Jak vybrat dětskou autosedačku


Klíčovým parametrem pro výběr dětské autosedačky je váha dítěte, proto jsou sedačky děleny do skupin od 0 do III. V ideálním případě by měli rodiče kupovat jednotlivé sedačky postupně, tedy skupinu 0, I, II a nakonec III. Jelikož se postupné kupování sedaček prodraží, nabízí mnoho výrobců autosedaček tzv. rostoucí sedačky, které pokryjí i více skupin.

ISOFIX, tříbodový pas?

Další důležitou volbou je systém uchycení autosedaček. Pokud má sedačka možnost volby mezi uchycením Isofixem (systém určený pro upevnění autosedačky) a tříbodovým pásem, vždy volte systém Isofix. Sedačka s tímto systémem je totiž pevně spojena s karoserií vozidla, je téměř nemožná špatná instalace a navíc výsledky testů ukázaly na výborné výsledky při bočních a předních nárazech. Pokud Váš automobil Isofixem nedisponuje, je možné využít Isofix základnu, která je přichycená bezpečnostními pásy a samotná sedačka se pak připíná k základně. V neposlední řadě je možné autosedačky zajistit tříbodovým bezpečnostním pásem, který je součástí každého osobního automobilu.

Skupina 0, 0+ (0 – 13 kg)

pro děti: od narození do cca 1 roku

Novorozenci a kojenci do 13 kilogramů se umisťují do tzv. autosedačky vajíčko (skořepina, kolébka, kolíbka), které se vždy umisťují proti směru jízdy, na místo spolujezdce.
Autosedačka vajíčko Römer
Pokud je toto místo vybaveno airbagem, ten musí být vypnut, případně je nutné kolíbku umístit na sedačku zadní.

V případě, že hlavička dítěte dosahuje nebo dokonce přesahuje vršek skořepiny nebo dítě váží více než deklarovaných 13 kilogramů, pak se budete se muset poohlédnout po nové sedačce. Vybírat byste měli ze skupiny I. Sedačky z nižších řad, např. 0 – 9 kg se příliš nedoporučují vzhledem k jejich krátké době použitelnosti – děti z těchto sedaček rychle odrostou.

Skupina I (9 – 18 kg)

pro děti: od 1 do 4 let

Již od zhruba 9 kilogramů dítěte lze volit sedačky z kombinovaných skupin I/II/III (autosedačka 9 – 36 kg), kdy se jedná o velice variabilní sedačky, které lze jednoduše zvětšit podle velikosti dítěte. Musíte si ale uvědomit, že kombinované autosedačky jsou připravené i pro větší a těžší děti a menší děti se tak ve velké sedačce budou cítit nepohodlně. Doporučuje se tak koupit samostatnou sedačku ze skupiny I a až pak sedačku skupiny II/III (15 – 36 kg).

Rostoucí autosedačka

Skupina II (15 – 25 kg)

pro děti: od 4 do 7 let

Opět je možné koupit autosedačku pouze z této kategorie nebo lze zakoupit kombinovanou variantu skupiny II/III (autosedačka 15 – 36 kg).

Skupina III (22 – 36 kg)

pro děti: od 6 let do cca 12 let, až do výšky 150cm

Do třetí skupiny patří sedačky s rozpětím 22 až 36 kg a řadí se mezi největší sedačky. Pokud dítě odroste i z této skupiny, je nutné zakoupit dětský podsedák.

Podsedák do auta

Pokud dítě odroste všem dostupným sedačkám přijde na řadu koupě podsedáku. Ten umožní dítěti sedět výše a dítě se může připoutat tříbodovým bezpečnostním pásem stejně jako dospělý.

Váhová kritéria pro jednotlivé skupiny a doporučení pro koupi autosedačky shrnuje následující obrázek.
Výběr autosedačky Ohodnoťte prosím tento článek


Chcete poradit se svým výběrem autosedačky? Nebojte se nás níže v diskuzi zeptat.

Comments 2

  • Dobrý den,

    mám v autě sedačky s systémem isofix.
    Které vajíčko (0+) byste mi nabídli, aby v sobě mělo isofix, dalo se nainstalovat na kočár značky Inglesina a aby to bylo tzn. rostoucí řešení?

    Děkuji předem a s pozdravem,

    Jirka

  • Dobrý den, jde autosedačka vajíčko Römer umístit na podvozek kočárku Gmini grand? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.