Veroniko,
  ano, pokud se tam všichni vejdou a budou řádně připoutání, můžete vzadu přepravovat dítě v autosedačce i dvě další dospělé osoby.

  • Dobrý den, je vhodné na dlouhou trasu (ČR -HR) přepravovat 5 leté dítě v autosedačce uprostřed? 2 starší děti po stranách.
   Děkuji předem za odpověď.

 • Dobrý den, jezdíme každých 14 dní k rodičům na Slovensko, máme dvě děti, jedno miminko ve vajíčku u něj sedí vzadu manželka kdyby něco, a syn 3 roky v autosedačce (po směru jízdy) u mě vepředu. Nedávno sem se ale dověděl že na Slovensku být autosedačka vepředu snad nesmí. V našem autě nelze deaktivovat airbag takže se děcka přehodit nemůžou a miminko vzadu bez dozoru nechat nemůžeme. Lze to nějak řešit? Děkuji.

 • Dobrý den,potřebuji prosím poradit,máme 7 měsíční dceru(9 kg) a autosedačku vajíčko do 13 kg,ale dcera když narovná nožky,tak jí z autosedačky asi 7 cm vyčnívají,tudiž když ji dáme do auta,má pořád nožky pokrčené,je tedy už čas ji dát do polohovatelné sedačky od 9 do 18 kg,nebo ji nechat ještě ve vajíčku?Nemohu nikde najít,zda je vajíčko omezeno i délkou dítěte,nebo jen váhou a věkem.Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den,
  každým rokem jezdíme autem do HR. Chci se zeptat, musím mít pro své dvě děti autosedačku nebo stačí podsedák. 135cm/30kg a 120cm/20kg. Předem děkuji za odpověď.

 • dobrý den, mám 11 letého syna který měří 146cm a váží 37kg. Může sedět vzadu připoutám bezpečnostnímí pásy bez podsedáku?

 • Dobrý den,
  trochu jsme se v pravidlech ztratili. Dcera mladší má 8 let, 45 Kg a 140 cm, sedí vzadu na podsedáku, starší je 11 let , měří 144 cm a 35 kg, taky vzadu na podsedáku. Můžou už obě sedět vzadu bez podsedáku , pouze připoutané pásem? A od kdy vpředu? Stačí hranice 12 let i když nebude mít 150 cm? Děkuji za odpověď. Renáta.

 • Dobrý den, jak je tomu, prosím vás, v případě, kdy vzadu po krajích už jsou autosedačky, přičemž jedna z nich je vajíčko pro mimčo… můžu čtyřletého syna i tak dát bez autosedačky doprostřed a zapnout dvoubodovým pásem? Nepřijde mi tato varianta moc bezpečná, ale já tam tu jeho sedačku prostě nenarvu. Když pojedu sama, dám si ho samozřejmě dopředu v sedačce. Děkuji za odpověď.

 • Ahoj,
  vlastnim starší vůz který není vybaven bezpečnostními pásy, mohu přepravovat děti starší 3 let na zadních sedačkách?
  Děkuji Honza

 • Dobrý den, můžu svého šestiletého vnuka vézt na zadní sedačce staršího typu vozu Škoda, který nemá vzadu bezpečnostní pásy?
  Prosím o odpověď, děkuji.

 • Dobry den, je možné převézt dítě cca 105cm a 17kg na podsedaku? Jedna se jen o kousek cesty. Známí nás vyzvednou na nádraží a odvezou domu,maji pouze podsedak..
  Jedna se mi spise o to, ze ma ridic strach,kdyby nás nahodou zastavila policie , jestli za to nemůže dostat pokutu… Dekuji za odpověď

 • Dobrý den, mám devítiměsíčního syna a potřebuji ho převážet v obytném autě VW T3, které je na zadních sedadlech vybaveno pouze dvoubodovým bezpečnostním pásem. Když ho převážím na předním sedadle často mu svítí slunce do obličeje, což je v letních měsících bez klimatizace velice problematické a také z hlediska bezpečnosti, kdy je vpředu malá deformační zóna mi příjde cestování dítěte vzadu bezpečnější. Existuje prosím nějaká dětská sedačka, která se dá připevnit pouze na dvoubodový pás? Systémem isofix zadní sedačky bohužel vybavit nejdou. Velice děkuji za odpověď. Luděk

 • Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli může můj bývalý přítel vozit našeho 11 měsíčního syna bez autosedačky v taxiku.Prý ano.Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den. Vnuk má 135 cm,je mu 7,5 roku. Musí mít na zadním sedadle podsedák?? Nebo ho stačí pouze připoutat pásem??

 • Dobrý den. Mám velký dotaz. Vzadu v autě za řidičem vozim dětskou autosedacku vajíčko proti směru jizdy. Airbag tam vypnout nemůžu. Mám to tak spravne? Dekuji za odpoved

 • Dobry den,
  Upravuje zákon stáří autosedačky? Ma autosedačka podle zákona neco jako datum spotřeby? Díky, Kateřina

 • Dobrý den,
  věk syna je 8 let, meri 145cm, váží 42kg. Sedáky jsou do váhy 36kg, pro větší hmotnost jsem nenašel. Musím jej prosím přepravovat s podsedákem??

 • Je bezpečné a zákonné vézt miminko v korbě kočárku?

 • Chci se zepttat odkolika let smi deti použivat pod sedak dik Malý

 • Dobry den, lamu si hlavu s tim, ze muj 8 lety syn, ma vysku jiz 144 cm a vahu 36.5 kg. sedacku mame kvalitni s isofixem do 36kg. na podsedak tedy nema jeste 150cm, ale vahove uz nezapada do sedacky….co s tim??? vozim ho denne. moc diky a radu.

 • Dobrý den, mám 5 měsíční miminko, které váží cca 7 kg. Z vajíčka už mu trčí nožičky a tak řešíme autosedačku. Lze polohovat do polosedu, jelikož samo nesedí a mám tam ještě vložku od 5,5 kg. Může už být otočeno po směru jízdy?

 • Dobrý den syn má rok a sedí v protisměru,od kdy může jezdit po směru jízdy? Ma 10,5 kg děkuji

 • DOobry den, mam 2 syny.
  1. 6l-20kg-120cm.
  2. 4r-29kg-122cm.
  Muzou jezdit na podsedaku?

 • Dobrý den. Občas vozím sousedovu dceru s mojí na trénink. On mi tvrdí, že ji nemusím dávat podsedák, protože měří přesně 150 cm. Ale váží cca 36 kg. Mám jí podsedák nutit nebo nemusím?

 • Dobry den,
  chci se zeptat, dceři je 9let, meri 143cm a vazi 40kg musi mit jeste sedacku nebo ne. Dekuji Štanglova

 • Dobrý den,do kdy se má používat vajíčko (věk nebo váha) ,a od kdy podsedák-bobek (věk nebo váha)?Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, také jsem narazila na problém s podsedáky. Mám dvojčata 8,5 let – váží 38 až 40 kg a měří od 135 cm. Chtěla bych se Vás zeptat, jak máme jezdit s dětmi vzadu, když podsedák je do 36 kg? Děkuji za odpověď

 • Jaka vaha ci vyska ditete dovoluje pouzivat jen podsedak namisto autosedacky? Dekuji

 • Dobrý den chci se zeptat holčička váží 7.5kg a měří 75cm ve vajíčku už má skrčené nožičky, mohu ji převážet v klasické autosedačce

 • Dobrý den,kdo zodpovídá za to zda je dítě v autě řádně připoutané.Řidič je děda dítěte a spolujezdec matka.
  Děkuji

 • Dobry den, chci se zeptat jestli dite s vahou 22kg vyskou 119cm musi mit klasickou autosedacku nebo staci jen podsedak a bezp. Pasy ktere jsou v aute?

 • Dobrý den, prosím mohu přepravovat děti na podsedáku na zadním sedadle připoutané. Děti žijí v Řecku a zde jsou jen 2 týdny na dovolené 9 a 5 let , jsou oba drobní a nemají 150 cm.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dcera, věk 11 let, výška 144 cm, váha 39 kg může jezdit v autě bez podsedáku, případně zda může jezdit vepředu ? Děkuji

 • Rada bych se zeptala jak převážet dítě 6 let 125 cm a 35 kg? V sedacce se mu špatně sedi… V ramenou uz to ma malé – úzké a sedacka je do 36 kg. Mohu dat podsedak? Popř.existuje nejaky vyssi podsedak nez jen 15 cm?

 • Dobrý den.Mohu přepravovat dítě 100cm,15kg v podsedaku?

 • Dobrý den, rada bych se zeptala,proc je výhrada detskych autosedacek i ve vozech taxisluzby ,kdyz jde predevsim o bezpecnost ditete? Děkuji.

 • Dobry den,rada bych se zeptala, proc maji výjimku i vozidla taxisluzby? Dekuji.

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je ze zákona povinné uchycení sedačky Isofix nebo stačí jen klasické uchycení bezpečnostními pásy.
  Děkuji moc za odpověď

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsem zákon pochopila,správně . mám 3 děti do auta se mi vajde vajíčko a sedačka od 15 kg ale už se mi tam nevejde třetí doprostřed dcera ma 9 let a 36 kg mužů ji vozit bez ničeho jen s pasem nebo musím shánět podsedak který se mi tam vejde .

  • Muzete vyuzit puvodni pas i bez podsedaku, pokud uz vzadu mate 2 sedacky a 3 se tam nevejde. Doporucuji procist diskuzi, toto se tam take objevilo.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, máme takový problém, syn má 2,5 roku, má 15,6 kg a 95 cm a bohužel autosedačka mu už je malá na výšku, přesahuje mu hlavička a máme autosedačku 9-18 kg takže on v ní už být nemůže, jenže autosedačka do tich 36 kg už nemá pětibodový pás a malej nechápe že musí sedět v klidu a jak zjistil že se může hýbat tak i dosáhne na kliku a otevře si dveře, tak by jsme potřebovali radu jak vyřešit tuto situaci, moc děkuji Jeřábková

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné vozit syna v autě bez podsedáku , když váží 43 kg a měří 135 cm a je mu 7 let. Děkuji

 • Mám dotaz. Moje dcera má 2 roky a necelé 2 měsíce. Tchán ji vozí autem kde má starou autosedačku 26 let a nemá žádnej bezpečnostnej pás, když je vtéto době připoutaná jenom pásem auta a to dokonce na levé straně. Co dělat ?

 • Dobrý chtěla bych se zeptat když by jsme chtěli cestovat autem se třemi dětmi na Slovensko ,a dvě děti by měli podsedak a třetí se tam nevejde jestli může cestovat bez podsedaku? Nejstarší dceři je 8 let a váží víc než 36 kg.Dekuji za odpověď

 • Dobrý den,
  prosím máme dceru cvalíka, má 48 kg, ale výšku teprve 140 cm.. musí mít podsedák? Ona se do něj totiž už moc nevejde:-( Moc děkuju

 • Dobrý den,čekáme třetího potomka a stále uvažujeme jak je narovnáme do auta.Prosím může můj nejstarší syn jsou mu 4 roky váha 17 kg 110 cm sedět ve prostřed bez podsedáku mezi autosedačkou a vajíčkem?Moc děkuji za vaši odpověď

 • Dobrý den od kolika měsíců muže Dítě sedět vzadu v sedačce po směru jízdy…Budeme přecházet z vajíčka na autosedacku malému je 9mesicu.dekuji

 • Dobry den mam problem diteti je 7 let ma 44kg ale jeste nema 150cm potrebuje prosim podedak ci ne dekuji.

 • Dobrý den,
  chci se zeptat, jakou autosedačku potřebuji pro dítě, vážící 38 Kg a měřící 120 cm? Pro cestu Praha Pardubice.
  Předem děkuji

  LK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.